Кръводаряването е живот. Дарената от един човек кръв може да помогне на трима различни пацинети. Всеки, който идва и дарява кръв в трансфузионните центрове трябва да знае, че помага на много пациенти, които се нуждаят от лечение с кръв и кръвни продукти. За някои от тях кръвопреливането е животоспасяващо.
„Ежедневно с кръвта се спасява човешки живот, а нуждаещите се не се влияят от това дали е топло или студено, дали има епидемия или не. Има хронично болни хора, които с години живеят благодарение на факта, че им се прелива почти всяка седмиа кръв. И заради това дарявайки кръв, човек наистина спасява живот. Това е една от най-удовлетворяващите социални позиции.“ Това каза в интервю за Радио Варна д-р Жанина Йорданова – директор на Районния център по трансфузионна хематология във Варна.
Освен че може да бъде животоспасяващо за пациентите, кръводаряването е полезно и увеличава защитните сили на организма на дарителя.
„Всеки организъм има депа. При кръвозагуба, каквато е кръводаряването, от депата излизат нови клетки, обновява се кръвта, стимулира се производството на нови клетки и по този начин се влияе и на имунитета и на защитата на организма.“, поясни специалистът.
Д-р Йорданова призовава всички здрави българи да посещават трансфузионните центрове и да даряват кръв, и е категорична, че няма повод за притеснения при кръводаряването по време на пандемия. Взети са всички необходими предпазни и противоепидемични мерки за едно сигурно и безопасно кръводаряване.
Изискването е кръводарителят да е здрав човек на възраст от 18 до 65 години, не приемащ лекарства, не страдащ от хронично заболяване и не преболедувал Хепатит. Мъжете могат да даряват кръв пет пъти в годината, а жените – четири.
При кръводаряване всеки дарител получава подкрепителен хранителен пакет и 2 дни платен отпуск, както и може да види здравословното си състояние, чрез предварително направените изследвания онлайн.
От октомври Районният център по трансфузионна хематология във Варна, който се намира в двора на МБАЛ „Света Анна“, е с ново работно време: от понеделник до петък от 8:00 ч. до 13:00 ч. и от 13:30 ч. до 18:00 ч.; в събота от 9:00 ч. до 15:30 ч., неделя – почивен ден.
Хобито е вид развлечение, занимание и увлечение, практикувано през свободното време. Това четем в световната онлайн енцикопледия "Уикипедия". Всичко може да бъде хоби – от пътешествията, през спорта и нумизматиката до изобразителното изкуство. Точно последното обединява ентусиастите във фейсбук групата „Варненски творци“. Варнен, които през свободното си..
Студентът от трети курс в Техническия университет във Варна Виктор Иванов беше обявен за студент на годината. Виктор учи в специалността "Изкуствен интелект", той е с изявена активност и посещава курсове по различни научни теми. На 4 декември м.г. на специална церемония беше удостоен с Годишната поименна награда на Община Варна за студенти. "От..
Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..
Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..
Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..
Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото събитие на Площад НАУКА ще бъде на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..
Голям празник предстои в Балчик на 22 февруари от 13.00 часа на централния площад. Организаторите от местния Исторически музей канят не само местните, но и жителите от региона и страната. „Защото тогава ще ни гостува спектакълът „ТЕ ИДАТ... КУКЕРИТЕ“ на НЧ “Просвета-1928”, с. Чарган, Ямбол. Кукерската група е част от фестивала “Кукерландия”,..