Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Преводачът на света" от Теа Монева с искрена поезия

Премиера на книгата „Преводачът на света“ от Теа Монева в Арт салона на Радио Варна. Първа поетична книга, в която лирическият глас на Теа излъчва крехкост, независимост, умна свобода. Съзерцание на голямото, съзерцание на малкото.


***

понякога
сме затворени в балончета,
а те са запечатани в бутилка
понякога
ме хващаш за ръка и тичаш,
докато сърцето ни се слее със камбаните
***

"Поезията е мой най-добър приятел. С букви можеш да си построиш всичко – дом, люлка, град, държава, планета дори. Всяко стихотворение е подреден хаос, малка вселена, която е също толкова истинска, колкото и вселената, която обитаваме.
Поезията за мен е начин на живеене. Спасение от самотата в началото на студентските години и въобще от всяка самота, от чувството, че всичко е безнадеждно."


Тя е млада, амбициозна, има финес в излъчването, от нея идват смислените думи, създаващи спонтанна поезия.

Харесва синьото в морето и небето, обича жълтия цвят и носи светлина от рими.

Предпочита за закуска сладко от смокини.

Удоволствието да е в компанията на Теа Монева има репортерът ни Ваня Славова.

Тук бихте могли да чуете техния разговор:


А тук ви предлагаме само фрагмент от интервюто:

- Защо избра да има водно конче на корицата на твоята първа книга?

- Всъщност решението го взе Иво Рафаилов, моят художник. Бяха ми предложени няколко корици, но на мен тази ми се стори най-хубава от тези, които той беше нарисувал. Водното конче свързва двата свята: водния и въздушния. Зад водното конче има прегънат бял празен лист. И всъщност на него липсва преводът. А дори той да бъде записан, водното конче е огромно спрямо него. То продължава да заема голямо място върху книгата. Съответно това означава, че хората сме много мънички, целият свят е много по-голям от нас, дори водните кончета и това не е само метафора, защото те са много по-стари от нас. Те са тук още преди динозаврите. И на мен ми се струва, че през цялото това време те очакват превода, чрез който някой да разгадае тайната на света. Така че ми се стори много подходящо именно водното конче да заеме място на корицата на книгата ми.


- А кога е възможно да се загубим в превода на света според теб, или да се намерим?

- Винаги е хубаво да се губиш, трябва първо да се изгубиш, за да се намериш. Често преди се губех, може би още го правя; преди много тичах и бягах от себе си и тичайки се губех в гората до нас тогава, само за да се намеря. Може би е важен процесът, че въобще има някакво движение в теб, че не си се застоял, че търсиш нещо, пък дали ще се намериш, няма значение. По-хубаво е да си се чувствал добре в това търсене.

- Понеже ти си от младите хора, които са избрали да живеят и да учат в чужбина, какво ти даде животът в Германия?

- Животът в Германия е много интересен. На 19 години заминах да уча там. Много хора ми казваха, че това решение е смело, както  ми казват, че е смело и решението да имам книга, да споделя своите чувства. То е все едно се хвърляш от самолет: буквално и преносно. Животът там ме научи да общувам с много култури, с много хора от цял свят,  да съм като цяло по-открита към света. Немците държат много на личното си пространство и аз започнах повече да обръщам внимание на себе си. Започнах свободно да говоря немски и английски. Научи ме, че мога, където и да отида да си построя дом.

****

става все по-трудно
между пътуванията
на миглите
чужденец съм
най-често в себе си
моля се да не убия мравка
или мечта
(из “Преводачът на света”)

В „Преводачът на света“ приижда нежното ехо на детството. Съвременният свят си остава сложен, но когато теглиш чертата, той е и чист и красив. И лирическият аз на Теа Монева излъчва независимост, крехкост, умна свобода. Съзерцание и на голямото, и на малкото.

Марин Бодаков

Ако нестихващите стихотворения на Теа Монева бяха парфюм, те биха имали чаровна ароматна комбинация: връхни нотки – смокиня, въздух от люляци, паяжина от светлина; средни нотки – талк от балон, корабно въже, първа снежинка, дървена врата; базови нотки – паметник от пясък, топъл тротоар, пръст, в която е посадена полярна звезда.

Аромат, който разказва за пътуванията на модерната млада жена – тя навсякъде е у дома си и винаги чувства носталгия. Привлекателен, изискан и свеж аромат, който трае дълго и усетиш ли го веднъж, няма как да го сбъркаш с друг.

Мария Донева

Снимки: 31 юли, събота, Арт салон на Радио Варна. Водещ на събитието Виолета Тончева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Факсимиле от проекта за трасе на лекото метро във Варна, публикуван в сайта на Община Варна

Арх. Христо Топчиев: Проектът за бул. „Цар Освободител“ дава приоритет на автомобилите

Разширението на бул. „Цар Освободител“ беше припознато като приоритетно за реализация и от новия екип на Община Варна. Предвидено е да се прави със смесено финансиране, общинско,  държавно и европейско, а най-вероятно и по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). П о този повод днес от администрацията организират  обществено обсъждане,  от..

публикувано на 24.04.24 в 07:58

Ани, която бяга с кауза и заразява с добро!

Да бягаш с кауза, за да помогнеш на друг. Това прави от близо две години Анна Христова, която е успешен маркетинг специалист. Макар и със сериозен дефицит на желязо, чисто здравословно, Анна се мобилизира, за да продължи да бяга с кауза и да заразява с добро още повече хора от своето обкръжение. Тя участва в маратони и полумаратони в..

публикувано на 23.04.24 в 16:08
Анна Заркова

Анна Заркова за събитията от убийството на Луканов и сега: Паметта ни се трие като червило с изтекъл срок на годност

Журналистът Анна Заркова ни връща към убийството на бившия премиер Андрей Луканов с новата си книга "Смъртта на Бялата лисица". Казва, че историята ѝ не е абсолютната истина, но е достоверен разказ, в който всички герои са истински личности - с изключение само на един - предполагаемият убиец. Неговата история е измислена, но в резултат на сериозни..

публикувано на 23.04.24 в 08:30

Проф. Милчо Лепоев: Дали да има леко метро зависи от пътникопотока

Инвестицията в леко метро е първоначално по-голяма, когато се прави подземно, после за поддържането се дават по-малко средства. Когато се прави по открит способ първоначалната инвестиция е по-малка, а след това за поддържане е по-голяма сумата. Именно това е работата на експертите в този Експертен съвет да намерят оптималното, което е..

публикувано на 22.04.24 в 08:15
Илин Димитров

Илин Димитров: Има голяма вероятност заради въздушния Шенген да останем без чуждестранна работна ръка през летния сезон

Туристическият бранш и това лято ще бъде изправен пред проблема с липсата на кадри и това не е новина. Това каза в обзорното предаване на РВ „Позиция“ Илин Димитров, съветник на президента Румен Радев по туризъм, образование и култура. „При вноса на кадри тази година е пълна каша, защото Шенген по въздух, позволява на всички, които влизат в..

обновено на 20.04.24 в 15:34

Alexander Krull (LEAVES' EYES, ATROCITY): Иска ми се холивудските филми за викингите да са по-достоверни

Интервю с Alexander Krull (LEAVES' EYES, ATROCITY) Творческият път на LEAVES' EYES започва преди 21 години. В групата се преплитат съдбите на музикантите от ATROCITY. Няма да сгрешим, ако кажем, че ATROCITY е тяхната по-мрачна, а LEAVES' EYES – по-нежна страна. LEAVES' EYES издадоха „Myths of Fate”, заради който идеологът зад двете групи..

публикувано на 20.04.24 в 15:15

Лекото метро по бул. "Цар Освободител" може да се замени и от електрически автобуси, ако е целесъобразно

"Лекото метро" във Варна ще бъде предимно „потопено“, а не повдигнато чрез колони. Шумовото натоварване ще бъде многократно намалено. Това предвижда проектирането на разширението на варненския булевард „Цар Освободител“ според инж. Кольо Червенков. Като част от инженерния екип в проекта, в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“, Червенков..

публикувано на 20.04.24 в 15:03