Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Варненци-гълъбовъди вдигат летвата в спорта с гълъби

| обновено на 10.10.21 в 10:28
7
Снимка: Радио Варна

Варненците Траян Минчев и Александър Бучков, които по професия са архитект и търговец, паралелно развиват и друга своя страст – гълъбовъдство. Ако за Александър това е ново начинание - от около 4 години, то Траян се занимава от повече време и дори е част от голяма аукционна къща, в която се продават едни от най-скъпите екземпляри. Последният скъпо продаден гълъб е струвал малко над 1 млн. евро, разказа Траян Минчев, който се занимава активно и с Асоциацията на гълъбовъдите у нас. И двамата са категорични, че регионът на Варна има традиции в този отрасъл. Не е лесно да бъдеш добър селекционер на гълъби, трябва много да се практикува и чете, категорични са Траян и Александър, които са се захванали с това да популяризират този спорт.


Наскоро Александър и неговият гълъб Мадлен завършиха с чудесни резултати участието си в състезанието "Млади птици 2021" в Клуб за млади гълъби Варна - второ място в надпреварата 560 км.

Всеки гълъб познава своя гълъбовъд, имат си имена и носят много радости на всеки, който е дръзнал да се занимава с гълъбовъдство, разказват младите селекционери.

Още за това как се отглеждат спортни гълъби, какви разстояния изминават и колко скъп е спортът с гълъби, чуйте в интервю на Нина Милошевич:

В България популярен ли е този спорт и какво е специфичното за спортните гълъби?

Траян Минчев: Спортните гълъби покриват различни дисциплини - от 100 до около 1000 км. Обучението им е дело на гълъбовъд, който ги развъжда от ранна детска възраст. Популярен е този спорт в страната ни.

Александър Бучков: Разликата при отглеждането на спортни гълъби можем да сведем до това, че те се отглеждат в две зони:

1. Обучение и отглеждане в собствения си гълъбарник, където гълъбовъда ги отглежда, а състезанията се провеждат на отдалечено място. До него гълъбите се транспортират заедно в специални кутии и се пускат едновременно, за да се приберат в собствения си гълъбарник. Засича им се време чрез поставени чипове;

2. Вторият начин на отглеждане на гълъби е в гълъбодрум. Състезанията протичат само на това място. Това дава абсолютно равни права на всички гълъби, защото те се прибират на едно и също място. Засичат се в една и съща среда.

Кога е състезателният период за гълъбите?

Траян Минчев: Краят на април, началото на месец май е най-добрият период за състезания. Има и такива през септември.

Генетично ли им е зададено на този вид гълъби да са спортисти?
Александър Бучков: Да, те са такива породи. Това ги отличава от всички. Тяхната основна цел е да се приберат вкъщи.
Колко е средната продължителност на живот на спортните гълъби?
Траян Минчев: Около 10-15-сет години може да живее един пощенски гълъб. Има и такива, които достигат възраст и до 20-сет години.
Траян и Александър решават да създадат свой общ отбор, който носи името TEAM TRAL. Състезават се както по между си, така и в големи международни състезания. Един от тези големи форуми завърши наскоро в Португалия, разказват гълъбовъдите.
Подробности и любопитни факти за отглеждането на пощенски гълъби може да чуете в прикачения звуков файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Александър Кашъмов

Александър Кашъмов: С поисканите от Сарафов промени има риск от повишаване на непрозрачността

Да бъде отменен достъпът до информация за разследвания и проверки, касаещи прокуратурата. Това е поискал от Върховния административен съд (ВАС) изпълняващият функцията главен прокурор и единствен кандидат за длъжността „главен прокурор“ Борислав Сарафов. За това алармира екипът на Програма „Достъп до информация“ , като изразяват надежда, че „ всички..

публикувано на 16.01.25 в 09:40
Ивайло Илиев

Политологът Ивайло Илиев: Хоризонтът на управление на този кабинет може и да не е толкова кратък

Със сигурност предлаганият кабинет "Желязков" ще започне с крайно ниско доверие. Поради липса на политическа алтернатива обаче, хоризонтът на управление може и да не бъде толкова кратък. Това коментира в предаването на Радио Варна Post Factum политологът Ивайло Илиев. Според него сметките могат да се объркат, ако партия "Величие" влезе в парламента. В..

публикувано на 16.01.25 в 08:05

КТ "Подкрепа" започна подписка за връщане на клас "прослужено време" на държавните служители

Да бъде възстановено възнаграждението за придобит трудов стаж и професионален опит, по-известно с понятието "клас прослужено време", за държавните служители, настояват от КТ "Подкрепа". Вече има организация за събиране на подписка във всички синдикални структури. Това каза Васил Василев, председател на регионалната синдикална организация КТ "Подкрепа"..

публикувано на 15.01.25 в 08:30

Христина Набошни: 2025-а е много подходяща за посещение на Китай

2025 година е по-специална за българите, пътуващи до Китай. В края на миналата година стана ясно, че през тази ще можем да посещаваме най-многолюдната страна в света, без да ни е необходима виза. Предизвикателствата да организираме визитата си там обаче не са никак малко.  Отдавна сме свикнали да си помагаме с какви ли не мобилни приложения, а сред..

публикувано на 14.01.25 в 07:30

„Неизчезващите“ - открит урок на киношкола „Братя Люмиер“ във Варна

Младите кинематографисти от киношкола „Братя Люмиер“ при ЦПЛР – Общински детски комплекс канят варненци на открит урок в отдел „Изкуство“ на Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“. Той ще се проведе днес, 13 януари, от 17 часа. Поводът е рождената дата на българското кино.  На 13 януари 1915 г. се е състояла премиерата на първия български филм..

публикувано на 13.01.25 в 08:25
Станислав Стоянов, депутат от

Евродепутатът Станислав Стоянов: Шенгенското пространство е инструмент от друго време и създаден при други нужди и реалности

Земеделците и фермерите в ЕС са силно обезпокоени от търговското споразумение ЕС-Меркосур, договор за свободна търговия между Европа и икономически блок включващ няколко държави от Южна Америка. Това каза за предаването „Позиция“ евродепутатът от партия „Възраждане“ Станислав Стоянов. По думите му, подписаното тихомълком от председателя на ЕК..

публикувано на 11.01.25 в 13:45

Специализациите на лекарите продължават да са дефицитни

До 16 януари е отворена за обществено обсъждане и консултации Наредбата за специализациите на медицинските специалисти. В България от години се говори за недостатъчен брой специалисти ( това са лекарите със специалност – педиатри, неонатолози, хирурзи, ортопеди и пр. и пр. ), както и за недостатъчен брой лекари. Дефицитът на лекари се..

публикувано на 10.01.25 в 09:36