Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Майсторка възражда номадския стан във Варна

23
Мариета Иванова

Мариета Иванова е една от малкото жени в България, които могат да работят на номадски стан, на който се тъкат коланите за народни носии. 

Родом е от Ловеч, но вече 30 години живее във Варна. От малка се увлича по занаятите – шиене, плетене, тъкане. Бабите й, че и прабаба й са били тъкачки и са умеели тънкия занаят. 

Била е на 4 години, когато се научава да плете.  След като заплита кълбото от преждата на едната си баба, за да не направи друга беля, баба й взема две куки, слага ги в ръцете й и я учи да плете. 

Така с времето изучава тънкостите на занаята. Днес има няколко стана вкъщи. Познатият на всички хоризонтален, вертикален и позабравения номадски стан, на който изработва плетените колани. 

От някои станове има дори по два.


Първообраза на номадския стан изобщо не е това, което виждаме в днешни дни, разказа за Радио Варна Мариета Иванова. 

Този начин на работа са използвали номадите, защото постоянно са били в движение и не са можели да носят много багаж. 

Истинският номадски стан  представлява няколко кори, през които минават конците – в единия край се завързват за тялото на жената, в другия за някое дърво. 

Докато тъче на него жената се приближава към дървото. И така докато завърши колана.  

В зависимост от сложността на шарката и броя на корите, които могат да достигнат до 30 на брой, е и времето за изработване на един колан.


Мариета Иванова може за ден да направи колан с дължина 2 метра. Тя, обаче, не се връзва с конците и не ползва дърво като в миналото. По свой собствен проект е изработила малък дървен стан, лесно преносим, на който опъва конците от двете страни. Корите на стана, през които минават конците, обикновено са от твърд картон.

Работата на стана е като възстановяваща терапия за човека, споделя Мариета. Носи успокоение, отвлича от лошите мисли, доставя удоволствие. Ходи почти навсякъде с него. Дори и на плажа, където веднага привлича вниманието на плажуващите, а те пък проявяват интерес към невижданото средство за тъкане.

Освен да тъче красиви колани, черги и килими, Мариета има още една цел. Да предаде занаята на колкото се може повече хора. Затова обяснява на всеки, който попита, какво представлява номадския стан и как се работи на него. Най-трудното е да изработиш модела. И с конците не е много лесно, но когато човек има желание, няма как да не се научи, убедена е майсторката. Дори обмисля да направи курсове за обучение на номадски стан във Варна.

Мариета Иванова можете да срещнете до края на тази седмица в Морската градина във Варна, в една от шатрите по алеята пред сцена Раковината. Ако не успеете да я видите там, ще я откриете в социалните мрежи, където предлага всичко, което е изработила. 

Целия разговор с Мариета Иванова можете да чуете в прикачения звуков файл.


Снимките в галерията са на Мариета Иванова.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Български ученици с девет медала от олимпиадите по физика в Иран и Грузия

Български ученици спечелиха общо девет медала на Международната олимпиада по физика в Иран, а преди да заминат за престижното състезание завоюваха четири отличия на Европейското първенство в Грузия. Един сребърен и четири бронзови са медалите на нашите участници от надпреварата в иранския град Исфахан. В състезанието се включиха отбори от 46 държави,..

публикувано на 29.07.24 в 18:26

Олинклузивът - не толкова привлекателен за туристите във Варна през лято 2024

Олинклузув офертата вече не е толкова привлекателна за туристите, идващи във Варна. Все повече са тези, които избират частично изхранване в хотела, в който са отседнали. Това е наблюдение на Павлин Косев, председател във Варна на  Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация . По думите на Косев, във Варна и региона отсядат все..

публикувано на 29.07.24 в 16:26

Продължава обработката против насекоми и кърлежи във Варна (график)

Общинското предприятие „Дезинфекция, дезинсекция, дератизация” и тази седмица продължава обработката против насекоми и кърлежи на общински обекти и площи в периода 29.07 - 02.08.2024 г. Против кърлежи ще се обработят тревните площи на парк "Младост". Срещу кърлежи и комари ще бъдат третирани и детските площадки в близост до Конфуто и на ул. „Дрян“ №3...

публикувано на 29.07.24 в 14:22

Изследват безплатно и анонимно за ХИВ и хепатит във Варна

Община Варна и дирекция „Превенции“ организират информационна кампания за превенция на рисковото поведение „Лято без риск“. Тя ще се проведе на 30 юли (вторник) от 10:30 ч. до Слънчевия часовник в Морската градина. Над 30 доброволци към общинската дирекция ще отговарят на въпроси на граждани и гости на града по важни и чувствителни теми като последици..

публикувано на 29.07.24 в 13:38
Дядо, внуче

Лесна работа: Подаръкът

Когато съм се родила, дядо посадил дърво и го нарекъл на мен. Братовчедите ми също имаха свои дървета. Попски круши. Невероятно сочни и сладки. С всеки следващ рожден ден на патрона си, дърветата растяха по-високо; сянката, която хвърляха наоколо, ставаше по-гъста; плодовете – по-едри и вкусни, а жълтият им цвят толкова се насищаше, че грееше..

публикувано на 29.07.24 в 12:30

Безплатно изследват за хепатит B и C в Добрич

От днес до втори август Регионалната здравна инспекция в Добрич организира безплатно изследване за Хепатит В и С. Профилактиката на заболяването е във връзка със Световния ден за борба с хепатита, който тази година се провежда под надслова „Време е за действие“. През първото шестмесечие на 2024 г. в област Добрич са регистрирани 6 случая на вирусни..

публикувано на 29.07.24 в 10:44

Илиян Илиев е Пъпешар на годината в Българево

Илиян Илиев е Пъпешар на годината, обявен на Празника на пъпеша в с. Българево. Вчера бе първият ден от празника, който събра жители и гости на селото и изпълни двора на училищния парк с много настроение. Кметът на най-голямото село Георги Янев пожела на бостанджиите да не губят занаята си през годините и да отглеждат прочутите златни и сладки пъпеши. В..

публикувано на 28.07.24 в 11:05