Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Марина Великова представя "Ледовете на Антарктика" във Варна

Усещането за Антарктика е усещане за тишина, смята Великова

Изложбата "Ледовете на Антарктика" на колегата Марина Великова от Българското национално радио е подредена на входа на Морската градина във Варна. 

Снимките са направени по време на участието и в 32-рата антарктическа експедиция, ръководена от проф. Христо Пимпирев.

Представянето е по повод отбелязването на три години от влизането на научноизследователския кораб „Св. св. Кирил и Методий" в състава на Висшето военноморско училище „Никола Вапцаров“. 

ях вдъхновена от едно интервю на проф. Христо Пимпирев, в което той казваше, че най-впечатляващият звук за него от Антарктика е грохотът на падащите ледове в тишината на океана. И е точно така! От една страна Антарктика е абсолютно тиха, а от друга - е изпълнена със звуците на много живот. Там живеят много животни. Звукът на водата е нещото, което най-много ме впечатли", коментира за Радио Варна Великова. 




Тя допълни, че друг впечатляващ звук е този от пингвините.онякога пингвините се карат, а когато се карат, главно за територия, те наистина са много смешни. Най-милото е звукът на пиленцата на пингвините", каза още Марина Великова. 

В Антарктида, продължава разказа си тя, преобладаващи са ледовете. "Това са исполини, които много вълнуват, много впечатляват. Иска ми се обаче с тази изложба да обърна внимание на хората, които ще я видят, на крехкостта на Антарктика и на нашата земя, защото днес преживяваме едни 35-40-градусови температури и това са температурите на една затопляща се планета.Това на Антарктика се усеща особено силно, защото там е мястото, където се образува световният климат", поясни Великова. 




Усещането за Антарктика е усещане за тишина. Има звук на тишината там, защото там липсват звуците на човешкото присъствие, допълва авторката на изложбата "Ледовете на Антарктика". Звукът на тишината на Антарктика е мащабен, силен звук, който ще бъде чут и от публиката в следващ проект, който подготвя Марина Великова. "Надявам се до края на годината да подредя тези звуци по един хубав начин, за да усетят хората това, което искам да кажа. Мисля това да бъде с QR код и с видео, за да има едно цялостно преживяване на звук и картина", каза още Марина Великова. 

20-те фотографии, направени по време на 32-рата експедиция на НИК "Св. св. Кирил и Методий", ще останат до 18 август на входа на Морската градина. 

Подробностите чуйте от разговора на Даниела Стойнова с Марина Великова:





По публикацията работи: Олга Карова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Изображението е илюстративно.

Пластичен хирург: Немедицински специалисти категорично нямат право да поставят ботокс

Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р  Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов".  Лекарите, които според съществуващото..

публикувано на 06.02.25 в 08:05

Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM): Не си подготвен единствено за тези неща, за които не си подготвен

Интервю с Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM) Швейцарската симфонична метъл банда AD INFINITUM ще направи първи концерт в България. Групата е част от турнето на ELUVEITIE и INFECTED RAIN. Датата за България е 9 февруари, мястото – софийският клуб „Joy Station“. Организатори са „BGTSC“. В предишно предаване представихме новия албум на групата..

публикувано на 06.02.25 в 06:30

Експерт: От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за промени в Изборния кодекс

От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..

публикувано на 05.02.25 в 08:25
Георги Христов

Георги Христов: Музиката се създава от творци, не от машини

Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...

публикувано на 04.02.25 в 08:25

Група PIZZZA си търси вокалист

PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..

публикувано на 03.02.25 в 08:20

Варненски студент създаде триста шрифта

Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..

публикувано на 31.01.25 в 08:00
Екип TexНова

Сензорна витрина за плодове и зеленчуци – иновация на студенти от Варна

Прототип на сензорна витрина за плодове и зеленчуци, която се управлява с помощта на изкуствен интелект, е единият от двамата победители в пилотното издание на иновативната образователна програма GEN I: Иновация Генерация на  Schwarz IT България. Тя е разработена от екип от четирима студенти от Икономическия университет и Висшето военноморско..

публикувано на 30.01.25 в 11:23