Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Димана Шишкова: Парковете, по резпоредби следват ЗУТ, който е закон за строителството

Национална петиция за защита на зелените градски площи и дърветата в градска среда събира гражданска подкрепа за законодателна инициатива в тази посока. Събраните подписи до момента са над 1 300. Инициатори на петицията са млади хора, които в защита на „Бедечка”, градския парк на Стара Загора, протестираха и създадоха филм. Документалната лента разказва за извървения път до решението на местния Общински съвет, че „Бедечка” остава парк, след редица протести на граждани и собственици на реституционни имоти и местен референдум, в който, макари непризнат за легитимен, 85 % от старозагорци пожелаха „Бедечка” да остане парк.

Петицията е адресирана до три ресорни министерства, 46-тото народно събрание и шестте водещи партии в него.

Необходими са спешни законодателни промени в защита на парковете, а дотогава да има пълен мораториум до необходимите законодателни промени. Затова настоява петицията, подчертава авторката на филма "Случаят Бедечка" Димана Шишкова (вж.снимки).

Част от спешните мерки за защита на зелените площи в населените места, за които се настоява в Националната петиция са:

  1. Изготвяне на специална нормативна база за по-категорична защита на градските паркове предхождана от незабавни промени в Закона за устройството на територията (ЗУТ).
  2. Изработване на законова дефиниция за „зелена площ” – доколкото в момента голяма част от зелените площи и междублоковите пространства в страната всъщност се възприемат като „празно място”, което очаква застрояване.
  3. Ревизия на договорните отношения между общини и частни лица, както и на начините на придобиване на терени, които след реституцията попадат в рамките на територии с обществени функции и елементи на зелената градска инфраструктура.
  4. Фонд за изкупуване на подобни терени на национално ниво – като подпомагаща общините мярка.
Филмът "Случаят Бедечка" засяга темата за застрояването на природата в градска среда като излиза от локалния контекст на Стара Загора и разглежда глобалните последствия, които проблемът оказва върху обществото и културата.
Прожекциите на документалния филм из страната продължават и през август. Във Варна на 12-ти и 13-ти август ще бъде част от фестивала FunCity. Прожекциите ще са на екран в центъра до хотел „Мусала”, от 20.30 часа.

Трейлъра на филма “Случаят Бедечка”: https://youtu.be/lZKkj4PeYPA?list=PL66q6Gc393Ae7CWfrep_Y-L4HIISIcI4N
Сайт на филма: https://thebedechkacase.com/






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерт: Не мисля, че би могъл да се наложи таван на цените

Държавата трябва да има по-строг контрол върху качеството на стоките, които се предлагат в търговските вериги. Това мнение изрази за предаването "Новият ден" по Радио Варна доц. д-р Йордан Иванов, преподавател в Икономическия университет във Варна. По думите му не би могъл да се наложи таван на цените. "Това е едно популистко понятие, което няма как да се..

публикувано на 20.02.25 в 08:00

Jarda Haž (JIG-AI): Изкуството не трябва да бъде ограничавано

Интервю с Jarda Haž (JIG-AI) JIG-AI са чешка грайнд кор банда, силно повлияна от културата и живота на Япония. Триото бруталисти има четири албума за близо 20-годишната си кариера. Групата работи по пети, но преди това ще стане част от поредната танцувална веречинка „Grind Over Sofia“ на 28 февруари. Със съдействието на организаторите от..

публикувано на 20.02.25 в 07:10

Петер Скуг или как един диджей стана рибар в Исландия

Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..

публикувано на 19.02.25 в 08:35

Проф. д-р Милков: Без апаратче при намален слух се увеличава рискът от деменция

Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..

публикувано на 18.02.25 в 09:20

Майстори на домашното вино

27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..

публикувано на 18.02.25 в 09:00

Ученичка от НУИ "Добри Христов" във Варна стана младши студент в Грац, Австрия

София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира"  в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..

публикувано на 17.02.25 в 08:35
доц. Огнян Боюклиев

Огнян Боюклиев, БАН: Ниското качество на храните е по-голям проблем от високата им цена

Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..

публикувано на 15.02.25 в 13:58