Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Михаела Аройо: В Бесарабия имат много по-малко, но го ценят много повече

Фотоизложбата "Корен", разказваща за живота на българите в Молдова и Украйна, пътува по местата в България, откъдето преди три века като бежанци са тръгнали техните предци.

Автор на снимките е варненката Михаела Аройо. В момента самостоятелната й изложба „Корен“ е в Малкия салон на НЧ „Христо Ботев“ в с. Голица, община Долни Чифлик, област Варна. Селото не е избрано случайно – през XVIII век много българи, предимно от югоизточна България в т.ч. и от с. Голица, изплашени от турската тирания след Руско-турските войни по това време, решават да избягат заедно с изтеглящата се руска войска към южните части на днешна Молдова и Украйна. Там те създават село, което също се казва Голица. Над 90% от населението му е българско. Известно е и с още едно име - Карамарин. Смята се, че то произхожда от името на първия преселник.

Изложбата „Корен“ вече беше представена в с. Тенево, Ямболско, откъдето също много българи са се изселили в Бесарабия.

В семейната история на Аройо също има бежанско преселване

27-годишната Михаела Аройо е професионален фотограф, след близо осем години фоторепортерство, продължава на свободна практика. В нейното семейство също има история с бежанско преселване. Дядо й по бащина линия е от семейство на евреи, преселили се от Испания в България. От него е фамилията й, за която често разказва.

Идеята за фотопътешествията до земите на българите в Бесарабия се ражда след като научава за българските младежки събори, които всяка година са на различни места в Молдова и Украйна, организирани на Младежки клуб „Актив“.

Пътуват заедно с приятеля й Денислав Стойчев, също фоторепортер с опит

Нейното визуално изследване документира ярки личности от Бесарабия, които допринасят за съхраняването на българското самосъзнание, като същевременно представя разноцветния културен контекст на региона.

Над 50-те фотографии са заснети по време на три пътувания из Бесарабия – юли 2019 г. в Молдова, октомври-ноември 2020 г. в Украйна и януари 2021 г. в Молдова.

Прекосяваш 2-3 граници и се озоваваш отново сред българи – в Бесарабия си

Потегляш на север, напускаш страната, прекосяваш 2-3 граници и се озоваваш отново сред българи – в Бесарабия си. Район, разпределен между Молдова и Украйна, в който живеят българи, молдовци, украинци, румънци, руснаци, гагаузи, евреи, албанци. Преселването на сънародниците ни започва през XVIII век. По това време България е под османско робство, а Бесарабия е част от Руската империя. Миграционните процеси започват след Руско-турските войни от втората половина на XVIII век и първата половина на XIX век. Оттогава Бесарабия променя териториалната и политическата си принадлежност многократно. В различни периоди територията е контролирана от Руската империя, Влашко и Молдова, Румъния, СССР, а днес е разделена между Молдова и Украйна. Тези постоянни промени създават предпоставки за културна асимилация на българите, но въпреки това те успяват да запазят езика, културата и обичаите си“, разказва авторката.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Инвеститорът на небостъргача за проваленото заседание на ЕСУТ: Няма да участвам на политически митинги

Инвеститорът на високата сграда до Окръжна болница няма да присъства на следващото заседание на Експертния съвет по устройство на територията, на който трябва да бъде разгледано предложението за изменение на подробния устройствен план за изграждането й, тъй като по думите му последната среща се е превърнала в политически фарс и митинг. Това заяви..

публикувано на 17.11.24 в 10:35
Стела Николова - ДБ

Стела Никилова, ПП/ДБ: Иван Портних 10 години не извърши промени по ОУП, а сега ГЕРБ са първи критици

От войната между общински съветници и кмета на Варна, морската столица няма полза, а губещи са гражданите. Коментарът е на варненския депутат от ПП/ДБ Стела Николова, според която групите на ГЕРБ и „Възраждане“ се налагат над останалите общински съветници които не са ориентирани в административните процедури и хватки. Тя е съгласна и с..

публикувано на 16.11.24 в 15:36
Борислав Гуцанов

Борислав Гуцанов: Промените в Конституцията доведоха до разпад на държавата

За да бъде развързана политическата безизходица, трябва да бъдат върнати конституционните правомощия на президента да назначава служебен кабинет. Това каза в предаването „Позиция“ варненският депутат и съпредседател на ПГ на левицата Борислав Гуцанов. По думите му промените в основния закон са допринесли за конституционната криза и разпад на..

публикувано на 16.11.24 в 14:57

Инж. Христо Димитров: Гарантирам, че ОУП на Варна ще бъде преразгледан и редактиран спрямо днешните изисквания на града

В началото на мандата на общинския съвет, е имало   желание и намерение, да бъде създадена комисия която да направи анализ на ОУП Варна, вземайки предвид обществените нагласи и забележките на инвеститорите. Това каза в обзорното предаване „Позиция“ на Радио Варна председателя на Общински съвет Варна инж. Христо Димитров. По думите му, това..

публикувано на 16.11.24 в 14:17

Подводният фотограф Пламен Вукадинов: Треперя от вълнение всеки път, преди да вляза във водата

Трудно живея над водата, на мен ми е по-добре във водата, не ми се излиза от нея. Това коментира за Радио Варна известният подводен фотограф Пламен Вукадинов. Нямам никакви намерения да спирам - заставам на брега и няма сила, която да ме спре. Преди да вляза във водата, всеки път треперя от вълнение, каза още той.  Да си подводен фотограф крие и своите..

публикувано на 15.11.24 в 06:30

Sakis Tolis (ROTTING CHRIST): Животът е най-доброто предимство

Интервю със Sakis Tolis (ROTTING CHRIST) Гръцката екстремна банда ROTTING CHRIST празнува 35-годишнината си. Със специален концерт групата ще я отбележи и в София на 17 ноември, по покана на „EventEase”. Заедно с тях на сцената ще се качат и EMBRACE BY DARK, които ще представят новия си албум „Extrasensory”. Специалният концерт на ROTTING..

публикувано на 15.11.24 в 05:35

"Момичета с мечти – нека сме повече от три!" - ромските жени и пътят към успеха

Центърът за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе” организира четвърта Национална женска ромска среща „Момичета с мечти – нека сме повече от три!“, която ще се проведе на 14-15 ноември 2024 г. в Дряново. В срещата участват жени и момичета от цялата страна, които активно работят в посока промяна положението на ромската жена. Това..

публикувано на 14.11.24 в 08:10