Апендицитът може да бъде изключително болезнено състояние, което почти винаги завършва с операция. Сега обаче изследователи от Медицинския факултет на Вашингтонския университет твърдят, че медицинската наука е достигнала до момента, в който вече не се налага лекарите да изваждат апендикса при такова заболяване. Резултатите от най-мащабното досега клинично проучване за лечение на апендицит показват, че антибиотици могат да помогнат на повечето пациенти да избегнат апендектомия, съобщава „Стъди Файндс“.
Констатациите идват от проучването "Сравняване на резултатите от антибиотичните лекарства и апендектомията" (CODA), както и от съвсем ново ръководство за лечение от Американския колеж по хирургия. В проучването CODA са участвали общо 25 болници в 14 щата, които са лекували 1552 пациенти с апендицит.
"През първите три месеца след приема на антибиотици за това заболяване почти 7 от 10 пациенти в антибиотичната група са избегнали апендектомия. До четири години малко под 50% от тях са се подложили на операцията", казва в съобщение главният изследовател д-р Дейвид Флум, заместник-председател на катедрата по хирургия в Медицинския факултет на Университета. "Като се събере всичко това, антибиотиците изглеждат правилното лечение за много, но вероятно не за всички пациенти с апендицит."
Групата е дала съгласието си да получи едно от двете произволно избрани лечения за своето състояние - антибиотици или стандартната апендектомия.
Апендицитът е възпаление на апендикса, който учените смятат за рудиментарен орган, не изпълняващ никаква функция в съвременния човек. При повечето пациенти то се проявява на възраст между 10 и 30 години. Те изпитват внезапна болка, която започва от дясната страна на долната част на корема. Болката се засилва с влошаването на възпалението. Ако апендиксът се спука, може да разпространи инфекция в целия корем, което да доведе до животозастрашаващи усложнения. В тези случаи лекарите трябва да отстранят апендикса.
При хората с апендиколит - калцирано отлагане, което лекарите откриват в около една четвърт от случаите на остър апендицит - проучването установява, че тези пациенти са имали повече усложнения през първите 30 дни от лечението. Освен това при тях има по-голям шанс антибиотиците да не подействат и да се наложи операция през този период. Въпреки това, ако пациентите с апендиколит издържат първия месец на антибиотици, вероятността да се нуждаят от операция след 90 дни спада до нормалните нива.
Изследователите на CODA са създали онлайн инструмент, който помага на пациентите да разберат кой вариант на лечение е най-подходящ - антибиотици или операция.
"В условията на спешност пациентите с апендицит могат да вземат решение за лечение бързо", заключава д-р Джана Дейвидсън, доцент по хирургия и директор на клиничния координационен център на проучването CODA. "Този онлайн инструмент е създаден, за да помогне да се съобщят резултатите от CODA на непрофесионален език и да се стимулира разговорът между пациенти и хирурзи за потенциалните ползи и вреди от всеки подход“.
Настъпи месецът на подаръците. Нямаме търпение да зарадваме с тях близките си и да добавим към живота им още обич, настроение и празник. В този ред на мисли, докато се чудех аз какъв подарък искам, хрумна ми, че е добра идея да имам оня саркофаг от плажа. Да го монтирам в банята и да закрепя на него мраморна мивка. Който пил питиета на него - пил,..
Варненският делфинариум подарява безплатен билет за децата до 12 години с инициативата си "Коледа с делфините". Тържествата ще бъдат от 10.30, 12, 15.30 и 17 часа на 15 декември. Те ще бъдат с безплатен вход за децата до 12 години и с промоционална цена за възрастни - 20 лв. Делфините Доли, Йоана, Бимбо, Кимбо и Флипър ще представят много игри,..
Уличният трафик е основен източник на шум във Варна. През деня той е около и над 60 децибела, а през нощта около 50 децибела. 47% от цялото население на агломерация Варна е изложено на нива на шум от автомобилен трафик над граничните стойности. А като общ шум , т.е. под влиянието на всички източници на шум са изложени 19% от..
За близо 300 потребители подготвя празнична трапеза Домашният патронаж в Балчик през декември - 200 души са домуващите, а други 80 са обхванати по програмата за храни и основно подпомагане "Топъл обяд" - проект, който ще продължи до 30 април 2025 година, съобщи управителят Нели Иванова . Първата порция ще бъде за най-скорошния празник Никулден -..
На 6 декември (петък) от 11:00 часа във Военноморския музей ще бъде открита традиционната годишна изложба „Многото пътеки към морската история“. В нея ще са представени най-новите експонати, постъпили във фонда на Музея през 2024 г. Специални гости на откриването ще бъдат дарителите, допринесли за опазването на морската и военноморската история. Сред..
Комплексът за социални услуги за деца и младежи във Варна отваря коледен щанд в един от търговските центрове в града, на който ще се предлагат ръчно изработени изделия за предстоящите празници. В изработката са участвали всички деца, които умеят да творят и техните ръководители, а със събраните средства ще се покрият нужди, за които няма откъде..
За първи път бе връчена награда на името на доц. д-р Милена Кичекова – основател на „Varna Spaghetti Engineering“ За десета година Варненският свободен университет „Черноризец Храбър“ се превърна в център на креативността и иновативното мислене сред бъдещите инженери и архитекти, които участваха в десетото издание на международното..