Поредна изложба в нетрадицонно пространство се откри във Варна. Домакин е популярен магазин за месо в центъра на града. Там фотографът Пламен Михайлов подреди свои творби в черно-бяло, снимани наоколо.
Художникът Димитър Трайчев представя автора така:
Всички гледат. Едни виждат, други не. Някои от тези, които виждат, забелязват. Да забележиш не значи, че реагираш. Не всички реагирали намират импулс да припознаят ситуацията като своя. До Брасаи и Родченко - първоикони за визуалната културата на 20-ти век, никой не е фокусирал системно вниманието си на небрежното и клиширано битуване. Отговорността към визуалната памет извън парти културата днес е екзотика. Тук и сега имаме човек в града. Пламен обикаля НАОКОЛО.
Ето какво разказа фотографът пред Светлана Вълкова в предаването за култура „Гравитация нула”:
Това означава ли, че такъв е фокусът ти в последно време?
Основно е такъв фокусът. Частичен далтонист съм и още когато започнах с фотографията, имаше разни критика за цветовете, които предавах, и се ориентирах към черно-бялата фотография.
И се оказа че ми е по-графична, по-изчистена, когато го няма цветът, остава съдържанието и формата. Разбира се имам и цветни, но доста по-малко като процент от работите ми.
Изложбата се казва "Наоколо". Къде наоколо си обикалял, има доста разпознаваеми снимки от морския бряг?
Крайбрежната алея, района на пристанището във Варна, плажовете. Шезлонгите приличат на небостъргачи понякога. Има и снимки от по на юг - Приморско и Созопол. Казвам наоколо, защото за мен морето си е наоколо, независимо дали е на 100-200 километра или на 500 метра, чувствам си го родно и познато.
Много интересна е тази фотография, която е и на плаката - чадърите, които приличат на космически кораби. Изобщо има много неочаквани ракурси и съдържания. Това може би е висшият пилотаж?
Това е особеното на познатите места - да се направи нещо ново, сменяйки гледните точки, разни техники на контражур и сенки, да покажа нещо различно. Понякога се получава, понякога – не. Но е голяма насладата, когато се получи.
Още в началото ли виждаш кадъра?
Не винаги. Например кадърът за баскетболния кош и контражура. Предния ден бях взел на колега апарат и направих някакви кадъра да се ориентирам. После потърсихме модели и топки, но не намерихме топка и ги накарах да се разиграят без топка. Понякога се получава на момента, няма време за втори дубъл. Минава човекът с колелото - или го щракваш на момента или не, Ако не, вече ще е друг кадър, друг човек.
Стори ли ти се странна тази локация? Изложба в магазин за месо?
Отначало да, но след това се замислих, че като част от моето развитие като фотограф съм организирал доста изложби в доста галерии. За съжаление там освен на откриването следващите две седмици никой не влиза и не смеят и два лева за вход да дадат и за Международен фото салон, пък камо ли за лична изложба.
Получих уверение от хора, които вече са излагали там, че има откупки и продажби. Видях колко е оживено това място, колко хора влизат, питат, интересуват се. Така шансът нещо да изскочи е доста по-голям, отколкото в т.нар галерии, които особено във Варна не вършат тази кураторска работа - да намират публика и да помагат на автора да реализира някакви продажби.
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл:
Пламен Михайлов се занимава професионално с фотография и организиране на фотографски събития от 2004 година. От 2011-а е председател на сдружение „Фотографско Общество Варна“. От 2014-а – съосновател и преподавател по улична и градска фотография към Photoschool.bg. Съорганизатор на конкурса и член на жури - "Tall Ships Regatta" 2014, 2016. Член на жури на Международен Фотографски Салон - Варна 2010, 2011, 2017, 2018, 2019, 2020.
Самостоятелна изложба "Варна - портрети на моя град" - Фотосинтезис - Варна 2016.
Участия и награди в редица национални и международни фотографски пленери и конкурси: "Bodygraphia" - Велико Търново - 2008, 2009, 2010, 2013. "Фотоваканция" - 2015, 2016, 2017. "Фото Форум Фест" - 2012, 2015, 2016, 2017, 2018. Photo Contest Bulgaria – 2017.
София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира" в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..
Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..
Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..
65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна. 63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..