Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дари кръв - спаси живот, безопасно е!

Снимка: Pixabay

Кръводаряването е живот. Дарената от един човек кръв може да помогне на трима различни пацинети. Всеки, който идва и дарява кръв в трансфузионните центрове трябва да знае, че помага на много пациенти, които се нуждаят от лечение с кръв и кръвни продукти. За някои от тях кръвопреливането е животоспасяващо.

Ежедневно с кръвта се спасява човешки живот, а нуждаещите се не се влияят от това дали е топло или студено, дали има епидемия или не. Има хронично болни хора, които с години живеят благодарение на факта, че им се прелива почти всяка седмиа кръв. И заради това дарявайки кръв, човек наистина спасява живот. Това е една от най-удовлетворяващите социални позиции.“  Това каза в интервю за Радио Варна д-р Жанина Йорданова – директор на Районния център по трансфузионна хематология във Варна. 

Освен че може да бъде животоспасяващо за пациентите, кръводаряването е полезно и увеличава защитните сили на организма на дарителя.

„Всеки организъм има депа. При кръвозагуба, каквато е кръводаряването, от депата излизат нови клетки, обновява се кръвта, стимулира се производството на нови клетки и по този начин се влияе и на имунитета и на защитата на организма.“, поясни специалистът.

Д-р Йорданова призовава всички здрави българи да посещават трансфузионните центрове и да даряват кръв, и е категорична, че няма повод за притеснения при кръводаряването по време на пандемия. Взети са всички необходими предпазни и противоепидемични мерки за едно сигурно и безопасно кръводаряване.

Изискването е кръводарителят да е здрав човек на възраст от 18 до 65 години, не приемащ лекарства, не страдащ от хронично заболяване и не преболедувал Хепатит. Мъжете могат да даряват кръв пет пъти в годината, а жените – четири.

При кръводаряване всеки дарител получава подкрепителен хранителен пакет и 2 дни платен отпуск, както и може да види здравословното си състояние, чрез предварително направените изследвания онлайн.

От октомври Районният център по трансфузионна хематология във Варна, който се намира в двора на МБАЛ „Света Анна“, е с ново работно време: от понеделник до петък от 8:00 ч. до 13:00 ч. и от 13:30 ч. до 18:00 ч.; в събота от 9:00 ч. до 15:30 ч., неделя – почивен ден.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Варна се включва в 10-ата годишнина на Лютия тур на България

Състезание по надяждане с люти чушки във Варна ще се проведе на 20 юли пред сградата на Аквариума в Морската градина. Грандиозният финал по надяждане е ч аст от Лютия тур на България.  Желаещите могат  да се запишат онлайн на страницата на chilli-hills.com, в страницата на организаторите във Facebook, на бул. „Княз Борис“ 13, както и по време на..

публикувано на 19.07.24 в 15:50

Експерт: Дублетните форми объркват хората, честа грешка е и неправилната употреба на "й"

Дублетните форми на думите объркват хората. Тези, които коват езиковите норми, въвеждат два начина на изписване за улеснение, а правилата трябва да се знаят. Това мнение изрази експертът по български език и създател на образователния портал "Академика БГ" Евелина Гечева, която е и организатор на инициативата "Бъди грамотен" , която ще се проведе за..

публикувано на 19.07.24 в 15:15

Как безопасно да използваме една дробилка за клони

Предпазни мерки и инструкции за експлоатация Преди въвеждането на всяка една дробилка за клони в експлоатация се изисква особено внимание. При неправилна употреба от оператора, машината може да бъде опасна както за него така и за околните. Подхождайте внимателно и предпазливо и винаги обезопасявайте периметъра на работа с обезопасителна лента преди..

публикувано на 19.07.24 в 12:00
Денят Ашуре в Пловдив

Мюсюлманската общност празнува "Ашуре"

Започва новата 1446 година по ислямския или мюсюлманския календар, който се нарича Хиджра. Така се наименува епохата, в която пророкът Мохамед и неговите последователи се преселват от Мека в Медина, където основават и първата мюсюлманска общност, с което започва историята на Исляма. Първият месец от Хиджра се нарича Мухареми. Той започва, след..

публикувано на 19.07.24 в 10:00

Владичен: между спокойствието и отгласa на войната

Как се живее по време на война на село? Отговорът на този въпрос дава кметицата на Владичен, едно от селата в Болградски район на Одеска област в Украйна – Мария Игнатова. Разположено на западния бряг на най-голямото сладководно езеро в Украйна и второ по големина в Европа – Ялпуг, Владичен е село, населено преобладващо с етнически българи, чиито..

публикувано на 19.07.24 в 08:05

Ръководител на екип доброволци: Без дихателни апарати сме, не можем да сме в сърцевината на пожара

Доброволците, които се включват в овладяването на пожарите във Варна и областта, не разполагат с дихателни апарати. Те не могат да участват в най-голямата сърцевина на пожара, защото не само че са без, но и нямат право да работят с такова оборудване. Това каза за Радио Варна  Стойчо Стойчев, ръководител на екип от щатни доброволци към Община Варна. Той..

публикувано на 18.07.24 в 17:32
Археологически разкопки в Балчик, архив

Ежегодните разкопки в Балчик ще са през септември

За теренни археологически проучвания на късноантичната и ранносредновековна крепост "Хоризонт" и тази година са осигурени средства чрез Министерство на културата, съобщи директорът на Историческия музей в Балчик Радостина Енчева. Както през миналата, така и през тази археологическият сезон ще премине за около двайсет дни през септември. Теренните..

публикувано на 18.07.24 в 13:15