Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Деница Христова: Няма жена, която да не е красива, облечена в носия!

| обновено на 24.06.21 в 15:38
3
Деница Христова
Снимка: личен архив

За Еньовден Валерия Василева разговаря с Деница Христова - старши учител в начален етап в СУ "Св. Климент Охридски" - Варна. В своята работа с децата от първи до четвърти клас приема за своя мисия да им даде знание и любов към народните ни традиции и музикалния фолклор чрез собственото им преживяване. "Много често говоря на децата, че не се знае дали ще останат в България, когато пораснат, но където и да отидат трябва да могат да разказват за природните ни забележителности, за историята ни, за народните обичаи и традиции. За традициите смятам, че мога много да им дам, но е достатъчно само да се изучават - трябва да се преживеят и почувстват." 

Още с постъпването си в училище "Климент Охридски" започва да събира деца, учители и родители в клуб "Хоротека". Народни танци играят с децата и всеки петък в училище. "Интересът ми към фолклора е закодиран от раждането ми. В рода ми - и от двете страни, всички пееха, танцуваха, баща ми беше дълги години читалищен деец, един от първите хореографи във Варна, самоук. Откакто се помня е тази любов към народната музика, танца, носиите, празниците, с него съм си дошла, може би както е с всяко нещо в човека, свързано с изкуството, с творчеството - или го има, или го няма." 

От 2012 година Деница Христова създава и традиция всеки юни заедно да празнуват Еньовден като пресъздават всички обичаи, свързани с празника на лятното слънцестоене. "Първите ни празници бяха в Парк-музея "Владислав Варненчик", а по-късно ги пренесохме при Вас - на прекрасната поляна пред Радио Варна." - споделя Деница Христова. - "За мен Еньовден е много специален празник, макар и до ден днешен да не мога да обясня какво ме привлича толкова много, но след двугодишно прекъсване животът ми даде някои знаци, че трябва да го подновя."

Моравата в Морската градина се оказа невероятен фон за красивите обичаи - минаването за здраве под венеца от билки, изпълнението на празничните песни, наричането на китките на младите момичета от Еньовата буля, гадаенето за годината, която ни очаква. Дори и през трудната 2020 година на пандемия успяхме да спазим обичая, макар и с малко участници и много ограничения, а Еньовата буля предрече, че ще преборим коварната болест, която промени целия свят. През 2021 година празникът ни ще е на 26 юни, събота, от 10.30 часа, отново през Радио Варна. Заповядайте и Вие! Да минем заедно под венеца от билки за здраве!


На въпроса какво е най-същественото в представата за човека в нашия фолклор отговаря без колебание: "Човекът в нашия фолклор има ценностна система. Точно на нея искам да науча децата през обичаите, танците, красивите носии. Тази ценностна система, ако трябва да съм честна, често се "бие" с всичко, което навлиза в живота ни в момента и съм имала моменти на разколебаване и почти съм се отказвала, но не мога, по-силно е от мен." 

Най-голямо удовлетворение и носят моментите, в които децата - вече запалени по фолклора, увличат своите родители, защото обратното - от родителите да тръгне интересът, се случвало все по трудно с всяко следващо поколение. Много майки, благодарение на децата си са отворили старите ракли и гардероби и са извадили бабините автентични носии, обличат ги и то далеч преди да започне масовото възраждане на интереса към носията, което наблюдаваме днес. "Носията пази - от болести, от зло, от лоша енергия. За мен няма жена, която да не е красива, облечена в носия - няма значение нито възрастта и, нито теглото и фигурата ти, тя се преобразява съвършено и добива едно невероятно излъчване. Децата също вярват, че носиите ги пазят и много се радвам, че тази година успяхме да им поръчаме прекрасни носии! Те ще ги облекат на Еньовден, а особено ме изненадаха по  време на дистанционното обучение моите четвъртокласници - един петък им предложих, който желае да се включи в разговор за народния бит, фолклорните области и какво мислите? Повечето застанаха пред камерите, облечени в носиите си и беше прекрасна среща!"

За празника Еньовден разказва с удоволствие и подробности за всеки задължителен елемент: "В някои краища го празнуват по три дни като кулминацията е на 24 юни. Вярва се, че в утрото на Еньовден Слънцето трепти по особен начин, "играе" във водоемите и им дава своята енергия, а те стават лечебни. Ранобудните, които тачат празника, стават рано, изкъпват се в реките и така отмиват всяка болест, пречистват се физически и духовно. Росата също е много целебна на тоя ден. Обединяват се силите на двете много мощни стихии - Слънцето и водата. Всек иможе и днес да изпълни този ритуал, защо не. Билките са следващият елемент - и тяхната сила е в апогея си на Еньовден - билкарите цяла година лекуват с еньовски билки, брани по изгрев. Еньовският венец се сплита от 77 билки и половина. Половинката е за тази незнайна болест, дето нито името и се знае, нито каква е. Може би и за ковид трябва да намерим тази половинчица-лек за болестта. Добре е и стопанката на дома да си набере билки и да си направи венец. Дори домът и да е модерен, може да си има едно кътче за българщината и за всичко, което вярва, че ще донесе хубаво в дома, здраве и благополучие за всички нейни близки."

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Д-р Владимир Славчев: Варненският некропол не е наша собственост. Той е притежание на нацията

Не са достатъчни средствата за археологическите разкопки на Варненския халколитен некропол. Това потвърди д-р Владимир Славчев, ръководител на археологическия екип. Нужни са около 50 000 лева, с които ще се удължи работата на терен и археолозите ще се приближат към пълното проучване на източния район на некропола.  Регионалният исторически музей..

публикувано на 26.04.24 в 10:15

"Пейзажът и градът" представя три творчески поколения в българското изкуство

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя до 16 май тематичната изложба “Пейзажът и градът”. В нея са включени 43 произведения живопис на 37 художници от фонда на художествения музей, създадени от три творчески поколения в българското изкуство. Селекцията е на изкуствоведа Румен Серафимов, главен уредник в Галерията и куратор..

публикувано на 25.04.24 в 17:33

"Мелодия и ритъм на формата" - изложба на скулптора Ангел Атанасов във Варна

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя самостоятелна изложба на Ангел Атанасов - скулптор, чиито творчески интереси са съсредоточени върху чистите форми. Изложбата включва 12 скулптури, изработени в бронз и 4 в дърво, обединени от името “Мелодия и ритъм на формата”. Ангел Атанасов завършва Националната художествена..

публикувано на 25.04.24 в 08:20
Факсимиле от проекта за трасе на лекото метро във Варна, публикуван в сайта на Община Варна

Арх. Христо Топчиев: Проектът за бул. „Цар Освободител“ дава приоритет на автомобилите

Разширението на бул. „Цар Освободител“ беше припознато като приоритетно за реализация и от новия екип на Община Варна. Предвидено е да се прави със смесено финансиране, общинско,  държавно и европейско, а най-вероятно и по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). П о този повод днес от администрацията организират  обществено обсъждане,  от..

публикувано на 24.04.24 в 07:58

Ани, която бяга с кауза и заразява с добро!

Да бягаш с кауза, за да помогнеш на друг. Това прави от близо две години Анна Христова, която е успешен маркетинг специалист. Макар и със сериозен дефицит на желязо, чисто здравословно, Анна се мобилизира, за да продължи да бяга с кауза и да заразява с добро още повече хора от своето обкръжение. Тя участва в маратони и полумаратони в..

публикувано на 23.04.24 в 16:08
Анна Заркова

Анна Заркова за събитията от убийството на Луканов и сега: Паметта ни се трие като червило с изтекъл срок на годност

Журналистът Анна Заркова ни връща към убийството на бившия премиер Андрей Луканов с новата си книга "Смъртта на Бялата лисица". Казва, че историята ѝ не е абсолютната истина, но е достоверен разказ, в който всички герои са истински личности - с изключение само на един - предполагаемият убиец. Неговата история е измислена, но в резултат на сериозни..

публикувано на 23.04.24 в 08:30

Проф. Милчо Лепоев: Дали да има леко метро зависи от пътникопотока

Инвестицията в леко метро е първоначално по-голяма, когато се прави подземно, после за поддържането се дават по-малко средства. Когато се прави по открит способ първоначалната инвестиция е по-малка, а след това за поддържане е по-голяма сумата. Именно това е работата на експертите в този Експертен съвет да намерят оптималното, което е..

публикувано на 22.04.24 в 08:15