Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Александър Балкански: "Варна можеше да има най-голямата циркова школа на Балканите"

Над 200 години фамилията „Балкански” е предана на цирковото изкуство. Половината  от тях минават в България.  Вече повече от век Балкански са емблема за атрактивни и смайващи номера. Цирковото изкуство се развива и променя. Най-голямото предизвикателство обаче идва с коронавируса. Ограничения и невъзможност за работа. Липса на реална подкрепа от държавата. Но вдъхновението не ги напуска. Според Александър Балкански-син политиците са важни за оцеляването на изкуството, но по-важна е публиката:


"Цирковото изкуство и не само изкуството, е родено на улицата и знаете ли, постепенно, постепенно, започва всичко да се връща пак на улицата, което е много жалко. Съсипва се, срива се. Но това не е лошо, може би така трябва да се случи. Трябва да се пипне дъното за да се тръгне нагоре. Ако застанем на улицата, и Вие и всички останали, ще хвърлят в шапката на по-добрия музикант, на по-добрия аниматор, на по-добрия клоун, на по-добрия певец, там ще отидат стотинките. Така че този, който може и умее, не се страхува, да, жалко е, но през това трябва да мине света и обществото."

Шоуто не просто трябва да продължи, а продължава, защото и животът не е спрял, казва Александър Балкански. Затова и академичният цирк продължава турнето си из страната. Във Варна има публика за това изкуство. Тук фамилията се опита да направи най-голямата на Балканския полуостров циркова школа. Потърсили са съдействие от община Варна за голямото начинание. Безуспешно:

"Боли ни, че Варна, който е един от най-цирковите и любимите ни градове, не възприе тази идея сериозно и не я обгърна и нещата не се случиха тук. Ние наистина положихме неимоверни усилия в продължение на доста години – близо 7-8 години, ако не и 10 - ние работихме по този въпрос, но нещата някак си не се случиха. Времето си минава и животът отлита, явно не е трябвало да се случи."

Думите „цирк” и „циркаджия” са станали нарицателни и са навлезли в езика ни, когато искаме да назовем определена ситуация, най-често неприемлива, излизаща от рамките на нормалното. Дори имаше призиви да се спре с това, защото не е справедливо спрямо цирковите артисти. Според Александър Балкански това не е обидно и си има обяснение:

"Моето мнение за това, че цирка е навлязъл толкова много в живота на човек, на българина особено, че той го чувства като неразделна част от своето ежедневие и всеки го вижда под различен ъгъл. Когато отиваш на един цирк, който те разочарова, ти използваш думата цирк като нарицателно. Когато посещаваш циркови спектакли и те въодушевяват, зареждат те с положителна енергия, ти ползваш думата цирк с уважение."


Следващото поколение Балкански също са влюбени в цирковото изкуство и скоро ще ги видим на манежа. Каквито и да са предизвикателствата и трудностите, циркът винаги ще го има:

"Животът е като влакче на ужасите, цирковият живот не се различава. Има войни, има пандемии, има финансови кризи, но циркът винаги е преживявал. Защото докато има деца, докато има едно общество, което обича изкуството, циркът ще оцелява, защото от всички изкуства то е най-близко до човек", казва Александър Балкански-син.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
доц. Огнян Боюклиев

Огнян Боюклиев, БАН: Ниското качество на храните е по-голям проблем от високата им цена

Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..

публикувано на 15.02.25 в 13:58

Винен експерт: Родни вина се предлагат и в Мишлен ресторанти, избирайте българското!

Българите преоткриват  позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино  П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..

публикувано на 14.02.25 в 08:08

Икономист: Бойкотът във варианта, в който се предлага днес, няма да има никакъв ефект

Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..

публикувано на 13.02.25 в 18:12
Иван Кабуров

Зеленчукопроизодител: Държавата спешно да ограничи сивия сектор в покупко-продажбата на плодове и зеленчуци, да има контрол

Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..

публикувано на 13.02.25 в 11:48

Масово хора от по-малки градове купуват жилища във Варна с готови пари

65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна.  63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..

публикувано на 13.02.25 в 08:05

Клубът на варненските краеведи очаква своите нови членове

23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед".  Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..

публикувано на 12.02.25 в 08:30

Сестрите и акушерките в готовност за протести, ако се намали обучението им с година

Медицинските сестри и акушерките са в готовност за провеждане на масови протести, ако бъде одобрена идеята обучението по тези специалности да бъде намалено от 4 на 3 години. Това каза Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Обучението им сега отговаря на изискванията на европейска директива,..

публикувано на 11.02.25 в 19:00