Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво не знаем за катедралния храм "Св. Успение Богородично"

Снимка: БНР

Преди повече от 140 години с доброволни дарения православните българи от Варна и страната успяват да построят Митрополитската катедрала „Св. Успение Богородично“. Тя е първият голям храм у нас, издигнат след Освобождението (дори преди Патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски“). Продължава и дарителската кампания на БНР за почистването на фасадата на катедралата, защото Варна и България заслужават достолепието, което излъчва храма.

Днес си задаваме много въпроси, които иначе нямаше как да зададем:
Какво съвременните варненци не знаят за храма си?
Какъв щрих е оставил арх. Стефан Венедикт Попов?
Защо Княз Александър Батенберг избира това място за храма?
Защо Уста Колю Фичето не става строител на варненската катедрала?

"Най-чистото, най-светлото, най-просторното място за храма е посочено лично от Н.В. Княз Алексанър Батемберг - Княз Български. Нещо, което превръща този символ, пълен със светлина, в още по-знаменателен", разказа за Радио Варна Хаджи Ламбрин Сотиров, основател на музея "Стара Варна". В спомените си Сотиров добавя "когато е определено мястото за храма започват преговорите за неговото построяване с Уста Кольо Фичето. Накрая обаче, това не се случва по различни причини. И тогава храмът е построен от Уста Генчо Кънев от Трявна и майсторите Ангел Щърбянов и Янко Костандий от Варна. Храмът е завършен окончателно през 1885г. Това е вторият голям православен храм в България след "Св. Александър Невски" в София. Никой не знае, че храмът "Св. Успение Богородично" прилича на придворната катедрала в Санкт Петербург. През 1939г. - до 1943г. има един много голям ремонт, който е направен по идея на варненския архитект Стефан Венедикт Попов и тогава е построена камбанарията и кубетата на храма в сегашния им вид. Това прави Варна вече уникална с този храм".

Хаджи Ламбрин Сотиров отбелязва, че храмът "Св. Успение Богородично" не е само символ на Варна. За Варна той безспорно е символ номер едно. Но, по-интересното е, че храмът е един от символите на България. И сега, когато се радваме, че правим тази кампания за неговото възстановяване, аз зная, че тя ще завърши успешно защото в нея вече участват хиляди българи. Това е едно родолюбиво и свято дело за храма и за хората", добавя Сотиров.

"Храмът заслужава този блясък защото стои в сърцето на Варна - Царицата на Черно море" с гордост заявява Хаджи Ламбрин Сотирво.

Цялото интервю на Нина Милошевич може да чуете в прикачения звуков файл по-горе.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Първа изложба на "Група Варненски творци"

Хобито е вид развлечение, занимание и увлечение, практикувано през свободното време. Това четем в световната онлайн енцикопледия "Уикипедия". Всичко може да бъде хоби – от пътешествията, през спорта и нумизматиката до изобразителното изкуство. Точно последното обединява ентусиастите във фейсбук групата „Варненски творци“. Варнен, които през свободното си..

публикувано на 10.02.25 в 08:45

Trym Torson (EMPEROR, ÞRYMR): Ако новото не ви харесва, слушайте старото

Интервю с Trym Torson (EMPEROR, ÞRYMR) Trym Torson е известен като първия барабанист на ENSLAVED, а в последствие като постоянния ударник на EMPEROR. Способностите му зад барабаните не подлежат на коментар, но Trym изненада блек метъл социума с дебютен самостоятелен албум, който няма нищо общо с екстремизма, с който обикновено е свързван. „Saga..

публикувано на 08.02.25 в 14:48

Адвокат д-р Мария Петрова: Не може във Варна да се строи нова болница, а детското здравеопазване да не е обезпечено

В началото на годината стана ясно, че отделението по детска хирургия в МБАЛ „Света Анна – Варна“ преустановява приема на пациенти до 9 февруари, включително. В периода, докато отделението не приема пациенти, тече планов ремонт и екипът е в отпуск. По този повод, в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“, адвокатът по медицинско..

публикувано на 08.02.25 в 13:58

Кметът на Гурково Тодор Георгиев: Искам да оставя селото в приличен вид, търсят се доброволци за парка

Жителите по селата също очакват приемането на републиканския бюджет, респективно общински, за да набележат задачите за новата година и плануват разходите си по тях. А дотогава не разчитат само на публичните средства, но и на дарения, спонсори, доброволен труд. „Това ще ми бъде последният мандат. Искам да оставя селото в приличен вид“ – казва по..

публикувано на 07.02.25 в 08:00
Изображението е илюстративно.

Пластичен хирург: Немедицински специалисти категорично нямат право да поставят ботокс

Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р  Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов".  Лекарите, които според съществуващото..

публикувано на 06.02.25 в 08:05

Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM): Не си подготвен единствено за тези неща, за които не си подготвен

Интервю с Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM) Швейцарската симфонична метъл банда AD INFINITUM ще направи първи концерт в България. Групата е част от турнето на ELUVEITIE и INFECTED RAIN. Датата за България е 9 февруари, мястото – софийският клуб „Joy Station“. Организатори са „BGTSC“. В предишно предаване представихме новия албум на групата..

публикувано на 06.02.25 в 06:30

Експерт: От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за промени в Изборния кодекс

От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..

публикувано на 05.02.25 в 08:25