Иван Бонев е архитект и изследовател, базиран в София. Завършва Университета по архитектура, строителство и геодезия в София (2007-2014 г.), KU Leuven – Sint Lucas School of Architecture в Брюксел (2012-2013 г.) и Tokyo Institute of Technology (TIT) в Токио (2017-2019 г.). Член е на сдружение „Трансформатори“, което се занимава с градски изследвания и общностни проекти. Практикувал е в Европа и Югоизточна Азия, сам и в колективи, измежду които Atelier Bow-Wow (Япония) и Zoom Studio (България).
Неговият най-скорошен проект изследва типология на независими общи пространства, дефинирани като "деинституционализирана архитектура". Изложбата "Мрежи от независими пространства: Токио" пътува в България на годишен принцип, като проучва съществуващи общи пространства в градовете, които посещава. Тази година нейна спирка беше Варна.
Измежду токийските релси, магистрали, мостове и небостъргачи са закътани пространства, които приютяват ежедневните занимания на местните жители. Изложбата "Мрежи от независими пространства: Токио" разказва за общи градски пространства за риболов, земеделие, къмпинг, готвене, детска игра, клубове и квартални общности в най-големия метрополис в света. Тя описва един слабо познат образ на Токио, като представя архитектура, ползване, поведение и управление на единични примери и мрежи от независими пространства.
Идеята за независимост или деинституционализация на споделени занимания и общи пространства се развива от философи и интелектуалци като Иван Илич, Анри Льофевр и Елинор Остром. Днес независимите пространства в градовете са практически израз на теоретичните идеи от началото на ХХ век. Те са както спонтанни, така и целенасочено търсени. Открояват се ясно в периоди на криза, когато сплотени колективи се ангажират с политически, икономически и социални програми, вплетени в обичайните им дейности. Подобни проекти включват споделени кухни, библиотеки, земеделски градини, алтернативни кина, експериментални училища, независими културни центрове, клубове по интереси, работилници, общностни пространства, които са платформи за директно общуване и споделяне на знания и ресурси между хората. Така независимостта или деинституционализацията на общи пространства се доказва като устойчив модел за обединяване на хора със споделени интереси.
Във Варна изложбата беше открита на 11 септември в Морската градина като свободно достъпна инсталация между дърветата в парка, в близост до т.нар. „Криво дърво“, където остана две седмици. В съпътстващата програма бяха включени прожекции на късометражни филми, документиращи историите на независими пространства от различни места по света, подбрани от многогодишната програма на Международен фестивал за късометражно кино „Карантината“, както и премиерна за Варна прожекция на документалния филм „Гьолът“ / "Die Grube" (2019 г.) на Христиана Райкова. Също така се проведе дискусионен форум с представители на независими пространства и проекти във Варна, специалисти и граждани, който под модераторството на доц. д-р арх. Пламен Петров потърси допирни точки на добри и лоши практики между Токио и Варна. Включените независими варненски пространства бяха несъществуващата вече артистична колония "Вулкан"; "Гьола", или т. нар. "Топла вода" на крайбрежната алея - басейн с минерална вода; рибарско селище "Карантината"; алтернативно пространство "Хале 3"; и пространство "РеБонкърс".
Арх. Иван Бонев беше гост в предаването Улица "Събота". Разговора му с Добо Мързов за изложбата и за аналогиите между токийските и варненските независими градски пространства, слушайте в прикачения звуков файл.Г радската художествена галерия "Борис Георгиев" във Варна отбелязва 75 години от създаването си. Експозицията "Художниците в галерията" ще бъде открита от 18 часа днес. Тя е разположена на два етажа на историческата сграда на ул. "Любен Каравелов" 1. Историята на Градската художествена галерия Борис Георгиев във Варна започва през 1943 година,..
Вечер с творчеството на добруджанския краевед Георги Казанджиев ще се проведе днес в Регионалната библиотека "Дора Габе" в Добрич. Поводът е 85 години от рождението на писателя, автор на над 60 книги. Краеведските изследвания на Георги Казанджиев обхващат период от над 50 години от живота му. Те са посветени на различни селища от област Добрич -..
Изложбата "От Киноцентъра до музейната витрина" ще бъде открита на 7 февруари, петък, от 14 часа в Музея на Възраждането. Експозицията включва 15 автентични народни носии от фонда на Историческия музей в град Попово . Облеклата са част от колекция, събирана през 70-те и 80-те години на миналия век от екипа на серийния игрален филм "Капитан..
Министерският съвет прие решение за извършване на разходи за 2025 г. от централната администрация на Министерство на културата и държавните културни институти осъществяващи дейност в областта на сценичните изкуства. С решението се предлага да бъда осигурено финансиране на държавните културни институти, осъществяващи дейност в областта на сценичното..
С шедьовъра на Пучини, неговата последна творба „Турандот“, във Варненската опера ще отпразнуват Деня на любовта. Точно на 14 февруари публиката ще гледа великата музикална любовна история за китайската принцеса Турандот. Арията “Nessun dorma” ще звучи в изпълнение на тенора Валерий Георгиев в ролята на принц Калаф, Турандот ще оживее с гласа на Йоана..
Една дата не стига. Обявеният за 19 август концерт на Ник Кейв се оказа недостатъчен – билетите свършиха за 20 минути, а интересът оправда всички очаквания. Жаждата за тази интимна среща с гениалния артист остава неудържима. Затова Кейв и Колин Грийнууд ще се качат на сцената на Античния театър за втора вечер – 20 август 2025. Още една възможност да..
THE SMASHING PUMPKINS и SKUNK ANANSIE на сцената на "Hills of Rock 2025". Култовата 90-тарска вълна залива Гребната база в Пловдив това лято. THE SMASHING PUMPKINS идват за първи път в България. Те са една от онези банди, чрез които алтернативният рок не просто съществува, а оформя култура. С меланхоличния си, но мощен алт-рок, кристално чисти китари,..