Всяка година около 1900 млади европейци получават шанс да подобрят професионалните си умения, да развият личните си качества и да увеличат познанията си за ЕС чрез неговите стажантски програми. Повечето институции на Европейския съюз организират стажове за младежи, завършили висше образование. Европейският парламент предлага стаж в Генералния секретариат, наречен още стаж „Робер Шуман“. Стажовете са платени и се провеждат на едно от официалните места на работа на Европейския парламент – Брюксел, Люксембург и Страсбург – или в бюрата за връзка на Европейския парламент в държавите-членки.
Стажантите по програма „Робер Шуман“ имат възможност да разширят познанията си и да повишат професионалната си квалификация. Те могат да получат представа за работата на институциите на ЕС и конкретно на Европейския парламент – важен форум на ЕС за вземане на решения и за водене на политически дебати. Стажовете „Робер Шуман“ се провеждат в широк кръг области – вътрешна и външна политика на ЕС, финанси, право, многоезичие, администрация, инфраструктура и логистика, комуникация или информационни технологии.
Документите, които трябва да бъдат прикачени са CV на английски език, свидетелство за съдимост, мотивационно писмо и дипломата или уверението, че скоро ще притежавате хартиения носител на тази диплома. Предвидете време, за да успеете да извадите в срок необходимите ви документи, съветват кандидатствалите и одобрени за стаж Робер Шуман. Една от тях е Десислава Тодорова, тя е стажант по програмата в бюрото на Европейски парламент в София. Когато се запознава със стажа, вижда възможност да добави стойност към досегашната си работа и да практикува това, с което иска да се занимава в дългосрочен план по време на втората си магистърска степен по международни отношения. Последните осем години е живяла и работила във Великобритания. В нейния специфичен случай се изисква да й издадат свидетелство за съдимост и оттам, не само от България. Затова съветва да се действа бързо с подготовката на документите. Росица Липова също е стажант по програмата. Тя е завършила „Европеистика” в Софийски университет, а в момента продължава с магистърска степен по европейски проекти:
Всяка година 21 000 души кандидатстват за стаж в Европейския парламент, повече от 900 от тях биват избрани. Последните две години заради пандемичната обстановка стажовете се провеждат дистанционно.Десислава Тодорова вижда възможност от ситуацията и създава подкаст заедно с други стажанти от Европа. Този неин личен проект й помага да осъществи връзки с други личности и екипи.
Чуйте повече в прикачения звуков файл:
Остра нужда от кадри с висше образование в областта на техническите науки са заявили близо 80 на сто от представители на бизнеса в България, участвали в анкета на Българската търговско-промишлена палата. 22 на сто от участвалите в проучването са посочили необходимост от висшисти в областта на природните науки, математиката и информатиката, а 19..
За промяна на продължителността на обучението за придобиване на образователна степен „бакалавър“ за специалност „медицинска сестра“ и специалност „акушерка“ от 4 на 3 учебни години настояха от Управителния съвет на Съвета на ректорите на висшите училища по време на съвместно заседание с министъра на образованието и науката Красимир Вълчев днес...
32% от българите имат позитивно отношение към кабинета "Желязков", но други 39% са на противоположното мнение и не одобряват новото правителство. Това сочи социологическо проучване на "Тренд", съобщи социологът Димитър Ганев. Икономическата тревожност сред българите остава висока. Проблем номер 1 за населението е повишаването на цените. Според запитаните..
Наближаването на 8 март традиционното засилва търсенето на дамска козметика. Рисковете да попаднем на фалшиви парфюми в този период също нарастват, напомнят от онлайн платформата „Ние, потребителите“. От там отбелязват, че макар репликите да копират в голяма степен оригиналите по външен вид, дизайн, надписи, цветове, флакон и опаковка, все пак има..
Все още не се е стигнало до апогея на протестите в Гърция. Това коментира за обзорното предаване "Позиция" на Радио Варна кореспондентът на БНР в южната ни съседка Катя Пеева. Масовите недоволства са с искане за правосъдие заради виновните за влаковата катастрофа преди две години, защото, "не е виновен само началникът на гарата в Лариса" , подчерта..
По повод 125-годишнината от кончината на Капитан Петко Войвода в музея на Възраждането във Варна е подредена изложбата "От Киноцентъра до музейната витрина". В нея са показани автентични народни носии от фонда на Историческия музей в град Попово. Облеклата са част от колекция, събирана през 70-те и 80-те години на миналия век от екипа на серийния игрален..
Ръчна машина за плетене на прежда е най-новият експонат в постоянната експозиция на Музея за нова история на Варна. Машината е на фирмата "Дюбие", модел 1930 година. В онези години това механично устройство е било мечта за всяка домакиня, защото с него плетенето се е превръщало в бързо и удобно. "Точно това е едно нововъведение за времето си, което е..