Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Замърсяването на околната среда причинява 400 хил. случая на преждевременна смърт годишно в ЕС

Снимка: БГНЕС

В рамките на ЕС има 400 хил. случая на преждевременна смърт годишно в следствие на вреда от околната среда, от тях 17% е делът на рака на белия дроб. В България смъртните случаи са около 12 500 за 2018 г., според оценките на ЕС. Това стана ясно на проведения онлайн семинар „Как да дишаме по-чист въздух? Европейски практики и решения“, организиран от Бюрото на Европейския парламент в България. За да се повиши качеството на атмосферния въздух в Европа в необходимо по-стриктно прилагане на настоящите правила и директиви на национално и местно ниво, както и подобряване на законодателството на европейско ниво, заключиха експертите.

Сред местата с най-лош въздух в Европа са голяма част от Балканите и Турция, вкл. България. Страната ни е в червената зона на картата за качество на атмосферния въздух. Според данните на ЕС най-голям замърсител на въздуха у нас са домакинствата, отопляващи се на твърдо гориво 77 %, 10% са от енергетика и индустрия и 9% от транспорта.

Има множество процедури за нарушения по отношение на чистотата на въздуха срещу България, обществото трябва да знае това, обяви по време на семинара Франсоа Уакенхут, началник отдел „Чист въздух“ в Генерална дирекция „Околна среда“ на Европейската комисия. Преди съда на да се произнесе не мога да дам подробности за процедурите за нарушения, но има един случай за замърсяване с фини прахови частици и един със серен диоксид. Но тези процедури са само средство за установяване на нарушение, те не са краен резултат. ЕК не се радва когато установява нарушения и малага наказания. Крайната цел и знам, че ЕК, ЕП и отделните страни искат да го постигнат, е да се постигне необходимата чистота на атмосферния въздух, така че да не страда общественото здраве. И праховите частици и серните диоксиди са много сериозни замърсители. На практика в момента се използва един модел за санкции, но използвайки върховенството на закона се дава решение на проблем, който не би могъл да се реши с други средства. Вместо да прекарваме много дълго време в съдебни процедури и да се опитваме да налагаме наказания, по-добре влагаме тези сили и да използваме това време, за да реализираме ефективни мерки.  

Трябва да има съгласуваност на местно, регионално и национално ниво, подчерта началник отдел „Чист въздух“ в Генерална дирекция „Околна среда“ на Европейската комисия  Франсоа Уакенхут. Това което, виждаме в много от дъжавите-членки е, че понякога това, което е направено от градската община не винаги се прави от областната управа и много често националното ниво отсъства.
Ние в преспективата на европейското членство можем да осигурим следното: първо прилагане на законодателството и ако се налага процедури свързани с нарушения.

На семинара „Как да дишаме по-чист въздух? Европейски практики и решения“ Стефан Димитров представи проекта AirBG.info за мониторинг на качеството на въздуха, на който той е съосновател и изтъкна проблемите с чистотата на въздуха в София и България. По думите му липсата на политическа воля и ефективни институционални мерки лежат в основата на продължителното запазване на ниското качество на въздуха в България и водят до редица здравни проблеми и по-висока смъртност в страната.
България далеч не е единствената страна-членка с подобни наказателни процедури. По време на семинара Хави Лопес, член на ЕП и докладчик по прилагането на директивите относно качеството на атмосферния въздух обяви, че в момента има 30 страни с процедури за нарушения. В момента има 30 страни с прилагане на процедури за нарушения за законодателството за чистотата на въздуха, градове и места, където живеем без стандартите, изискуеми по сегашното европейско законодателство, каза Лопес. Така, че като парламент работим много за прилагане на правилата , които имаме. Също така правим преглед законодателството относно качеството на атмосферния въздух, работя както с  ЕК, така и с правителствата на държавите за бъдат всети съвместни решения какво трябва да е новото законодателство в тази област в Европа, каза още Хави Лопес.
Отзвук от семинара може да чуете в звуковия файл:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Държавата с участие в увеличаването на капитала на "Спортен комплекс - Варна" за изграждането на Стадион "Варна"

Държавата ще участва в увеличаването на капитала на "Спортен комплекс Варна" едновременно и при същите условия, при каквито и частните акционери на дружеството, реши на своето редовно заседание днес Министерският съвет. Тази възможност се осигурява с изменение на Постановление на МС за одобряване на промените по бюджета на Министерството на младежта..

публикувано на 18.12.24 в 18:15
Снимката е илюстративна

Площадката за безплатно изхвърляне на едрогабаритни отпадъци до КАТ-Варна вече с лиценз

Община Варна вече има лиценз за площадка за изхвърляне на едрогабаритни, строителни и друг вид отпадъци. Тя се намира на общински терен между квартал „Възраждане“ и промишлената зона, в близост до сградата на КАТ. Предстои на площадката да бъдат разположени съдове за различни видове отпадъци, а изхвърлянето им ще е абсолютно безплатно за гражданите...

публикувано на 18.12.24 в 18:00

Николай Стефанов, ПП-ДБ: Съгласен съм да не се вдигат таксите, но накрая кой плаща сметката?

Общинските съветници от "Продължаваме промяната - Демократична България" на утрешното заседание на сесията на ОбС-Варна ще предложат преразглеждане на решенията от последната комисия по финанси и бюджет. Това съобщи за предаването "Post Factum" Николай Стефанов, заместник-председател на Общинския съвет, председател на комисията по финанси и..

публикувано на 18.12.24 в 17:50

Павел Раличков: Липсата на диалог между ОбС и Общината затруднява работата на общинските съветници

Липсата на комуникация между кметската администрация и Общинския съвет във Варна е основната причина голяма част от важните за Варна въпроси да се обсъждат за първи път на общинските комисии, а те трябва да се коментират предварително, за да се вземат адекватни решения. Това коментира за предаването "Post Factum" Павел Раличков, председател на..

публикувано на 18.12.24 в 16:40

До дни ще има ново приложение за синята зона, няма да се загубят средствата на потребителите

До няколко дни ще заработи новото приложение, което обслужва синята зона във Варна. Всички данни от старото - "Варна Паркинг", ще бъдат прехвърлени, в това число и сумите от портфейлите на потребителите. Ще бъдат възстановени и сумите в абонамента. Това увери на брифинг преди минути кметът на Варна Благомир Коцев.  Данните на абонатите, живущи в..

публикувано на 18.12.24 в 16:05

КЕВР обсъжда на 1 януари поскъпването на тока с 9 на сто

На закрито заседание на 1 януари Комисията за енергийно и водно регулиране ще реши окончателно с колко ще поскъпне електроенергията за бита, считано от същата дата. Предложението на КЕВР е за ръст с 9 на сто.  Днес това предложение беше подложено на обществено обсъждане с участието на производителите и търговците на енергия, синдикати и потребителски..

публикувано на 18.12.24 в 15:16

Иван Костов представя „Свидетелства за прехода: 2000–2009“ във Варна

В началото на октомври 2024 г. в книжарниците се появи „Свидетелства за прехода: 2000–2009“ или достойното продължение на мемоарите на министър-председателя на България в периода 1997-2001 – Иван Костов. В него българският държавник представя едно от най-бурните десетилетия в новата ни история, пречупвайки го през своите наблюдения и през най-важните..

публикувано на 18.12.24 в 14:37