Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

145 години от избухването на Априлското въстание

Православен календар: Новите български светци
Снимка: bg.wikipedia.org

Днес България се прекланя пред подвига и саможертвата на героите от Априлското въстание.

145-годишнината от избухването му беше отбелязана с тържествено честване в град Клисура. За първи път празникът на площад „20-ти април“ не започна с възстановка на боевете. Причината е, че местната служба КОС не е позволила използването на оръжия във възстановката на участници, които не са предоставили необходимите документи, съобщава Българското национално радио.

Годишнината беше отбелязана и в Панагюрище. По традиция на този ден панагюрци от цялата страна се събират в своя град, за да почетат паметта на Априлци. Том беше отслужен благодарствен молебен и поклонение в църквата „Свето Въведение Богородично“.

Заради ковид ситуацията е отменена тържествената заря-проверка.

Априлското въстание от 1876 година е въоръжено въстание на българите в Османската империя. Избухва преждевременно на 20 април в Копривщица и е организирано от Гюргевския революционен комитет. Въпреки че е неуспешно, то представлява своеобразен връх на българското националноосвободително движение. Днешните оценки са, че въстанието, макар и незавършило с военен успех, постига друга своя основна цел – политическата, тъй като народният бунт за независимост намира силен отзвук в Западна Европа и особено в Русия.

Въстанието е подготвено в разстояние на едва 1-2 месеца, с което се обясняват неуспехите в организацията и хода му. Решението за въстание е взето от отделни активисти на БРЦК, то не е подкрепено от нито една външна сила и в крайна сметка е резултат от усилията на неколцина апостоли. По-сериозна подготовка за бунт била извършена само в IV и I окръг.

Единствено в IV окръг под ръководството на Георги Бенковски била създадена постоянно действаща въстаническа милиция, контролираща подготовката за въстание. Трескавата подготовка правела впечатление на местните мюсюлмани и на османските власти. Сигурна информация за „предприятието“ обаче те получили едва след Оборище от участник в събранието – Ненко Терзийски от Балдово. От Пазарджик в Копривщица и Панагюрище били изпратени жандармерийски отделения, които да арестуват подстрекателите на „мирната рая“. При опит да бъде заловен Тодор Каблешков копривщенските дейци нападнали и прогонили с оръжие полицията. Мюдюринът бил убит, а в градчето била установена революционна власт. Под звъна на черковните камбани и гърмежа на пушките Каблешков изпратил в Панагюрище знаменитото „Кърваво писмо“. Писмото е пренесено от 19-годишния Георги Салчев, който изминал 5-часовия път от Копривщица до Панагюрище само за 2 часа. Точно преди Панагюрище, конят на преносителя на кървавото писмо издъхва от натоварването.

Още следобеда на същия ден (20 април) Георги Бенковски, съобразно с решението от Оборище за избягване на провал, обявил преждевременно началото на българското въстание. Това избързване с десетина дни изненадало комитетите и повлияло негативно на цялата революционна акция. То обаче било наложено от самите обстоятелства. Предателството заплашвало с провал грижливо изградената организация, както и психологическата подготовка на народа за отчаяни и решителни действия. Избухването на въстанието в IV окръг довело до масови арести на комитетски дейци в другите окръзи, светкавично мобилизиране на нередовни турски части (башибозук) и дислокация на военни подразделения във всички по-големи български градове.

Подготовката на въстанието е осуетена от османските власти. Заловени са редица комитетски дейци като Никола Славков, а Георги Икономов е поставен под наблюдение. Нанесен е изпреварващ удар в Горна Оряховица. Прави се опит за изпреварващ удар в Копривщица и Панагюрище. Започва прехвърляне на войски от Шумен в Търново, от Одрин в Пловдив и Пазарджик и др.

Според българската историография загиналите са около 30 000 души, докато според външни изследователи бройката на жертвите е не повече от 15 000 души. Руският консул в Одрин Алексей Церетелев смята, че по време на въстанието са разрушени около 200 села с общо население повече от 75 000 души, част от които са избити, а други са прогонени.

Жестокото потушаване на въстанието и отзвукът на зверствата в Европа са повод за провеждане на Цариградската конференция. Решенията на Цариградската конференция са първото международно признание на правото на българите да имат своя държава в етническите си граници, очертани вече от борбата за църковна независимост, санкционирано от всички Велики сили. Така Априлското въстание, макар и военен провал, непосредствено води до най-големия политически успех на българската нация дотогава. Отказът за осъществяване на решенията на Цариградската конференция от страна на османското правителство води до обявяването на единадесетата Руско-турска война, довела до Освобождението на България.

Източник: БНР




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Днес залесяват на 20 декара в Балчишко, започва възстановяването на полезащитните пояси

Днес започва кампанията на Националната асоциация на зърнопроизводителите, съвместно с Министерството на земеделието и храните по възстановяването на полезащитните пояси. Доброволци и експерти от Държавното горско стопанство ще залесят 20 декара в землището на община Балчик. Кампанията се изпълнява със средства на Националната асоциация и е под..

публикувано на 27.11.24 в 07:10

Кампанията „Подари топлина и надежда“ започна в Област Варна

Общините във Варненска област и администрацията на областта във Варна се обединиха с обща кампанията „Подари топлина и надежда“ . Тя ще е в подкрепа на хора в нужда в населените места и град Варна. Даренията ще се събират в пунктове по места до 15-ти декември. След това с помощите ще се разпределят и доставят до нуждаещите се с общите сили..

публикувано на 27.11.24 в 06:30

Променлива облачност, сутринта ще има мъгли

Положителни са температурите на въздзуха измерени в 5.00 часа тази сутрин. Най-ниски са стойностите на въздуха в Русе е 0 градуса, 1 градус е в Шумен, 2 в Добрич, 3 в Разград, 4 в Силистра. Край морето – в Шабла и Бургас е 6 градуса, 7 на нос Емине и в Ахтопол, 8 на нос Калиакра. Във Варна температурата на въздуха е 4 градуса,..

публикувано на 27.11.24 в 05:47

Адресите без ток

На 27.11.2024, от 9:00 до 16:30 , поради неотложни ремонтни дейности на съоръженията за доставка на електроенергия, ще бъде прекъснато електрозахранването в района на гр. Варна - м-ст Перчемлията. В периода 25.11.2024 - 27.11.2024, от 9:00 до 17:00 , поради неотложни ремонтни дейности на съоръженията за доставка на електроенергия, ще бъде..

публикувано на 27.11.24 в 05:00

Шест години затвор за шофьор, убил дете на пътя в Добрич

Ефективна присъда от шест години затвор получи шофьор, причинил катастрофа в Добрич, при която загина 3-годишно дете. Инцидентът от 2021 г. предизвика масови протести на жители на града с настояване за справедлива присъда. Експертизите по делото показват, че шофьорът на причинилия катастрофата автомобил се е движил със 71 км/ч в населеното място...

публикувано на 26.11.24 в 20:06

Работещи в ЗПЗ пресичат опасно от сп. "Пивоварен завод" от години

Липсата на пешеходна пътека на пътя за село Тополи около сп."Пивоварен завод" всекидневно крие опасности за пътниците, работещи в Западна промишлена зона. За да пресекат, хората разчитат на толерантността на шофьорите, които ги изчакват, обясни Пепа Жекова, която подаде сигнал за проблема в редакцията на Радио Варна.  Сигнал до общинската..

обновено на 26.11.24 в 18:33

Конституционният съд обедини в едно делата за касиране на изборите

Единодушно Конституционният съд (КС) допусна за разглеждане по същество и обедини в общо дело петте искания за частично или пълно касиране на изборите за 51-во Народно събрание.  Назначени са експертизи с различни задачи и различни срокове, като най-отдалеченият е 10 януари догодина, съобщава БНР. Между 2 седмици и месец и половина варират..

публикувано на 26.11.24 в 17:39