Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Каменни послания в картините на Милко Божков

2
Милко Божков
Снимка: Галерия 8

„Салонът на природата“ е озаглавена изложба, с която Галерия 8 отбелязва 33 години от своето създаване. Творби на художника Милко Божков по стихове на Борис Христов гостуват не за първи път във Варна. Но този път богатството от форми и идеи водят своето начало от посланията, закодирани в камъка. Те са и основната отправна точка, от която Милко Божков съчетава цветове и думи.

"Творецът ако няма предизвикателство започва да се движи по повърхността на собственото си мислене", разказва Милко Божков за предизвикателството да представи "Салонът на природата" пред варненска публика. "Това, което вече три години правим с Борис Христов, си заслужава да бъде показано тук за първи път, защото именно на това място беше нашата първа работа „Думи и графити”, допълва още Божков в разговор на Светлана Вълкова.

Какво представлява "Салонът на природата" с Борис Христов и откога започва вашето сътрудничество?

Обичам да цитирам един френски философ, според когото "Случайността е другото име на Господ, когато иска да остане анонимен". Преди 5-6 години имах изложба в София на едни малки картинки 20 см на 30 см и сред тях имаше рисувани две камъчета от дувара на къщата. Едното си го хареса Стоян Цанев. И той ми предложи да направя серия от тези камъни. Те са от рушени дувари на село. И преди 3 години бяхме при Борис Христов в Лещен. Той събира в продължение на години камъни и ги заснема. Така беше издал една книга "Камък и слово". И той предложи да направим живопис.

Фотографиите и композициите на снимките са негови, а аз трябваше да вляза в тях без да импровизирам. В първия момент сякаш почувствах това като ограничаване, но после разбрах, че това е дисциплина. Необходимо е да влезеш във фотографията, която е направил, и в стиховете към тези камъни. И накрая, като видят картината, все пак да си кажат хората: „А, това е Милко Божков”. В началото на миналата година започнах активно да работя вече върху платно.

През какви етапи преминахте, за да стигнете до този краен етап, който виждаме?

Първият етап беше много рационален. Фотографиите отлежаваха половин година. След това налепих разпечатки на четиристишията в един скицник и започнах да правя варианти на малки рисунки. Цялата минала година работих само това. Процесът за мен беше много важен и приятен.

С кое повече се борихте - с камъка или със словото?

Със словото, защото трябваше да вляза в смисъла на текста. Някои неща са едно към едно с фотографията, но другите съм ги променял и вкарал в друга атмосфера. Обсъждахме рисунките една по една по телефона. А Борис Христов ми даваше съвет за едно или друго. В началото си мислех, че все пак аз разбирам от това. А и никога не съм се съобразявал с препоръки. Но впоследствие осъзнах, че неговите препоръки в 90 процента бяха правилни.

Цялото интервю на Светлана Вълкова с Милко Божков можете да чуете в звуковия файл, а изложбата може да бъде видяна от 1 до 31 юли.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Мелодия и ритъм на формата" - изложба на скулптора Ангел Атанасов във Варна

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя самостоятелна изложба на Ангел Атанасов - скулптор, чиито творчески интереси са съсредоточени върху чистите форми. Изложбата включва 12 скулптури, изработени в бронз и 4 в дърво, обединени от името “Мелодия и ритъм на формата”. Ангел Атанасов завършва Националната художествена..

публикувано на 25.04.24 в 08:20
Факсимиле от проекта за трасе на лекото метро във Варна, публикуван в сайта на Община Варна

Арх. Христо Топчиев: Проектът за бул. „Цар Освободител“ дава приоритет на автомобилите

Разширението на бул. „Цар Освободител“ беше припознато като приоритетно за реализация и от новия екип на Община Варна. Предвидено е да се прави със смесено финансиране, общинско,  държавно и европейско, а най-вероятно и по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). П о този повод днес от администрацията организират  обществено обсъждане,  от..

публикувано на 24.04.24 в 07:58

Ани, която бяга с кауза и заразява с добро!

Да бягаш с кауза, за да помогнеш на друг. Това прави от близо две години Анна Христова, която е успешен маркетинг специалист. Макар и със сериозен дефицит на желязо, чисто здравословно, Анна се мобилизира, за да продължи да бяга с кауза и да заразява с добро още повече хора от своето обкръжение. Тя участва в маратони и полумаратони в..

публикувано на 23.04.24 в 16:08
Анна Заркова

Анна Заркова за събитията от убийството на Луканов и сега: Паметта ни се трие като червило с изтекъл срок на годност

Журналистът Анна Заркова ни връща към убийството на бившия премиер Андрей Луканов с новата си книга "Смъртта на Бялата лисица". Казва, че историята ѝ не е абсолютната истина, но е достоверен разказ, в който всички герои са истински личности - с изключение само на един - предполагаемият убиец. Неговата история е измислена, но в резултат на сериозни..

публикувано на 23.04.24 в 08:30

Проф. Милчо Лепоев: Дали да има леко метро зависи от пътникопотока

Инвестицията в леко метро е първоначално по-голяма, когато се прави подземно, после за поддържането се дават по-малко средства. Когато се прави по открит способ първоначалната инвестиция е по-малка, а след това за поддържане е по-голяма сумата. Именно това е работата на експертите в този Експертен съвет да намерят оптималното, което е..

публикувано на 22.04.24 в 08:15
Илин Димитров

Илин Димитров: Има голяма вероятност заради въздушния Шенген да останем без чуждестранна работна ръка през летния сезон

Туристическият бранш и това лято ще бъде изправен пред проблема с липсата на кадри и това не е новина. Това каза в обзорното предаване на РВ „Позиция“ Илин Димитров, съветник на президента Румен Радев по туризъм, образование и култура. „При вноса на кадри тази година е пълна каша, защото Шенген по въздух, позволява на всички, които влизат в..

обновено на 20.04.24 в 15:34

Alexander Krull (LEAVES' EYES, ATROCITY): Иска ми се холивудските филми за викингите да са по-достоверни

Интервю с Alexander Krull (LEAVES' EYES, ATROCITY) Творческият път на LEAVES' EYES започва преди 21 години. В групата се преплитат съдбите на музикантите от ATROCITY. Няма да сгрешим, ако кажем, че ATROCITY е тяхната по-мрачна, а LEAVES' EYES – по-нежна страна. LEAVES' EYES издадоха „Myths of Fate”, заради който идеологът зад двете групи..

публикувано на 20.04.24 в 15:15