Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Замърсяването на околната среда причинява 400 хил. случая на преждевременна смърт годишно в ЕС

Снимка: БГНЕС

В рамките на ЕС има 400 хил. случая на преждевременна смърт годишно в следствие на вреда от околната среда, от тях 17% е делът на рака на белия дроб. В България смъртните случаи са около 12 500 за 2018 г., според оценките на ЕС. Това стана ясно на проведения онлайн семинар „Как да дишаме по-чист въздух? Европейски практики и решения“, организиран от Бюрото на Европейския парламент в България. За да се повиши качеството на атмосферния въздух в Европа в необходимо по-стриктно прилагане на настоящите правила и директиви на национално и местно ниво, както и подобряване на законодателството на европейско ниво, заключиха експертите.

Сред местата с най-лош въздух в Европа са голяма част от Балканите и Турция, вкл. България. Страната ни е в червената зона на картата за качество на атмосферния въздух. Според данните на ЕС най-голям замърсител на въздуха у нас са домакинствата, отопляващи се на твърдо гориво 77 %, 10% са от енергетика и индустрия и 9% от транспорта.

Има множество процедури за нарушения по отношение на чистотата на въздуха срещу България, обществото трябва да знае това, обяви по време на семинара Франсоа Уакенхут, началник отдел „Чист въздух“ в Генерална дирекция „Околна среда“ на Европейската комисия. Преди съда на да се произнесе не мога да дам подробности за процедурите за нарушения, но има един случай за замърсяване с фини прахови частици и един със серен диоксид. Но тези процедури са само средство за установяване на нарушение, те не са краен резултат. ЕК не се радва когато установява нарушения и малага наказания. Крайната цел и знам, че ЕК, ЕП и отделните страни искат да го постигнат, е да се постигне необходимата чистота на атмосферния въздух, така че да не страда общественото здраве. И праховите частици и серните диоксиди са много сериозни замърсители. На практика в момента се използва един модел за санкции, но използвайки върховенството на закона се дава решение на проблем, който не би могъл да се реши с други средства. Вместо да прекарваме много дълго време в съдебни процедури и да се опитваме да налагаме наказания, по-добре влагаме тези сили и да използваме това време, за да реализираме ефективни мерки.  

Трябва да има съгласуваност на местно, регионално и национално ниво, подчерта началник отдел „Чист въздух“ в Генерална дирекция „Околна среда“ на Европейската комисия  Франсоа Уакенхут. Това което, виждаме в много от дъжавите-членки е, че понякога това, което е направено от градската община не винаги се прави от областната управа и много често националното ниво отсъства.
Ние в преспективата на европейското членство можем да осигурим следното: първо прилагане на законодателството и ако се налага процедури свързани с нарушения.

На семинара „Как да дишаме по-чист въздух? Европейски практики и решения“ Стефан Димитров представи проекта AirBG.info за мониторинг на качеството на въздуха, на който той е съосновател и изтъкна проблемите с чистотата на въздуха в София и България. По думите му липсата на политическа воля и ефективни институционални мерки лежат в основата на продължителното запазване на ниското качество на въздуха в България и водят до редица здравни проблеми и по-висока смъртност в страната.
България далеч не е единствената страна-членка с подобни наказателни процедури. По време на семинара Хави Лопес, член на ЕП и докладчик по прилагането на директивите относно качеството на атмосферния въздух обяви, че в момента има 30 страни с процедури за нарушения. В момента има 30 страни с прилагане на процедури за нарушения за законодателството за чистотата на въздуха, градове и места, където живеем без стандартите, изискуеми по сегашното европейско законодателство, каза Лопес. Така, че като парламент работим много за прилагане на правилата , които имаме. Също така правим преглед законодателството относно качеството на атмосферния въздух, работя както с  ЕК, така и с правителствата на държавите за бъдат всети съвместни решения какво трябва да е новото законодателство в тази област в Европа, каза още Хави Лопес.
Отзвук от семинара може да чуете в звуковия файл:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Близо 3 хиляди са се преместили за година от област Добрич

Близо 3 000 жители на област Добрич са сменили своето местоживеене през 2023 г., сочат данните на Териториалното статистическо бюро. Най-голям дял от тях са се придвижили в рамките на областта, 1093-ма са избрали за ново място за живеене други области в страната. Сменилите обичайното си местоживеене с друго населено място в рамките на страната от..

публикувано на 17.09.24 в 11:03

До края на деня възстановяват отнесения от бурята асфалт в кв. "Виница"

Започна възстановяването на около 500 кв. м асфалтова настилка по бул. „Св. св. Константин и Елена“ в частта ѝ в квартал "Виница". Участъкът беше най-тежко засегнат при проливните дъждове от миналата седмица и се очаква до края на деня да бъде завършен, съобщиха от общинския пресцентър. Припомняме, че по данни на Националния институт по метеорология и..

публикувано на 17.09.24 в 10:35

Започват консултациите за съставите на СИК заради изборите за районни кметове във Варна

Кметът на Варна Благомир Коцев кани парламентарно представените политически партии и коалиции - коалиция „ГЕРБ-СДС“, коалиция „Продължаваме промяната - Демократична България“, партия „ДПС“, партия „Възраждане“, коалиция „БСП - За България“ и коалиция „Има такъв народ“ за участие в консултации за сформиране съставите на секционните избирателни комисии..

публикувано на 17.09.24 в 10:02

Доктор Нина Русева: Увеличават се болните от туберкулоза

Болните от туберкулоза се увеличават и от началото на годината до сега за Варна има регистрирани 49 случая, каза за Радио Варна доктор Нина Русева, координатор за туберкулозата за област Варна. За цялата 2023 година случаите се били 50, допълни тя. Туберкулозата е най-значимото социално заболяване и в момента в страната се провежда..

публикувано на 17.09.24 в 09:34

Жители на Пчелина на среща с кмета на Варна, представители на ВиК и строителните фирми

Живеещите в местността Пчелина във Варна ще се срещнат днес с кмета на града Благомир Коцев и с представители на ВиК-Варна и "Инжстрой". Началото е в 18 часа в сградата на Община Варна, зала "Пленарна" . По думите на кмета по време на последния протест на хората на срещата те ще могат „да удостоверят лично дали това обещание на фирмата е изпълнено и да..

публикувано на 17.09.24 в 09:30

Само за ден: Четири опита за телефонни измами в Балчик, Добрич и Каварна

Четири опита за телефонни измами в градовете Балчик, Добрич и Каварна са регистрирани за последното денонощие в полицията.  Сценариите постоянно се сменят, като снощи измамниците се представят за служители на комунални дружества ВиК и Енерго под предлог за оправяне на аварии, като следват и заплахи.  Препоръката на органите на реда към гражданите..

публикувано на 17.09.24 в 09:22

76 хиляди лева е годишната заплата на директора на "Градски транспорт"-Варна

В 10 часа започва заседанието на Постоянната комисия „Собственост и стопанство“ към Варненския общински съвет. Членовете на комисията ще приемат годишните финансови отчети на общинските търговски дружества и ще изберат одитори на: Дентален център I Варна“ ЕООД, „Дворец на културата и спорта” ЕАД, „Ученическо и столово хранене” ЕАД, „Обреди” ЕООД..

публикувано на 17.09.24 в 09:04