Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Светлозар Желев: "Наградата на Георги Господинов "Премио Стрега Еуропео" е изключително признание"

Ясни са номинираните за литературните награди "Перото" на клуб „Перото“ и Националния център за книгата за 2021 година.
Седмата церемония ще бъде на 2 ноември. По този повод Светлана Вълкова разговаря със Светлозар Желев, директор на Националния център за книгата и Литературен клуб „Перото“.


Здравейте на Светлозар Желев. Намирам Ви на „Панаира на книгата” във Франкфурт. Какво е нашето участие?

България има щанд. Много се радваме, че вече след две години за първи път се провежда такова събитие. То събира издатели и национални институции от целия свят. България има своя щанд. Интересът към България е голям. Надявам се да бъде един успешен панаир и да възстановим връзките, защото мотото на панаира е „Реконект”, отново да се върнем към нормалния живот.

Да се върнем няколко дни назад към Георги Господинов и голямата радост, която ни донесе като носител на престижната Европейска награда „Премио Стрега Еуропео” в Италия с романа „Времеубежище”. Можете ли да обясните какво представлява тази награда?

Това наистина е огромна новина. Всички колеги ни поздравяват, защото това е една от най-важните и ценнни европейски награди. Поздравиха ни колеги буквално от цяла Европа и целия свят за тази награда. Моите поздравление да изкажа и към Георги Господинов и към неговия преводач професор Джузепе дел Агата, който прави толкова много за превода на българска литература на италиански език и разбира се, на издателя му в Италия Даниела ди Сора. Награда "Премио Стрега Еуропео" е част от най-голямата италианска литературна награда „Стрега”, която съществува от 1947 година и нейни носители са най-големите италиански писатели като Алберто Моравия, Умберто Еко, наистина най-големите имена в италианската литература. Преди близо десет години беше решено да има и втора награда, която да се дава за най-добрата книга, преведена на италиански език и тя се връчва всяка година. Нейни носители също са едни от най-големите европейски писатели. И всъщност ние имаме честа Георги Господинов да бъде номиниран още за първата награда „Премио Стрега Еуропео”, която беше взета от един от най-големите испански писатели. Но сега за наша радост в конкуренция на Ана Бландиана – живия класик на румънската литература, на носителя на наградата „Гонкур” във Франция за тази година. Така че наистина много сериозна конкуренция. Но книгата „Времеубежище” на Георги Господинов стана носител на наградата. Много е интересно и журито, което избира победителя. Това са 22 италиански писатели, носители на наградата „Стрега”. Представете си какво означава най-добрите писатели на една нация да избират писател, когото смятат за най-добрия и човека, който да я получи. Така че това е огромно признание, което се присъединява към другите му изключителни награди като „Ян Михалски” в Швейцария или наградата „Ангелус” в Полша.

Предстоят наградите „Перото” за принос към българския литературен контекст. Има ли тази година сериозен принос към него?

Със сигурност има прекрасни номинирани книги. Трудно ще ми е да ги изброя в момента. Но в категория „Проза”, където са номинирани Елена Алексиева за нейния прекрасен сборник „Прекъсване на Самсара”, „Вечерна сватба” на Иван Станков, „Телогинариум” на Ясен Григоров, изключителна конкуренция, при която на журито наистина не му беше лесно да избере трите номинирани книги. Защото в дългия списък в него фигурираха книги като „Опашката” на Захари Карабашлиев, „Мисия Туран” на Алек Попов – изключително утвърдени имена в българската литература. Никак не беше лесно на журито. Наблюдавах този процес, докато те вземаха решението за номинациите. Същото е и в категория „Поезия”, където са номинирани Надежда Радулова, Виктор Самуилов, Владимир Левчев. В категорията „Дебют” също бяха номинирани прекрасни книги, детската литература... Разбира се, моята любима категория като директор на Националния център за книгата е „Превод от български на чужд език”. Тя е много важна, защото моята работа е да популяризирам българската литература в чужбина. Там са номинирани Виктория Левтерова за превода й на испански на „Портретът на моя двойник” на Георги Марков и на „Сестри Палавееви” на Алек Попов. Професор Джузепе дел Агата за превода му на „Времеубежище“ и на една книга със стихове на Владимир Левчев и едно от големите ни имена в превода от български на испански език – мексиканският преводач Рейнал Перес Васкес. Така че отново конкуренцията и там е много силна. Ще я има, разбира се и наградата за „Цялостен принос към българския литературен контекст”, но тя се връчва и обявява на самата церемония, която ще бъде на 2 ноември.

Т.е. няма да разберем кой е носител, но има извънредна награда.

Която за първи път се връчва. За огромно наше съжаление посмъртно. На Марин Будаков, който направи толкова много за съвременната българска литература, изгради толкова мостове и наистина беше спойка в целия ни литературен живот и контекст. Той беше огромен приятел на литературен клуб „Перото”. И наистина неговият дух винаги ще живее там.

Какво е журито, което ще определи наградите „Перото”?

Журито е в състав професор Светлана Стойчева, която е най-големият специалист по детска литература в България, преподавател в Софийския университет, Силвия Чолева – всички я познават – поет, писател, издател и журналист в ефира на програма „Христо Ботев”, Белослава Димитрова, носител на наградата за поезия „Перото 2020”, Теодора Димова, която е носител на наградата за „Проза 2020” и доцент Дарин Тенев, също то Софийския университет, едно от най-големите ни имена в литературната теория и критика.

На 2 ноември каква ще бъде церемонията?

Все още не знам, защото съм във Франкфурт и не съм говорил с колегите и ръководството на НДК как точно ще бъде проведена церемонията. Ние със сигурност щяхме да я стриймваме пряко в Интернет, но като се прибера в София, ще обсъдя с ръководството на НДК и ще обявим как точно ще се случи самото награждаване. Решението ще бъде взето в самия ден от страна на журито. Сигурен съм, че изборът им няма да е лек. Всяка от номинираните книги е изключително добра, те вече са победители. Но наградата ще получи по една книга от всяка категория.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Trym Torson (EMPEROR, ÞRYMR): Ако новото не ви харесва, слушайте старото

Интервю с Trym Torson (EMPEROR, ÞRYMR) Trym Torson е известен като първия барабанист на ENSLAVED, а в последствие като постоянния ударник на EMPEROR. Способностите му зад барабаните не подлежат на коментар, но Trym изненада блек метъл социума с дебютен самостоятелен албум, който няма нищо общо с екстремизма, с който обикновено е свързван. „Saga..

публикувано на 08.02.25 в 14:48

Адвокат д-р Мария Петрова: Не може във Варна да се строи нова болница, а детското здравеопазване да не е обезпечено

В началото на годината стана ясно, че отделението по детска хирургия в МБАЛ „Света Анна – Варна“ преустановява приема на пациенти до 9 февруари, включително. В периода, докато отделението не приема пациенти, тече планов ремонт и екипът е в отпуск. По този повод, в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“, адвокатът по медицинско..

публикувано на 08.02.25 в 13:58

Кметът на Гурково Тодор Георгиев: Искам да оставя селото в приличен вид, търсят се доброволци за парка

Жителите по селата също очакват приемането на републиканския бюджет, респективно общински, за да набележат задачите за новата година и плануват разходите си по тях. А дотогава не разчитат само на публичните средства, но и на дарения, спонсори, доброволен труд. „Това ще ми бъде последният мандат. Искам да оставя селото в приличен вид“ – казва по..

публикувано на 07.02.25 в 08:00
Изображението е илюстративно.

Пластичен хирург: Немедицински специалисти категорично нямат право да поставят ботокс

Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р  Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов".  Лекарите, които според съществуващото..

публикувано на 06.02.25 в 08:05

Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM): Не си подготвен единствено за тези неща, за които не си подготвен

Интервю с Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM) Швейцарската симфонична метъл банда AD INFINITUM ще направи първи концерт в България. Групата е част от турнето на ELUVEITIE и INFECTED RAIN. Датата за България е 9 февруари, мястото – софийският клуб „Joy Station“. Организатори са „BGTSC“. В предишно предаване представихме новия албум на групата..

публикувано на 06.02.25 в 06:30

Експерт: От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за промени в Изборния кодекс

От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..

публикувано на 05.02.25 в 08:25
Георги Христов

Георги Христов: Музиката се създава от творци, не от машини

Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...

публикувано на 04.02.25 в 08:25