Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над 2 100 нови пациенти в Онкологията във Варна през 2024-та

Снимка: архив

2 135 са новорегистрираните пациенти през изминалата година в Специализирана болница за активно лечение на онкологични заболявания "Д-р Марко А. Марков" във Варна. 

Анализите на последните четири години показват, че цифрата е относително константна и това е добрата новина. „Лошата“ е, че все още не се наблюдава тенденция на намаляване на този брой“, коментира управителят на дружеството проф. д-р Георги Кобаков.

Продължава и поддържането на висока заболеваемост на рака на храносмилателния тракт. Както и през последните три години той държи първата позиция в класацията за най-често срещаната диагноза (522 случая) като доминиращ е ракът на дебелото черво – 190 пациенти. На второ място по най-голям брой новооткрити случаи са кожните карциноми с 347 новооткрити случая през 2024 година. Ракът на млечната жлеза е трети – 290 от новорегистрираните.

Преминалите през стационара на СБАЛОЗ – Варна са 9020. През 2024 година са извършени 1662 операции, като 1335 от тях са в Хирургичното отделение на болницата, а 327 – в отделението по гинекология.

4 февруари е Световен ден за борба с рака. 2025-а година е първата от 3-годишната кампания на Съюза за международен контрол на рака с тема: “Уникални и единни” . Тя се фокусира върху грижата, насочена към хората, поставянето им във фокуса на здравеопазването, а техните истории - в центъра на дискусията.

Зад кампанията „Уникални и единни“, която ще бъде актуална в следващите три години, стои посланието „Лекувайте човека, а не само болестта“. Целта ѝ е постигането на ориентиран към хората подход в здравеопазването, който напълно да интегрира уникалните нужди на всеки индивид със състрадание и съпричастност. Идеята е, че само така може да бъдат постигнати най-добри здравни резултати.

Хората, живеещи с рак, се чувстват безпомощни в непозната и объркваща здравна система и в същото време – в емоционална вихрушка от страх и отчаяние, което поставя допълнителни препятствия по пътя към здравето. Така смята психологът на СБАЛОЗ – Варна Гергана Иванова. От дългогодишния си опит в работата с пациенти с онкологична диагноза и техните близки, тя е категорична, че няма „лек“ етап от протичането на лечението. От шока от получаването на диагнозата, през нейното отричане и често отказ от лечение, до чувството за зависимост от другите и вината пред близките, ангажирани с логистиката около лечението на болния, пациентът действително преминава не само през физическо, но и през дълбоко душевно страдание. Гергана Иванова приветства стремежа на кампанията за постигането на здравна система, ориентирана към хората и базирана на холистичния, мултидисциплинарен подход към лечението на пациентите.

„Това би бил огромен скок в развитието на системата на здравеопазването в полза на пациента и аз съм сигурна, че ще се положат усилия в тази посока“, допълва психологът на СБАЛОЗ – Варна.

Световният ден за борба с рака се отбелязва от 2000 г. насам с цел да припомня поне веднъж в годината на хората по света да бъдат внимателни и да не пропускат профилактичните си прегледи, защото най-добрите шансове за пълно излекуване от рак са когато е хванат в ранен стадий. Датата е избрана с подписването на Парижката харта след световната конференция за борба с рака на 4 февруари 2000 г.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Морско око: Варна отвисоко

Едва ли има човек, интересуващ се от инфраструктурното развитие на Варна и от градската среда, който да не е попадал на видео, дело на Морско око . Това е онлайн медия, отразяваща теми от строителството, инфраструктурата, градската среда и обществения живот във Варна и областта. Нейна отличителна черта е видеозаснемането с дрон на ключови..

публикувано на 08.02.25 в 16:00

Първа изложба на "Група Варненски творци"

Хобито е вид развлечение, занимание и увлечение, практикувано през свободното време. Това четем в световната онлайн енцикопледия "Уикипедия". Всичко може да бъде хоби – от пътешествията, през спорта и нумизматиката до изобразителното изкуство. Точно последното обединява ентусиастите във фейсбук групата „Варненски творци“. Варнен, които през свободното си..

публикувано на 08.02.25 в 09:55

Студентът на годината Виктор Иванов разработва платформа за кандидат-студенти

Студентът от трети курс в Техническия университет във Варна Виктор Иванов беше обявен за студент на годината. Виктор учи в специалността "Изкуствен интелект", той е с изявена активност и посещава курсове по различни научни теми. На 4 декември м.г. на специална церемония беше удостоен с Годишната поименна награда на Община Варна за студенти. "От..

публикувано на 07.02.25 в 16:25

Отпада "контактната бележка" в детските градини

Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..

публикувано на 07.02.25 в 11:52

Ученици от I езикова гимназия - победители в конкурса "Млад благотворител"

Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..

публикувано на 07.02.25 в 09:40

Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“: Спортът е дълголетие

Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..

публикувано на 07.02.25 в 08:43
Мира Димитрова и Боян Велев от Фондация

Млади учени създадоха платформата "Площад НАУКА" във Варна

Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото  събитие на  Площад НАУКА   ще бъде   на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..

публикувано на 06.02.25 в 17:30