Изложбата "Ледовете на Антарктика" на колегата Марина Великова от Българското национално радио е подредена на входа на Морската градина във Варна.
Снимките са направени по време на участието и в 32-рата антарктическа експедиция, ръководена от проф. Христо Пимпирев.
Представянето е по повод отбелязването на три години от влизането на научноизследователския кораб „Св. св. Кирил и Методий" в състава на Висшето военноморско училище „Никола Вапцаров“.
"Бях вдъхновена от едно интервю на проф. Христо Пимпирев, в което той казваше, че най-впечатляващият звук за него от Антарктика е грохотът на падащите ледове в тишината на океана. И е точно така! От една страна Антарктика е абсолютно тиха, а от друга - е изпълнена със звуците на много живот. Там живеят много животни. Звукът на водата е нещото, което най-много ме впечатли", коментира за Радио Варна Великова.
Тя допълни, че друг впечатляващ звук е този от пингвините. "Понякога пингвините се карат, а когато се карат, главно за територия, те наистина са много смешни. Най-милото е звукът на пиленцата на пингвините", каза още Марина Великова.
В Антарктида, продължава разказа си тя, преобладаващи са ледовете. "Това са исполини, които много вълнуват, много впечатляват. Иска ми се обаче с тази изложба да обърна внимание на хората, които ще я видят, на крехкостта на Антарктика и на нашата земя, защото днес преживяваме едни 35-40-градусови температури и това са температурите на една затопляща се планета.Това на Антарктика се усеща особено силно, защото там е мястото, където се образува световният климат", поясни Великова.
Усещането за Антарктика е усещане за тишина. Има звук на тишината там, защото там липсват звуците на човешкото присъствие, допълва авторката на изложбата "Ледовете на Антарктика". Звукът на тишината на Антарктика е мащабен, силен звук, който ще бъде чут и от публиката в следващ проект, който подготвя Марина Великова. "Надявам се до края на годината да подредя тези звуци по един хубав начин, за да усетят хората това, което искам да кажа. Мисля това да бъде с QR код и с видео, за да има едно цялостно преживяване на звук и картина", каза още Марина Великова.
20-те фотографии, направени по време на 32-рата експедиция на НИК "Св. св. Кирил и Методий", ще останат до 18 август на входа на Морската градина.
Подробностите чуйте от разговора на Даниела Стойнова с Марина Великова:
С близки и приятели ще отпразнува във Варна именния си ден Стоян Стоянов – актьор и режисьор в Държавен куклен театър-Варна. За Радио Варна той разказа, че е кръстен на дядо си Стоян, който е бил трудолюбив и винаги усмихнат човек, въпреки нелеките неща, които е преживял. Стреми се да носи тази усмивка на дядо си и днес, преминавайки през..
Какво е да бъдеш баща, доброволец и да възпитаваш доброта в децата си? - това ще научите в следващите редове от разговора ни със семейството на Владислав Николов и Антония Антонова и техните момчета - Кристиян ( 5г. ) и Александър ( 3г. ). Владислав Николов и съпругата му Антония Антонова разказват за баланса между семейния живот,..
Обични в Господа отци, представители на монашеството, братя и сестри, чеда на Варненската и Великопреславска епархия, „ Словото стана плът “: в това се заключава висшата радост на християнската вяра. В това е пълнотата на Откровението. Същият въплътил се Господ е съвършен Бог и съвършен човек. Истинското значение и основната цел на човешкото..
Димитринка Георгиева е директор на училище "Любен Каравелов" във варненския кв. Аспарухово. Позната е на мнозина, като жена, която направи училището по-добро място за децата от ромски произход, украинските деца и деца със СОП (специални образователни потребности). Тя бе отличена в конкурса "Човек на годината" на Българския хелзингски комитет..
По статистическ и данни двойките с фертилни затруднения в България са между 15 – 20 % от населението. Резултатите показват, че младите хора не са достатъчно информирани относно репродуктивното си здраве и семейното планиране. В навечерието на Рождество Христово по темата разговаряме с акушер-гинеколога д-р Симона Анжел от Медицински център..
"Проблемът със синята зона е атака срещу община Варна и е породена от грешки, пропуски и умишлени действия от предходната администрация. Тя не е провела навреме обществена поръчка. Договорът с фирмата, която поддържа зоната изтичаше 16 дни след като започна мандата на новата кметска администрация. Това беше една заложна мина, с цел, когато..