Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георги Тошев за "Тя, Цветана Манева"

Животът на Цветана Манева, събран в думи на хора от най-близкото й обкръжение, представя журналистът, документалист и автор Георги Тошев.

В съавторство с драматурга Яна Борисова той пише „Тя, Цветана Манева“ – първата автобиография на актрисата. В нея една от емблемите на българското кино и театър е разказана чрез думите на другите за нея, чрез писма, изпратени ѝ лично. Така авторите на биографията наброяват много повече от двама.

В нея се включват дъщерята на Цветана и семейството ѝ, актьорите Явор Милушев, Снежина Петрова, Захари Бахаров и Теодора Духовникова и театралната режисьорка Възкресия Вихърова. Писмо има и от Йордан Радичков. 

Днес Георги Тошев представя във Варна новите книги за Цветана Манева, Татяна Лолова и Георги Парцалев в поредния ден от Международния литературен фестивал "Варна лит", на лятната сцена на Държавния куклен театър.

Не е тайна, че вие сте много близки с Цветана. Много често се срещате, разговаряте. Това как повлия на книгата? С какво тя е по различна?

Много трудна книга. Аз я спрях. Преди 7 години трябваше да излезе за нейната 70-годишнина. Добре че заминах за Антарктида с проф. Пимпирев та някак си това спиране не ми се отрази толкова емоционално, защото не тайна Цветана е един от най-близките ми хора и това  е много опасно понякога. Много по-лесно е да работиш с човек, когото не познаваш, както беше случая ми с Парцалев. Никога не съм познавал този човек, докато Цветана е част от моето семейство Цветана е част от най-близкия ми приятелски кръг.

Не може да не си пристрастен?

Първо си пристрастен, второ самата Цветана, на която многократно е предлагано да си напише автобиографията, е отказвала, защото не е искала тя самата да разкаже живота си. На нея и  е интересно да погледне живота си през другите,  от взаимоотношенията с другите. И тогава аз измислих един ход, хора, които знам, че са свързани с нея, от най-близкото й обкръжение – от семейство до колеги,  с които тя се чувства достатъчно близка, да напишат едни неизпратени писма, защото не всичко на Цветана Манева може да се каже.

Тогава исках да е изцяло епистоларно.  Цветана пък да отговоря. Загуби интерес по средата на цялата тази история. Тръгнахме да пишем една друга книга. Аз се усещах, че знам, че толков много знам за нея. Толкова много ми е разказвала и все ми е недостатъчно. Спрях книгата, беше написан и спрях. И когато Илиян Андонов от Книгомания ми каза, че трябва да направим книга за Цветана в тази поредица, в която са Стефан Данаилов, Невена Коканова, Георги Парцалев,  аз казах добре и тогава се огледах около себе си, кой може да бъде мой партньор в това начинание. Не се сетих за по-добър вариант от Яна Борисова, защото Яна също е човек който наблюдава Цветана.  Яна написа пиеса за Цветана  „Хората от Оз“ , в която Цвета играе с голямо удоволствие. В момента е готов и нова пиеса  - моноспектакъл. Финалното заглавие може би ще остане „Тъгата на кралиците“. Очаква се спекатакълът да се появи наесен. "Тъгата на кралиците" ще бъде едно своеобразно сбогуване с театъра. 

Цялото интервю на Даниела Стойнова с Георги Тошев в звуковия файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Д-р Владимир Славчев: Варненският некропол не е наша собственост. Той е притежание на нацията

Не са достатъчни средствата за археологическите разкопки на Варненския халколитен некропол. Това потвърди д-р Владимир Славчев, ръководител на археологическия екип. Нужни са около 50 000 лева, с които ще се удължи работата на терен и археолозите ще се приближат към пълното проучване на източния район на некропола.  Регионалният исторически музей..

публикувано на 26.04.24 в 10:15

"Пейзажът и градът" представя три творчески поколения в българското изкуство

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя до 16 май тематичната изложба “Пейзажът и градът”. В нея са включени 43 произведения живопис на 37 художници от фонда на художествения музей, създадени от три творчески поколения в българското изкуство. Селекцията е на изкуствоведа Румен Серафимов, главен уредник в Галерията и куратор..

публикувано на 25.04.24 в 17:33

"Мелодия и ритъм на формата" - изложба на скулптора Ангел Атанасов във Варна

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя самостоятелна изложба на Ангел Атанасов - скулптор, чиито творчески интереси са съсредоточени върху чистите форми. Изложбата включва 12 скулптури, изработени в бронз и 4 в дърво, обединени от името “Мелодия и ритъм на формата”. Ангел Атанасов завършва Националната художествена..

публикувано на 25.04.24 в 08:20
Факсимиле от проекта за трасе на лекото метро във Варна, публикуван в сайта на Община Варна

Арх. Христо Топчиев: Проектът за бул. „Цар Освободител“ дава приоритет на автомобилите

Разширението на бул. „Цар Освободител“ беше припознато като приоритетно за реализация и от новия екип на Община Варна. Предвидено е да се прави със смесено финансиране, общинско,  държавно и европейско, а най-вероятно и по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). П о този повод днес от администрацията организират  обществено обсъждане,  от..

публикувано на 24.04.24 в 07:58

Ани, която бяга с кауза и заразява с добро!

Да бягаш с кауза, за да помогнеш на друг. Това прави от близо две години Анна Христова, която е успешен маркетинг специалист. Макар и със сериозен дефицит на желязо, чисто здравословно, Анна се мобилизира, за да продължи да бяга с кауза и да заразява с добро още повече хора от своето обкръжение. Тя участва в маратони и полумаратони в..

публикувано на 23.04.24 в 16:08
Анна Заркова

Анна Заркова за събитията от убийството на Луканов и сега: Паметта ни се трие като червило с изтекъл срок на годност

Журналистът Анна Заркова ни връща към убийството на бившия премиер Андрей Луканов с новата си книга "Смъртта на Бялата лисица". Казва, че историята ѝ не е абсолютната истина, но е достоверен разказ, в който всички герои са истински личности - с изключение само на един - предполагаемият убиец. Неговата история е измислена, но в резултат на сериозни..

публикувано на 23.04.24 в 08:30

Проф. Милчо Лепоев: Дали да има леко метро зависи от пътникопотока

Инвестицията в леко метро е първоначално по-голяма, когато се прави подземно, после за поддържането се дават по-малко средства. Когато се прави по открит способ първоначалната инвестиция е по-малка, а след това за поддържане е по-голяма сумата. Именно това е работата на експертите в този Експертен съвет да намерят оптималното, което е..

публикувано на 22.04.24 в 08:15