Изложбата "Ледовете на Антарктика" на колегата Марина Великова от Българското национално радио е подредена на входа на Морската градина във Варна.
Снимките са направени по време на участието и в 32-рата антарктическа експедиция, ръководена от проф. Христо Пимпирев.
Представянето е по повод отбелязването на три години от влизането на научноизследователския кораб „Св. св. Кирил и Методий" в състава на Висшето военноморско училище „Никола Вапцаров“.
"Бях вдъхновена от едно интервю на проф. Христо Пимпирев, в което той казваше, че най-впечатляващият звук за него от Антарктика е грохотът на падащите ледове в тишината на океана. И е точно така! От една страна Антарктика е абсолютно тиха, а от друга - е изпълнена със звуците на много живот. Там живеят много животни. Звукът на водата е нещото, което най-много ме впечатли", коментира за Радио Варна Великова.
Тя допълни, че друг впечатляващ звук е този от пингвините. "Понякога пингвините се карат, а когато се карат, главно за територия, те наистина са много смешни. Най-милото е звукът на пиленцата на пингвините", каза още Марина Великова.
В Антарктида, продължава разказа си тя, преобладаващи са ледовете. "Това са исполини, които много вълнуват, много впечатляват. Иска ми се обаче с тази изложба да обърна внимание на хората, които ще я видят, на крехкостта на Антарктика и на нашата земя, защото днес преживяваме едни 35-40-градусови температури и това са температурите на една затопляща се планета.Това на Антарктика се усеща особено силно, защото там е мястото, където се образува световният климат", поясни Великова.
Усещането за Антарктика е усещане за тишина. Има звук на тишината там, защото там липсват звуците на човешкото присъствие, допълва авторката на изложбата "Ледовете на Антарктика". Звукът на тишината на Антарктика е мащабен, силен звук, който ще бъде чут и от публиката в следващ проект, който подготвя Марина Великова. "Надявам се до края на годината да подредя тези звуци по един хубав начин, за да усетят хората това, което искам да кажа. Мисля това да бъде с QR код и с видео, за да има едно цялостно преживяване на звук и картина", каза още Марина Великова.
20-те фотографии, направени по време на 32-рата експедиция на НИК "Св. св. Кирил и Методий", ще останат до 18 август на входа на Морската градина.
Подробностите чуйте от разговора на Даниела Стойнова с Марина Великова:
Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..
Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..
65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна. 63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..
Медицинските сестри и акушерките са в готовност за провеждане на масови протести, ако бъде одобрена идеята обучението по тези специалности да бъде намалено от 4 на 3 години. Това каза Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Обучението им сега отговаря на изискванията на европейска директива,..