Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Михаела Аройо: В Бесарабия имат много по-малко, но го ценят много повече

Фотоизложбата "Корен", разказваща за живота на българите в Молдова и Украйна, пътува по местата в България, откъдето преди три века като бежанци са тръгнали техните предци.

Автор на снимките е варненката Михаела Аройо. В момента самостоятелната й изложба „Корен“ е в Малкия салон на НЧ „Христо Ботев“ в с. Голица, община Долни Чифлик, област Варна. Селото не е избрано случайно – през XVIII век много българи, предимно от югоизточна България в т.ч. и от с. Голица, изплашени от турската тирания след Руско-турските войни по това време, решават да избягат заедно с изтеглящата се руска войска към южните части на днешна Молдова и Украйна. Там те създават село, което също се казва Голица. Над 90% от населението му е българско. Известно е и с още едно име - Карамарин. Смята се, че то произхожда от името на първия преселник.

Изложбата „Корен“ вече беше представена в с. Тенево, Ямболско, откъдето също много българи са се изселили в Бесарабия.

В семейната история на Аройо също има бежанско преселване

27-годишната Михаела Аройо е професионален фотограф, след близо осем години фоторепортерство, продължава на свободна практика. В нейното семейство също има история с бежанско преселване. Дядо й по бащина линия е от семейство на евреи, преселили се от Испания в България. От него е фамилията й, за която често разказва.

Идеята за фотопътешествията до земите на българите в Бесарабия се ражда след като научава за българските младежки събори, които всяка година са на различни места в Молдова и Украйна, организирани на Младежки клуб „Актив“.

Пътуват заедно с приятеля й Денислав Стойчев, също фоторепортер с опит

Нейното визуално изследване документира ярки личности от Бесарабия, които допринасят за съхраняването на българското самосъзнание, като същевременно представя разноцветния културен контекст на региона.

Над 50-те фотографии са заснети по време на три пътувания из Бесарабия – юли 2019 г. в Молдова, октомври-ноември 2020 г. в Украйна и януари 2021 г. в Молдова.

Прекосяваш 2-3 граници и се озоваваш отново сред българи – в Бесарабия си

Потегляш на север, напускаш страната, прекосяваш 2-3 граници и се озоваваш отново сред българи – в Бесарабия си. Район, разпределен между Молдова и Украйна, в който живеят българи, молдовци, украинци, румънци, руснаци, гагаузи, евреи, албанци. Преселването на сънародниците ни започва през XVIII век. По това време България е под османско робство, а Бесарабия е част от Руската империя. Миграционните процеси започват след Руско-турските войни от втората половина на XVIII век и първата половина на XIX век. Оттогава Бесарабия променя териториалната и политическата си принадлежност многократно. В различни периоди територията е контролирана от Руската империя, Влашко и Молдова, Румъния, СССР, а днес е разделена между Молдова и Украйна. Тези постоянни промени създават предпоставки за културна асимилация на българите, но въпреки това те успяват да запазят езика, културата и обичаите си“, разказва авторката.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Специализациите на лекарите продължават да са дефицитни

До 16 януари е отворена за обществено обсъждане и консултации Наредбата за специализациите на медицинските специалисти. В България от години се говори за недостатъчен брой специалисти ( това са лекарите със специалност – педиатри, неонатолози, хирурзи, ортопеди и пр. и пр. ), както и за недостатъчен брой лекари. Дефицитът на лекари се..

публикувано на 10.01.25 в 09:36

Влад Уласевич (JINJER): Най-важният албум е винаги следващият

Интервю с Влад Уласевич (JINJER) JINJER отдавна надскочиха локаната сцена. С барабаниста на групата Влад Уласевич се чухме по повод предстоящия диск на украинската банда „Duél“, който ще стане факт в началото на февруари. Предварително бях уведомен да не задавам въпроси за войната. За това и темата не е засегната в интервюто. За него Влад..

публикувано на 10.01.25 в 08:20

Песни на "Акага" на всеки час в ефира на Радио Варна днес в чест на Краси Куртев

Радио Варна отдава почит на Краси Куртев от група "Акага", който си отиде на 30 декември 2024 г.  Днес, петък, 10 януари, след всяка емисия новини от 7 до 19 часа ще слушаме песни на бандата, чийто вокалист и съосновател беше той. Поклонението пред Краси Куртев ще бъде на 11 януари, събота, от 13 часа в Катедралния храм "Св. Неделя" в София...

публикувано на 10.01.25 в 06:00

Политологът Милен Желев: ГЕРБ са царе на блъфа, преговорите се размразиха

В София сякаш се разведели, изгря някакво слънце, преговорният процес за съставяне на кабинет се размрази. Беше рано да обявим преждевременно преговорите за приключили, в тези пазарлъци често се блъфира, а ГЕРБ са царе в това, коментира политологът Милен Желев в предаването на Радио Варна "Post Factum". Той си послужи с "метеорологична" метафора, за..

публикувано на 09.01.25 в 08:30
снимката е илюстративна

За минути се намира вейп с наркотично вещество във Варна

За две минути във Варна може да се намери вейп с наркотично вещество в него както от ученици, така и от възрастни. Това се случва най-често чрез познати през телефона, могат да се намерят през дилъри, а също и през много момчета и момичета, които продават на улицата. Това казаха за Радио Варна Лилия Маринова и Янита Василева от Градския..

публикувано на 08.01.25 в 07:10
Лора Георгиева

Лора Георгиева: АКФ откри палитра от роднински назначения и връзки в "Булгартрансгаз"

Втората част на разследването на Фондация „Антикорупционен фонд“ (АКФ), посветено на аферата "Чирен", разкрива политически назначения, уютни постове за роднини на висши държавни чиновници и конфликти на интереси в редиците на държавното дружество "Булгартрансгаз". Разследването беше публикувано вчера, а в идеото, озаглавено „Газ, роднина,..

публикувано на 07.01.25 в 18:35
Йоанна Драгнева

Йоанна Драгнева: С удоволствие нося името на дядо - Йонко Татаров, създател на специалността "Поп и джаз оркестър" в НМА

Имен ден празнува днес певицата Йоанна Драгнева. В предаването на Радио Варна "Новият ден" тя разказа, че носи името на своя дядо Йонко Татаров, създател на специалността "Поп и джаз оркестър" в Националната музикална академия. Самата Йоанна е завършила Средно музикално училище "Любомир Пипков" с профил „Ударни инструменти“, а след това следва в..

публикувано на 07.01.25 в 07:07