Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Варненци-гълъбовъди вдигат летвата в спорта с гълъби

| обновено на 10.10.21 в 10:28
7
Снимка: Радио Варна

Варненците Траян Минчев и Александър Бучков, които по професия са архитект и търговец, паралелно развиват и друга своя страст – гълъбовъдство. Ако за Александър това е ново начинание - от около 4 години, то Траян се занимава от повече време и дори е част от голяма аукционна къща, в която се продават едни от най-скъпите екземпляри. Последният скъпо продаден гълъб е струвал малко над 1 млн. евро, разказа Траян Минчев, който се занимава активно и с Асоциацията на гълъбовъдите у нас. И двамата са категорични, че регионът на Варна има традиции в този отрасъл. Не е лесно да бъдеш добър селекционер на гълъби, трябва много да се практикува и чете, категорични са Траян и Александър, които са се захванали с това да популяризират този спорт.


Наскоро Александър и неговият гълъб Мадлен завършиха с чудесни резултати участието си в състезанието "Млади птици 2021" в Клуб за млади гълъби Варна - второ място в надпреварата 560 км.

Всеки гълъб познава своя гълъбовъд, имат си имена и носят много радости на всеки, който е дръзнал да се занимава с гълъбовъдство, разказват младите селекционери.

Още за това как се отглеждат спортни гълъби, какви разстояния изминават и колко скъп е спортът с гълъби, чуйте в интервю на Нина Милошевич:

В България популярен ли е този спорт и какво е специфичното за спортните гълъби?

Траян Минчев: Спортните гълъби покриват различни дисциплини - от 100 до около 1000 км. Обучението им е дело на гълъбовъд, който ги развъжда от ранна детска възраст. Популярен е този спорт в страната ни.

Александър Бучков: Разликата при отглеждането на спортни гълъби можем да сведем до това, че те се отглеждат в две зони:

1. Обучение и отглеждане в собствения си гълъбарник, където гълъбовъда ги отглежда, а състезанията се провеждат на отдалечено място. До него гълъбите се транспортират заедно в специални кутии и се пускат едновременно, за да се приберат в собствения си гълъбарник. Засича им се време чрез поставени чипове;

2. Вторият начин на отглеждане на гълъби е в гълъбодрум. Състезанията протичат само на това място. Това дава абсолютно равни права на всички гълъби, защото те се прибират на едно и също място. Засичат се в една и съща среда.

Кога е състезателният период за гълъбите?

Траян Минчев: Краят на април, началото на месец май е най-добрият период за състезания. Има и такива през септември.

Генетично ли им е зададено на този вид гълъби да са спортисти?
Александър Бучков: Да, те са такива породи. Това ги отличава от всички. Тяхната основна цел е да се приберат вкъщи.
Колко е средната продължителност на живот на спортните гълъби?
Траян Минчев: Около 10-15-сет години може да живее един пощенски гълъб. Има и такива, които достигат възраст и до 20-сет години.
Траян и Александър решават да създадат свой общ отбор, който носи името TEAM TRAL. Състезават се както по между си, така и в големи международни състезания. Един от тези големи форуми завърши наскоро в Португалия, разказват гълъбовъдите.
Подробности и любопитни факти за отглеждането на пощенски гълъби може да чуете в прикачения звуков файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Йончо Цолов от Врачанско - най-дълголетният българин, живял 130 години

Това съобщи културният антрополог д-р Росен Гацин. По време на теренна експедиция в Северозападна България е открит смъртният акт на столетника, както и неговият надгробен паметник в село Лик, Врачанско. Родствениците на Йончо Цолов от Пеловския род - Георги Пеловски, Диана Пеловска, Гергана Николова, Йончо Пеловски, Георги Димитров - се..

публикувано на 13.09.24 в 08:05
Иво Инджов

Иво Инджов: Политиците да си напишат домашното по-добре, а не да предлагат промени в избирателната система

Снощи изтече срокът за регистрация на партиите и коалициите за участие в предсрочните парламентарни избори на 27 октомври. „Кризите в ДПС, както и в БСП, поставят много въпросителни относно това как би изглеждал новия парламент. Не допускам, че ДПС-тата няма да участват в изборите. В какъв вариант – тепърва ще стане ясно“. Това каза за..

публикувано на 12.09.24 в 10:49

Деменцията и болестта на Алцхаймер - все по-често срещани при напредване на възрастта

През месец септември в цял свят се говори повече по темата за превенция на заболяването Алцхаймер и синдром като деменцията. На 21.09. в Морската градина във Варна ще се проведе скрининг на хора, желаещи да се подложат на няколко въпроса относно евентуално заболяване или синдром, обясни за Радио Варна проф. д-р Ара Капрелян – началник на..

публикувано на 12.09.24 в 08:05

Във Варна започва XX-ият Световен анимационен фестивал

Във Варна започва XX-ият Световен анимационен фестивал. Той се открива на 11 септември във ФКЦ - Варна. Официалното закриване и връчването на наградите ще бъде на  15 септември 2024 г. Тази година Световният фестивал на анимационния филм - Варна има своето юбилейно 20-то издание. Събитието има за цел да запознае родната публика с най-доброто от..

публикувано на 11.09.24 в 08:10
Зеленият морски двор на Варна

Д-р Явор Ченков: Доброто развитие на детето е програмирано още преди раждането от начина на живот и взаимоотношенията на родителите

„Зеленият морски двор на Варна“ e финалист в международния конкурс за наградите Triple E за 2024 г. Екипът от специалисти в ранното детското развити е един от петте финалисти в категорията „Инициатива за ангажиране на общността на годината“ и са единствените номинирани в целия конкурс от Източна Европа и Балканите!  Triple E са глобално..

публикувано на 10.09.24 в 07:00

Дует Ритон представят концерт-спектакъла "Елате ни на гости" във Варна

Легендарният дует Ритон гостува във Варна на 9 септември. Концерт-спектакълът ще е в Летния театър от 20 часа с групата "Ангелите на Ритон". Събитието е част от турнето им "Елате ни на гости" , което започна през март и ще продължи до 16 октомври. Цялото интервю с дует Ритон чуйте в прикачения звуков файл.

публикувано на 09.09.24 в 08:00

Кристиана Димчева: Идеите в името на нашите деца ни обединяват днес

С „Празничен разказ“ Регионална библиотека „Пенчо Славейков“ - Варна, отбелязва две знаменателни дати в историята ни – Съединението на Източна Румелия с Княжество България (6 септември) и Независимостта на България (22 септември). Изложбата се откри на 4 септември 2024 г. Тя проследява знакови събития от изграждането на българската държавност...

публикувано на 06.09.24 в 08:05