Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лесна работа: Нюансите са важни

| обновено на 11.10.21 в 17:24
Снимка: Пламен Тенев

Коментар на Даниела Иванова
Аудио файлът е със субтитри

Здравейте! Колко често слушате истории и търсите недоизказаното в тях, детайлите?

Към всеки разказ допълваме свои цветове и картини. И след като седмици наред наблюдавахме какво се случва със заседналия кораб, изкушавам се да добавя различен нюанс, съживявайки стара история.

Случи се в Гибралтар.

Точно бях сбъднала една от детските си мечти: да стигна до Херкулесовите стълбове – онези, които в представите на древните били краят на света, или поне на света, който те познавали.

Получи се сложна комбинация. Първо бях ужасена колата да не излети от тесните улички надолу – към пропастта. После онемях от възторг, докато стоях на ръба на древния свят, какъвто го описваха книгите от детството ми. Исках да поглъщам забележителната гледка още и още, до безкрай, докато синьото не се разтвори в очите ми и не заличи всички мисли, превръщайки времето в красота. Накрая се сдобих и с петно на блузата, защото един симпатичен магот ме замери с кроасан.

Щом слязохме до фара и църквата, вълните не само разказваха легенди, както си представях като дете. О, не! Те дори бяха захвърлили на брега грамаден кораб.

Поредната история лежеше почти в краката ни, врязана в острите камъни под самия фар.

Сякаш морето, в изблик на гняв, беше запратило към Скалата металното туловище и то изглеждаше като огромен мъфин, който боговете бяха разрязали през средата, за да си го поделят за следобедния чай.

Тълпи от местни жители и туристи се стичаха, за да видят металните останки и да наблюдават спасителните работи.

И тогава водата изхвърли върху камъните едно мъничко фарче. Като миниатюрно копие на истинския фар, който в момента се извисяваше до нас на Скалата.

Като иронична подсказка, че всичко е временно и всеки миг е ценен.

Не зная дали крехките тъжни останки бяха от сувенир, подарен на капитана от годеницата му. Вероятно да му носи късмет и да му напомня, че един прозорец на брега винаги ще свети до неговото завръщане. А може и да беше играчка, с която някой от екипажа е планирал да зарадва детето на приятелско семейство. Дори не зная дали този малък безпомощен фар беше част от останките на едно корабокрушение! Или моряк го беше запратил към брега като послание... Към брега на сигурния свят, където има пристан, спасение след бурята и надежда.

Не знаем как е било. Но лесна работа е да не забравяме, че зад новините винаги има човешки съдби, радости, болки, очаквания, надежди.

Нюансите са важни.

Само с тях историите са истински, вълнуващи и незабравими.

И още нещо: когато се плъзгаме по повърхността на новините, когато сме критични, присмиваме се, или говорим с назидателен тон, хубаво е да имаме предвид, че истинските причини за нещата не са непременно видимите. И всеки подхвърлен от вълните миниатюрен фар може да е талисман, подарък, послание... Всичко може да е. Има истории, които никога няма да научим защо са точно такива. Има сюжети, които завинаги остават недовършени... Поне за широката аудитория.

Аз съм Даниела Иванова и ви желая всички следващи истории да са цветни и щастливи. Подаръците от тях винаги да стигат до получателите си и да им доставят радост, морето да е спокойно, чувствата да са приятни и да ни загръщат с топлия си шал. Това ще направи октомври още по-хубав, нали?




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ретрограден Меркурий от 5 август проваля сделки, ваканции и връзки

От пети август започва Ретрограден Меркурий . Всички говорят за него и му приписват всякакви житейски неудачи - от счупен мобилен телефон до разпад на любовта. Малцина обаче знаят какво наистина представлява Ретроградният Меркурий. Това е астрономическо явление , при което възниква илюзията за движение на планетата Меркурий в обратна посока. Това..

публикувано на 04.08.24 в 09:41
Света Евдокия

Православната църква почита Света Евдокия Персийска

Православната църква почита на 4 август Света Преподобна мъченица Евдокия-Персийска. Света Евдокия живяла в Персия около 363 година. Затова я наричат Персийска. И тя била подложена на мъчения, но не се отказала от християнството. Затова пострадала мъченически. Името й произхожда от гръцки и означава:..

публикувано на 04.08.24 в 09:24

Благотворителният базар за грамофонни плочи с кауза "Аз вярвам и помагам" с четвърто издание във Варна

На 3 август, неделя, от 11 до 19 ч. на площад "България" във Варна (до статуята "Рибарят и златната рибка") ще се проведе третото издание на базар за грамофонни плочи в подкрепа на благотворителната кампания за събиране на капачки и стотинки "Аз вярвам и помагам". Нейна основна цел е събирането на средства в полза на отделения, в които оцеляването на..

обновено на 03.08.24 в 15:30

Във Варна откриха 15-ата "Алея на книгата"

15-ото издание на "Алея на книгата" беше официално открито във Варна. Кметът на морската столица Благомир Коцев и областният управител проф. Андрияна Андреева дадоха начало на събитието, което ще продължи до 11 август на обичайното си място по пешеходната част на бул. „Сливница“ до централния вход на Морската градина и Слънчевия часовник.  "Алея на..

публикувано на 02.08.24 в 18:58

Отбелязваме Илинден по стар стил

Илинден е денят, в който се почита Свети пророк Илия. По стар стил той се отбелязва на 2 август, а по нов - на 20 юли. Свети Илия се тачи от всички християни като най-големия библейски пророк и заедно с Моисей. Има поверие, че на този ден морето взима най-много жертви.  Днес имен ден имат: Илия, Илиян, Илин, Илина, Илияна, Илко.

публикувано на 02.08.24 в 09:41

Изложбата "Разкази от злато и сребро" от днес в Балчик

От днес до 14 октомври в Каменната зала на Двореца в Балчик е достъпна богата и много различна изложба, създадена да допълни събитията по отбелязването на 100-годишнината от началото на построяването на Двореца - бившата лятна резиденция на румънската кралица Мария Единбург, съобщават домакините от Държавния културен институт Представената в Каменна..

публикувано на 01.08.24 в 16:00

БАБХ въвежда допълнителни мерки срещу чумата по дребните преживни животни

Във връзка с влошената епизоотична обстановка в Румъния и Гърция и заболяването чума по дребните преживни животни, със заповед на изпълнителния директор на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), се въвеждат допълнителни мерки за предотвратяване на разпространението на болестта у нас. Ръководството на Министерството на земеделието и..

публикувано на 01.08.24 в 12:45