Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предимства и недостатъци на онлайн обучението у нас

Снимка: Веселина Киричева

Здравните власти у нас заявиха категорично, че България се намира в началото на четвъртата вълна на заразата с COVID-19. Прогнозите и на лекарите, и на математиците не са особено оптимистични, на фона на ниския процент на хора със завършен ваксинационен процес, както и на наблюдаващото се навсякъде масово неспазване и на малкото все още важащи противоепидемични мерки. Заедно с тревогата за медицинската страна на настъпващата четвърта вълна и какви последици ще има тя за хората, отново се зароди и притеснението за предстоящата учебна година, как ще започне тя и ще се стигне ли отново до неприсъствено обучение за ученици и студенти.

Практиката на предишното правителство, което управляваше страната ни по време на първите три вълни от заразата с Ковид-19, показа, че едно от първите неща, които се предприемаха, за да се намали разпространението на инфекцията, беше да се прекрати присъствената форма на обучение за учениците и студентите. В същото време редица западноевропейски страни показаха съвършено различен подход, при който децата продължаваха да ходят на училище дори и когато всички възрастни можеха да излизат, само за да напазаруват. 

Каква ще е стратегията на действие на следващия кабинет и ще позволим ли здравната криза да се управлява само от медицински съображения и доколко политиката ще се намеси във вземането им, засега можем само да гадаем. Така или иначе изминалата учебна година, преминала почти само в онлайн среда, даде много уроци, показа както много предимства, така и редица недостатъци.

По думите на преподавателя по история Надежда Иванова свикването с онлайн обучението е било по-бърз процес при учениците и по-младите й колеги.

Първото преминаване в онлайн среда на обучение заварва Стела Андреева едва в началото на първата й година като преподавател по история. Тя споделя, че на голяма част от учениците си все още дори не е знаела имената.

На Траяна Димитрова и Гергана Василева им предстои последната година в гимназията. И двете момичета се надяват тя да протече присъствено, за да се насладят като за последно на емоцията на пълните коридори, класните стаи, оживените разговори в двора, на всичко, което до скоро те са смятали за даденост.

Очевидно е, че въпросите по отношение на предстоящата учебна година са много и те засягат не само здравните мерки, но и кандидатстването и при какви условия ще се извършва то за бъдещите студенти.

За предимствата и недостатъците на онлайн обучението и как самите ученици приемат идеята отново да се обучават от вкъщи чуйте в следващия репортаж на Мая Щърбанова:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сняг във Великобритания

В големи части на Обедиенното кралство е в сила оранжев предупредителен код за сняг и леден дъжд. Той може да остане в сила до понеделник вечерта. Метеоролозите предупредиха, че има реална опасност по-отдалечени селища да бъдат откъснати от света, тъй като на места може да падне сняг до 40 сантиметра и да бъде прекъснато..

публикувано на 04.01.25 в 18:05

И днес опашки, макар и по-малки, за карти за транспорта

Опашките пред пунктовете за карти за безплатно пътуване на ученици и пенсионери с градския транспорт във Варна вече са по-малки, в централния пункт до училище „Димчо Дебелянов“ има обособени отделни гишета за пенсионери, за учениците и за хора с увреждания.  Кметът на града Благомир Коцев..

публикувано на 04.01.25 в 13:09

Дърво на желанията има в Букурещ

В Букурещ има дърво на желанията. То се намира на улица “Луи Пастьор” 30 в квартал “Котрочени”. По клоните му са окачени десетки послания и пожелания - от такива за здраве, нова къща или пътуване до много лични - за намиране на любовта и подходящия партньор. Идеята принадлежи на собственици на магазин за десерти в квартала. Те осигуряват на..

публикувано на 04.01.25 в 12:12

Световен ден на Брайловата азбука

Отбелязва се от 2019 г. с резолюция A/RES/73/161 на Общото събрание на ООН от 17 декември 2018 год.  Целта е да се повиши информираността на обществеността за значението на Брайловата азбука като средство за комуникация на незрящите и слабо виждащите хора.  Годишнина от рождението /1809/ на френския педагог Луи Брайл, създал Брайловата азбука..

публикувано на 04.01.25 в 09:49

Започва записването за безплатно начално обучение по кънки на лед и хокей на лед

В понеделник, 06.01.2025 г., започва записването за безплатния курс по „Начално обучение по кънки на лед“ за деца до 8 години. Началото на тренировките за „Клуб по ледени спортове – Варна“ е на 14.01.2025 г., обучението се провежда във вторник и четвъртък от 18:00 до 19:00 ч. „Клуб по ледени спортове – Одесос“ започва обучение от 13.01.2025 г., което..

публикувано на 03.01.25 в 13:31

Йор­да­нов­ден в Балчик

На то­зи ден все­ки, кой­то ис­ка да е здрав през го­ди­на­та, се окъп­ва или по­не се из­ми­ва на ре­ка. Къ­де­то има во­доем, се из­вър­шва ри­туал­но хвър­ля­не на кръс­та от мес­тния све­ще­ник. След из­важ­да­не­то му се слу­жи тър­жес­тве­на ли­тур­гия, на­ре­че­на Ве­лик во­дос­вет. На нея се об­но­вя­ва све­те­на­та во­да в хра­мо­ве­те, а..

публикувано на 03.01.25 в 12:44
Лебеди, Варна

Първи излет за наблюдение на птици във Варна

Първи излет за наблюдение на птици ще се проведе тази неделя, на 5 януари, във Варна. Организатори са Bulgaria Bird Walks . Планирани са два похода в Морската градина от 9 и от 13 часа, които ще бъдат водени от орнитолог от Българското дружество за защита на птиците.  Излети за наблюдение на птици се провеждат от години в София и..

публикувано на 03.01.25 в 09:15