Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Риск едно на милиони или защо пристанище за пропан-бутан се превърна в ябълка на раздора

13
Кметът на Белослав Диян Иванов.

Риск едно на милиони! Така собственикът на "Газтрейд" АД - Милчо Василев, определя потенциалната опасност от взрив на обработвания от компанията му пропан-бутан на обособеното - според официалните документи, пристанище от регионално значение за обработка на пропан-бутан и горива в близост до Белослав.

Поводът е насроченото за 8 юни 2021 г., заседание на Експерния екологичен съвет към РИОСВ – Варна. На него ще се разглежда Доклад за оценка на въздействието върху околната среда на предложението за изграждане на пирс.

Според замисъла, пирсът е мястото, където ще се разтоварват кораби с пропан-бутан, който ще бъде съхраняван в двете хранилища за газ на територията на фирмата и оттам с вагони ще се транспортират до останалите части на страната.

На територията на пристанището се работи като място за съхранение, обработка и превоз на пропан-бутан още от 2015 г., но без да се използват кораби, а превозът е само с влакови и автомобилни цистерни.

Срещу изграждането на пирса възразяват от общинската администрация в Белослав, а на извънредна сесия на местния общински съвет на 3 юни, съветниците решиха, че ще дадат отрицателно становище.

Зад противодействието, чието финално разплитане се очаква във вторник, стои история, която започва далеч преди 2015 г. Сред тях е и инцидент от август 2013 г., когато цистерна с пропан-бутан се взривява в база на фирмата в с. Езерово - на отсрещната страна на Варненско-Белославско езеро. Тогава пострадаха над 10 души, вкл. един загинал от изгарянията си, а няколко души бяха с различна степен на изгаряния.

Именно с този инцидент са свързани и основните страхове на жителите на Белослав. Част от тях разказват, че макар и на малко повече от 6 км. по права линия от мястото на инцидента, тътенът и разтрисането на къщите им са били осезаеми.

Това е и един от основните аргументи за несъгласието на общинската администрация в Белоспав, казва кметът Диян Иванов. По думите му, от общината са посочвали пропуски в доклада, които пряко застрашават безопасността на населението на общината. Не е изчисляван и "ефекта на доминото", който изследва какво би станало при евентуален инцидент, казва Иванов.


Според собственика на "Газтрейд" Милчо Василев първото строително разрешително е от 2009 г. Оттогава насетне има издадени няколко десетки положителни становища и доклади за безопасност и нито едно отрицателно мнение, вкл. и от страна на общината в Белослав. По думите му, екипите на пожарната правят обучения на територията на пристанището, защото то покрива и дори надхвърля изискванията за безопасност.



Освен инцидента в Езерово от 2013 г., аргументи за несъгласие от страна на кмета Диян Иванов е близостта на къщите и спортния комплекс със стадиона в Белослав до територията на "Газтрейд", както и непосредствената близост до пътя за с. Разделна и за Девня.



Излазът на пътя за Разделна от територията на фирмата е одобрен и съгласуван от Агенция "Пътна инфраструктура", както и от общината в Белослав, контрира Милчо Василев. И допълва, че технологията, която се прилага на територията на пристанището няма нищо общо с инцидента в Езерово. На пристанището са изградени наземни хранилища, които са приравнени до подземни, в които се съхранява пропан-бутана.

По думи му, течни горива там няма да се обработват, защото отдавна е излязъл от този бизнес.



В продължение на годините, в Белослав са правени редица обществени обсъждания и може да се говори за "умора" от тях, обяснява кметът Диян Иванов, според когото именно при общественото обсъждане през 2019 г. в администрацията са разбрали изцяло какво предстои да се изгражда.


По думите на Милчо Василев, съвременният начин за разтоварване на пропан-бутан е именно на пирс. Така кораб, който пристава, се отдалечава с още 200 метра навътре от брега.Освен това са изградени и 14 лафета (съоръжения за охлаждане на цистерни), два пъти повече от изискуемите за безопасност, казва той.



Възраженията на общината в Белослав засягат и близостта на базата до стадиона и изградените до него спортни съоръжения. Те, според Диян Иванов се ползват ежедневно. Два пъти седмично се играят и мачове.
Голямото притеснение на кмета е липсата на пожарна служба. Най-близката е във варненския кв. Аспарухово. В случай на пожар, пожарникарите могат да пристигнат за около 12-15 минути, в зависимост от шофьора.


Притеснения предизвиква и морфологията на Варненско-Белославското езеро и драгажните дейности в него, свързани с удълбочаването на канала. Част от извадените драгажни маси се изливат на територията на пристанището - в района на т.нар. буферна зона, която се изгражда около хранилищата за пропан-бутан, пояснява Милчо Василев.
Няма хидрогеоложки доклад, обяснява кметът Диян Иванов. Според него, част от съществуващата в момента кейова стена на пристанището - макар и да не се ползва, е със свлачище. Драгажните маси - изземването на пръст от дъното на канала, засилва притесненията му, тъй като е предпоставка за нови свличане.

Иначе, според платформата quora, рискът от падане на самолет се изчислява на повече от 1 на 11 000 000.

Още по темата може да видите тук, тук и тук.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Градски земеделци

Трета градина откриха създателите на „Градско земеделие“ във Варна

Желаещите варненци да имат градина и да отглеждат собствена земеделска продукция се увеличават. Доказателство за това е инициативата „Градско земеделие“, която се разраства и вече разполага с трета градина, каза за Радио Варна Десислава Цветкова, координатор на проекта „Градско земеделие“. Градското земеделие стартира във Варна преди 5..

публикувано на 25.04.24 в 10:30

"Царствените ботаници" в Ботаническата градина - Балчик

В Университетска ботаническа градина - Балчик е подредена изложба "Царствените ботаници". Тя е посветена на 130-годишнината от рождението на Цар Борис III Обединител и цели да покаже приноса на българските царе Фердинанд I и Борис III за развитието на ботаническата наука и естествознанието в България. Баща и син, те са едни..

публикувано на 25.04.24 в 08:40

Благотворителна кампания в Добрич осигурява храна за бедни семейства и самотни възрастни хора преди Великден

Благотворителна кампания в Добрич осигурява храна за бедни семейства и самотни възрастни хора в навечерието на великденските празници. Инициативата се организира вече осма година и е плод на общите усилия на Фондация „Милостиво сърце“, Клуба за народни танци „Жътври“, както и на десетки доброволци. Хранителните пакети винаги се подготвят и раздават до..

публикувано на 24.04.24 в 14:58

Благотворителен базар "Да помогнем на малката Софи" организират в ОУ "Ангел Кънчев"

Благотворителен великденски базар в помощ на дарителската кампания "Да помогнем на малката Софи" организират на 29 и 30 април в III Основно училище "Ангел Кънчев" във Варна.  В двора на учебното заведение в двата дни от 8 до 18 часа ще се предлагат изработени от учениците изделия.  Благотворителната инициатива е по идея на учителите, училищното..

публикувано на 24.04.24 в 11:10

24-ти април – Международен ден в памет на жертвите на геноцида над арменците

Първоначално обявен като Международен ден за солидарност с арменския народ от Европейския парламент през 1987 г. по повод годишнина от началото /1915/ на геноцида над арменците в Османската империя. За първи път се отбелязва през 1989 год. Отбелязва се от всички арменци по света. Арменският геноцид е извършен умишлено и систематично..

публикувано на 24.04.24 в 07:36

По темата "Планета срещу пластмаси" Балчик поставя кошчета за разделно събиране в детските градини

420 кг е резултатът от кампанията за разделно събиране на отпадъци от опаковки „За чиста околна среда“, организирана от Община Балчик във връзка с Деня на Земята – 22 април. Основно беше предадена хартия и по-малко пластмаса, обобщи днес управителят на сметосъбиращото предприятие БКС инж. Павел Павлов, отчитайки, че месечно машините събират между 400 и..

публикувано на 23.04.24 в 14:55

Филмират живота около влажните зони от Дуранкулак до Казашко

Започват снимки на пет късометражни филма за влажните зони в региона от Дуранкулак до Казашко. Филмите ще бъдат ползвани за обучителни срещи и ролеви игри, които ще насочат ученици да генерират идеи за устойчиво развитие на района. През август в с. Езерец ще се организира и четиридневен еко лагер, на който участниците ще се запознаят със значимостта..

публикувано на 23.04.24 в 11:23