Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Джаз фестивалът „Варненско лято“ като институция

Джаз фестивалът „Варненско лято“ започна своето 4-дневно юбилейно издание на 29 юли. Елитни музиканти от Европа и САЩ ще съберат почитателите на свободната музика в английския двор на Археологическия музей във Варна. Началният час на всяка фестивална вечер е 20 часа.
Международният джаз фестивал “Варненско лято” отбелязва своята 30-годишнина през 2021 г. Според познавача на джаза Владо Гаджев варненският форум е най-старият джаз фест у нас. “През всичките три десетилетия джаз фестивалът не направи нито един по-голям компромис и не отстъпи от първоначално заявения международен формат – казва Гаджев. – През първото десетилетие преживя и две сериозни, дори разтърсващи цяла България кризи. Преживява и настоящата ковид-пандемия. Но пък показа на цялото българско музикантство как трябва да се работи в продължаващия преход. В града се създаде първото у нас Варненско джазово общество, примерът на което по-късно бе последван от още няколко града с фестивални прояви. Варненският джаз първи в страната разруши централизирания социалистически модел на културен живот и до днес, при това с минимален екип, поддържа и развива художествен ръст, непостижим за други подобни форуми. Варна първа изведе джаза под открито небе (1985), а фестивалът наложи сцената и с голяма преднина предаде щафетната палка на непрекъснато роящите се музикални прояви в страната. За три десетилетия през тази сцена минаха около 1000 (хиляда!) първокласни артисти и състави, предложили на вярната варненска публика пъстрото богатство на съвременната импровизационна музика.” Няма друг фестивал, който да е институция на тази музика и фестивална институция, казва още Гаджев.
За юбилея бащата на фестивала, признатият в Европа и по света саксофонист и композитор Анатолий Вапиров, е подготвил 4-дневна програма с 8 концерта, в които заедно с популярни български джазмени на сцената в двора на Археологическия музей във Варна ще излязат и забележителни гости от чужбина.
На 29 юли, четвъртък, първият концерт ще бъде на Васил Хаджигрудев трио – ХАКО. Триото на контрабасиста и композитор Васил Хаджигрудев – ХАКО, е създадено в Испания през 2016. В началото е двойно трио с различен състав, обичайно с барабаниста Лав Ковач, едно от лицата на сръбската съвременна музика, и Хулиан Санчес – един от най-търсените испански тромпетисти. Музиката им е авторска с афинитет към стилистичното разнообразие. Във Варна триото ще се представи във вариант, в който вместо Санчес на сцената ще излезе румънският саксофонист Каталин Милеа.
Вторият концерт е на Пьотър Барон трио от Полша. Саксофонистът Пьотър Барон се изявява на джаз сцената в Полша още от 16-годишен, на международния подиум печели Гран при като солист на фестивала Jazz Aldia в Сан Себастиан, Испания, а след това концертира като първи алт саксофонист с Международния биг бенд на Европейския съюз за радио и телевизия в Стокхолм. Свири с джаз звезди от САЩ като Рей Чарлз, Фреди Хъбърд, Били Харпър, Дейвид Мъри, Кевин Махогани. Барабанистът Лукаш Жита е познат от многобройни фестивали в Полша, Турция, Германия, Великобритания и Русия. Басистът Мацей Адамчак работи и записва с големите в полския джаз, преподава контрабас във факултета за съвременната музика, джаз и ударни инструменти в Музикалната академия в Краков.
На 30 юли, петък, първият концерт ще е българският проект Space Kadillak, в който Александър Логозаров ще представи дебютния си албум с едноименната група Space Kadillak. В проекта свирят някои от най-утвърдените мултижанрови български музиканти – Росен Захариев (тромпет/флюгелхорн), Михаил Иванов (контрабас) и Стефан Горанов (барабани). Самият Александър определя музикалния материал като признателност към неговите две големи школи – рокендрола и джаза. Логозаров стига до китарата през страстта си по рокендрола, преминава през голямата школа на консерваторията Prins Claus, а негови ментори са някои от местните големи имена, както и редица гостуващи музиканти от сцената на Ню Йорк. Този период дефинира до голяма степен артистичната философия на Александър, стила му като импровизатор и автор. Любовта към суровия китарен звук, характерните бийтове и рифове дават началото на музикалните идеи, които се оформят впоследствие като пиеси в албума Space Kadillak. В албума съвсем целенасочено присъстват и много пъстри мелодии и хармония, които дават основа за обширните импровизации, чрез които музикантите си говорят, пътешествайки.
Вторият концерт ще е на Via Mavis трио от Франция, Австрия и Нидерландия с две български имена. Виктор Бенев свири на соловия инструмент в триото – електронния вибрафон MalletKat. Подходът му комбинира знанията, придобити в класическата музика, с джаз импровизации и елементи от любимата му електронна музика. Виктор е инструменталист и композитор, възпитаник на Консерваторията в Париж, както и член на създадения от Татяна Колева ансамбъл Youth Percussion Pool, чест гост на европейските фестивали. Виктория Кирилова свири на контрабас в различни джаз, уърлд и класически проекти, пише собствена музика. Учила е в консерваториите в Милано и Виена и има италиански награди като инструменталист. Мартин Хафизи е барабанистът на триото. Завършил е в Ротердам, лауреат е на редица конкурси, сред които и на престижния Keep an eye: The Records 2018 в Амстердам, който печели с авторския си проект Half Easy Trio. Предпочитан барабанист за съвместни проекти, Мартин се отличава и като композитор, създаващ музика с индивидуален почерк.
На 31 юли, събота, първи на сцената ще излязат музикантите от Живко Василев квинтет. Живко Василев е един от най-популярните кавалджии в България. Започва обучението си по кавал в НУИ “Добри Христов” във Варна, преминава през Софийския университет и съвсем наскоро завършва магистърска степен в един от най-престижните университети – Codarts (Ротердам, Холандия). Участва в многобройни концерти по целия свят, работи със световни музиканти като Max Moya, Xuxa Levi и др. От 2010 е част от състава на Banda DelPadre. Михаил Иванов, контрабас, учи класическа китара в Националното музикално училище “Любомир Пипков” в София. На 17 години започва да свири на контрабас, а по-късно завършва джаз отдела на Амстердамската консерватория. През 2014 е поканен да оглави бас-департамента за джаз и рок на True School of Music в Мумбай, Индия. Борислав Петров излиза на професионалната сцена като барабанист на българската поп-рок група Сленг. Своето джаз образование получава в Холандия, в консерваториите в Хронинген и Амстердам. Учeник е на великия американски джаз барабанист Ралф Питърсън. В Холандия участва в множество групи и проекти, сред които и джаз-фолк квартет Rakia, с който се явява на престижния фестивал North Sea Jazz. Димитър Валериев Горчаков, пиано, завършва Националното музикално училище “Любомир Пипков” в София със специалност пиано, а след това и Националната музикална академия “Панчо Владигеров” със специалност джаз пиано и композиция. Носител на първа награда на конкурса „С крилете на музиката“ София 2002 и на специална първа награда на международния конкурс за пианисти в Битоля, Македония, 2007. Виктор Трайков, виолончело, завършва националното музикално училище “Любомир Пипков”, както и Националната музикална академия “Панчо Владигеров”. Включва се в майсторските класове на Роберт Коен, Кристоф Рихтер и др. Притежава богат опит в сферата на камерната музика. Носител на първа награда в конкурса за австрийска музика. От 2017 взима редовно участие в концертните сезони на Würth Philharmoniker (Germany), а от 2019 е гост-челист в някои от програмите на Deutsche Kammerphilharmonie Bremen.
Вторият концерт е на групата KUHN FU от Германия и Турция. Мултикултурната джаз рок група Kuhn Fu е създадена през 2012. До момента има издадени три високо оценени от критиката албума и над 200 концерта в 23 държави. Ръководител на групата е Кристиан Ахим Кюн от Германия, китарист и композитор. Освен Кюн, редовният състав на Kuhn Fu включва турския басист Есат Екинчиоглу, сега ще се включи и българският барабанист Стефан Горанов. За новата си програма Kuhn Fu привлича Джон Дайкман, един от най-интересните и радикални изпълнители на тенор саксофон на международната джаз сцена, който довежда саксофона до неговите физически граници. Силни тласъци от изкривени звуци на китара и тежък бас задвижват изпълненията на Kuhn Fu. Те отвеждат публиката на емоционално звуково пътешествие, където тя се среща с абсурдни мелодии на фона на тежкото звучене на ранната рок музика.
В последната фестивална вечер в неделя, 1 август, ще се изяви първо Димитър Льолев квинтет. Българската формация включва едни от най-ценените джаз музиканти у нас, водени от саксофониста Димитър Льолев. Димитър Льолев завършва Средното музикално училище в Пловдив със специалност фагот и пиано. По-късно започва да свири на саксофон. Пътят му продължава към Консерваторията Prins Claus в Грьонинген, Холандия. Там учи и завършва програмата New York Comes to Groningen с Ралф Питърсън (барабани), Дон Брейдън (саксофон), Дейвид Бъркман (пиано), Йорис Тейпи (бас), Конрад Хъруиг (тромбон), Брайън Линч (тромпет) Дина ДеРоуз (вокал и пиано). Басистът Борис Таслев завършва музикално училище, а по-късно и Музикалната академия “Панчо Владигеров”. Свири и записва с триото на китариста Пламен Петров, с Христо Йоцов квинтет, Ангел Заберски трио; с етно-фюжън формациите Канопус, Икадем, Брейнсторм, група Латинопартизани, участва в салса и тимба групите Манго Дуенде, Тумбаито, Ире. Включва се в проекта на Борислав Петров Джазаница и в Димитър Льолев октет, в биг бенд Брас Асоциация и РомаНено. В групата се включва и китаристът Александър Логозаров. На тромпета е Михаил Йосифов – един от най-успешните български музиканти. Завършва тромпет в Националното музикално училище “Любомир Пипков”, а по-късно и Националната музикална академия “Панчо Владигеров”. Сред музикантите, с които е свирил, са Майк Стърн, Дейв Уекъл, Mezzoforte, Dephazz, Петер Херболцхаймер, Карен Бернод, Ранди Брекър, Макс Моя, Милчо Левиев, Теодосий Спасов, Ангел Заберски, Антони Дончев, Хилда Казасян, Христо Йоцов.
Финалният концерт на Варненския джаз фестивал ще бъде на Sketchbook Quartet от Австрия, в състав Леонхард Скорупа, саксофон, Анди Тауш, китара, Даниел Мозер, бас кларинет, FX и Константин Кройтлер, барабани. Квартетът среща еклектичния постмодерен камерен джаз с рока, като свободно музицира с жанровите стереотипи. Неортодоксалната инструментация и сложните композиции, заредени със страст, създават динамичен и свеж звук.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Детска театрална академия "Питър Пан" с премиера в неделя

Детската театрална академия "Питър Пан" представя премиера на спектакъла "Измислици-премислици" от 18 часа на 24 ноември, неделя, на сцената на Държавния куклен театър във Варна.  "Измислици-премислици"  е необикновено пътешествие в света на приказките.  Какво би станало, ако на детската площадка, в играта на децата, се намесят трима малки..

публикувано на 22.11.24 в 14:45

Режисьорът Еленко Касалийски: На Антарктида се научаваш на смирение...

Документалният филм "Отвъд предела" за житейския и професионален път на проф. Христо Пимпирев и историята на българската изследователска база на остров Ливингстън беше представена в рамките на фестивала "Киномания" във Варна. Лентата е дело на режисьора Еленко Касалийски и разказва за историческите предпоставки, формирали проф. Пимпирев и първото..

публикувано на 22.11.24 в 14:35

НОЩНО КИНО се завръща с къси филми по Радичков

"Нощно кино" отново ще оживи варненския културен календар с алтернативен подход към филмовите прожекции. Дългогодишният проект с фокус върху художествени заглавия извън стандартното разпространение предлага различно кино преживяване и създава уютно пространство за ценителите на седмото изкуство. В петък, на 22 ноември, в зала 5 на ФКЦ-Варна,..

публикувано на 22.11.24 в 11:59
Лилия Кунева и Крис Николов - два стила на рисуване, които се преплитат в двата вкуса на дебютната им изложба

Младите художници Лилия Кунева и Крис Николов с дебютна изложба в Морското казино

"Два вкуса" е дебютна изложба на младите варненски художници Лилия Кунева и Крис Николов, която ще бъде открита днес от 18:30 часа в Морско казино.  Основен акцент в картините, които ще са 17 на брой е красотата на град Варна , каза в интервю за Радио Варна художникът и графичен дизайнер Лилия Кунева. Тя допълни, че двамата рисуват по два..

публикувано на 22.11.24 в 11:22

Биб­лио­те­ка­та към цен­трал­но­то чи­та­ли­ще в Балчик ще по­лу­чи 2 700 ле­ва за кни­ги

Ми­нис­тер­ство­то на кул­ту­ра­та обя­ви име­на­та на чи­та­ли­ща­та, одоб­ре­ни за фи­нан­си­ра­не по проект "Бъл­гар­ски­те биб­лио­те­ки - съв­ре­мен­ни цен­тро­ве за че­те­не и ин­фор­ми­ра­ност" - 2024. Биб­лио­те­ка­та към бал­чиш­ко­то чи­та­ли­ще "Паи­сий Хи­лен­дар­ски-1870" кан­ди­дат­ства с проект за бли­зо 5 000 ле­ва. От­пус­на­та­та..

публикувано на 21.11.24 в 18:53

Изложба „Америка през моите очи“ в Регионалната библиотека във Варна

В Регионална библиотека „Пенчо Славейков“ – Варна в 17 часа ще бъде  открита  гостуващата изложба „America through Мy Еyes” / “Америка през моите очи“. Експозицията включва селекция  фотографии от ХI фотоконкурс „Америка през моите очи“, направени от български студенти по време на лятната програма за работа и пътуване в  САЩ. Изложбата е част от..

публикувано на 21.11.24 в 15:30
автор: Десислава Минчева

НАМИБ: пясъци - небе

"Опитвам се да предам в картините си своето огромно възхищение от земята на Намибия и от духа на мястото, от неговата безкомпромисна красота и сила, но... трябва да вдишате въздуха там …  да пропътувате дълги часове, обвити в бял прах до някое жадувано място и едва тогава да усетите поне малко тази страна. Едва тогава...  А аз ще продължа да се боря..

публикувано на 21.11.24 в 15:25