Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Коментар: Скъп хляб, евтини зрелища

Снимка: БГНЕС

„Ето мечето слиза по стълбите… бум… бум… бум…с главата надолу зад Кристофър Робин. Това е единственият начин за слизане по стълба, доколкото му е известно. Понякога му се струва, че сигурно има и друг начин за слизане по стълбите, а не да не си чука главата във всяко стъпало. Сигурно ще измисли такъв начин, ако помисли малко”, пише Алан Милн в любимата на много от нас книга "Мечо Пух".

Сещам се и за друг цитат от същата книга. Прасчо пита Пух: „Как си?”, а Мечо отговаря „Не много как”.

И ние сме така в последно време. Чувстваме се „Не много как”, докато се чудим докога ще си блъскаме главите във всяко стъпало и дали няма и друг начин за слизане по стълбите. Като казвам в последно време, нямам предвид само месеците на последните два страшно-смешно-тъжни парламента. Ние сме „Не много как” от години. Сега просто това стана до болка видимо.

От 16 септември 46-тото Народно събрание официално е в историята. С какво ще го запомни историята обаче е друг въпрос. Единственият реален резултат от работата на депутатите е актуализацията на бюджета и преместването на Бюрото за защита на свидетелите от главния прокурор към Министерство на правосъдието. „Е, и това не е малко”, казват някои. „Е, не е и много” бих казал аз, и бих им припомнил заявките за кардинални промени в съдебната система и много други обещания, които, прясно претоплени, сигурно ще чуем отново по време на поредната предизборна кампания, която започва след по-малко от месец.

Участниците в политическото театро сигурно ще измислят 500К довода в подкрепа на битуването си в пленарната зала. Ще ни обясняват, че другите били предатели, че другите не искали реформи, че другите се отметнали и... мълчаливо ще отклоняват въпросите за това какво свършиха самите те. Или по-точно казано каква я свършиха. А я свършиха като магарето на.../знаете къде/. Въобще, хлябът ни е скъп и все по-скъп ще става, но за сметка на това зрелищата ни са евтини...

Сега се задават нови желаещи, които искат да приберат малкото реколта от електорално доверие, която остана след бурите на политическата нива.

Та така, докато избирателят се чуди колко още ще си удря главата в стълбите на българската политика, на манежа болонки си подхвърлят обиди, листчета и полуистини. Избирателят гледа този сеир и се прави на възмутен. Той не иска да си признае, че обича сеири. Но идва момент, в който избирателят започва да осъзнава, че шоуто не е забавно и че то не може да продължава до безкрай.

Пак отварям книгата на Алан Милн:

- Защо ли нещата трябва да се променят? – прошепна Прасчо.

Пух помисли, помисли и каза:

– Така имат възможност да станат по-добри!






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Алея на книгата" с 15-о издание във Варна

15-ото издание на "Алея на книгата" предстои във Варна. Тази година то ще се проведе от 2 до 11 август  на обичайното си място по пешеходната част на бул. „Сливница“ до централния вход на Морската градина и Слънчевия часовник.  Във всеки от десетте дни могат да бъдат посетени 19-те шатри на 50 издателства с над 40 000 заглавия.  Работното време..

публикувано на 16.07.24 в 15:00
огън, пожар, дим

Доброволци, гасили пожари във Варна: Като държава нямаме много възможности, важно е да сме силни като общество

Десетки доброволци помагаха на пожарникарите във Варна за овладяване на огнищата, разразили се на няколко места в града през последните дни. Без колебание, а водени от моралния си дълг,  се впускат в акцията  Младен Богданов и Станислав Йорданов.  Това бедствие ни показа колко сплотени можем да бъдем, споделят те. Като държава нямаме много възможности,..

публикувано на 16.07.24 в 14:14

Варна ще отбележи с общоградско честване 187 години от рождението на Васил Левски

С общоградско честване във Варна ще бъдат отбелязани 187 години от рождението на Васил Левски.  Церемонията по полагане на венци и цветя, съпроводена с военен ритуал, ще се проведе на 18 юли от 9 часа на паметника на Апостола в Алеята на Възраждането в Морската градина, съобщиха организаторите от Община Варна.  Съорганизатори на събитието са..

публикувано на 16.07.24 в 10:42

Православната църква чества паметта на света мъченица Юлия

На 16 юли Православната църква чества паметта на света мъченица Юлия.  Св. Юлия била родом от Картаген. Произхождала от бележит род. Родителите ѝ били християни и ѝ дали християнско възпитание. Когато персийците покорили Картаген, те отвлекли много народ. И малката Юлия била между пленниците. Купил я някой търговец езичник в Сирия. Много настоявал..

публикувано на 16.07.24 в 08:29

Отец Генадий и неговата "Малка България" в украинския Арциз

"Малка България" - така настоятелят на храма „Пресвета Богородица“ в украинския град Арциз – отец Генадий Мартинов, определя градежа на храмовия комплекс, зад който стои.  Около половината от населението на Арциз и Арцизски район са украински българи.  Идеята за храма е от около 15 години, понастоящем градежът, който включва освен храмов..

публикувано на 16.07.24 в 08:05

Варна е домакин на най-голямото състезание с дронове у нас

Събота и неделя Варна е домакин на най-голямото състезание за дронове у нас – DRON CUP VARNA FAI 2024. Събитието ще се проведе на 20 и 21 юли, в близост до квартал Аспарухово, в зоната до игрищата на местния парк. Състезанието се провежда с подкрепата на Община Варна. В надпреварата ще се включат над 75 пилоти на дронове от целия свят. Сред заявилите..

публикувано на 15.07.24 в 18:27
Снимката е илюстративна

Лесна работа: На връщане с влака

Преди седмица в рубриката „Лесна работа“ ви разказах колко вълнуващо и изпълнено с неочаквани обрати може да бъде едно пътуване с влак: от стреса, че до последната минута не си сигурен дали изобщо ще тръгнеш до удоволствието на цената на един билет да получиш бонус – пътуването да се удължи с пет часа и четирсет минути. Последното може да се..

публикувано на 15.07.24 в 14:30