Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Противогрипните ваксини - повече прогноза, отколкото защита

Снимка: БГНЕС

Противогрипните ваксини имат повече прогностичен, отколкото защитен характер. Изменчивостта на грипния вирус предполага да не очакваме, че ще получим максимален имунен защитен вариант. Това мнение изрази имунологът проф. Красимир Методиев в ефира на Радио Варна:

"В катедрите по микробиология и вирусология в цялата страна има колекция от грипни вируси, събирани над 50 години. Нито един път съответния изолиран грипен вирус от епидемичната вълна през съответната година не е повторил генетичния вариант на предходни грипни вируси. Ваксина срещу вирус може да бъде създадена, когато изолираме вируса, знаем неговата характеристика и когато е доказано, че точно този щам ще предизвика новата епидемична вълна."

Проф. Методиев уточни, че в момента ваксиналният щам срещу коронавирус, произведен от водещите фирми, е на базата на изолиран щам от коронавируса минимум преди половин година, а в някои от случаите и от по-дълго време. В рамките на това време коронавирусът мутира. Новите мутации в доста от случаите не отговарят на ваксиналния щам – това  е установено в редица водещи лаборатории по света. Това означава, че не можем да дадем 100% гаранция, че този ваксинален щам ще работи 100%:

"Ние виждаме процентите в момента. Случаите у нас категорично сочат, че  има между 15 и 18 % нови заразени хора, които са ваксинирани, както и такива, които са изкарали инфекцията веднъж.  Новите мутации на коронавируса не сме ги изучили докрай. Все още не сме изготвили ваксинални щамове срещу последните мутации на Ковид-19.  Очаква ни много тежък период на нови проучвания и на огромен труд в създаване на стабилен 100% гарантиращ имунен отговор на ваксиналния щам. 

Преди години същите тези фирми надуваха фанфарите, че са готови с ваксината на СПИН, но накрая се отказаха, защото разбраха, че огромната скорост на репродукция на вируса на СПИН заедно с невероятната му изменчивост не могат да позволят създаването на ваксина. Отказаха се и загубиха милиарди долари."

Чуйте повече в прикачения звуков файл:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Д-р Владимир Славчев: Варненският некропол не е наша собственост. Той е притежание на нацията

Не са достатъчни средствата за археологическите разкопки на Варненския халколитен некропол. Това потвърди д-р Владимир Славчев, ръководител на археологическия екип. Нужни са около 50 000 лева, с които ще се удължи работата на терен и археолозите ще се приближат към пълното проучване на източния район на некропола.  Регионалният исторически музей..

публикувано на 26.04.24 в 10:15

"Пейзажът и градът" представя три творчески поколения в българското изкуство

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя до 16 май тематичната изложба “Пейзажът и градът”. В нея са включени 43 произведения живопис на 37 художници от фонда на художествения музей, създадени от три творчески поколения в българското изкуство. Селекцията е на изкуствоведа Румен Серафимов, главен уредник в Галерията и куратор..

публикувано на 25.04.24 в 17:33

"Мелодия и ритъм на формата" - изложба на скулптора Ангел Атанасов във Варна

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя самостоятелна изложба на Ангел Атанасов - скулптор, чиито творчески интереси са съсредоточени върху чистите форми. Изложбата включва 12 скулптури, изработени в бронз и 4 в дърво, обединени от името “Мелодия и ритъм на формата”. Ангел Атанасов завършва Националната художествена..

публикувано на 25.04.24 в 08:20
Факсимиле от проекта за трасе на лекото метро във Варна, публикуван в сайта на Община Варна

Арх. Христо Топчиев: Проектът за бул. „Цар Освободител“ дава приоритет на автомобилите

Разширението на бул. „Цар Освободител“ беше припознато като приоритетно за реализация и от новия екип на Община Варна. Предвидено е да се прави със смесено финансиране, общинско,  държавно и европейско, а най-вероятно и по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). П о този повод днес от администрацията организират  обществено обсъждане,  от..

публикувано на 24.04.24 в 07:58

Ани, която бяга с кауза и заразява с добро!

Да бягаш с кауза, за да помогнеш на друг. Това прави от близо две години Анна Христова, която е успешен маркетинг специалист. Макар и със сериозен дефицит на желязо, чисто здравословно, Анна се мобилизира, за да продължи да бяга с кауза и да заразява с добро още повече хора от своето обкръжение. Тя участва в маратони и полумаратони в..

публикувано на 23.04.24 в 16:08
Анна Заркова

Анна Заркова за събитията от убийството на Луканов и сега: Паметта ни се трие като червило с изтекъл срок на годност

Журналистът Анна Заркова ни връща към убийството на бившия премиер Андрей Луканов с новата си книга "Смъртта на Бялата лисица". Казва, че историята ѝ не е абсолютната истина, но е достоверен разказ, в който всички герои са истински личности - с изключение само на един - предполагаемият убиец. Неговата история е измислена, но в резултат на сериозни..

публикувано на 23.04.24 в 08:30

Проф. Милчо Лепоев: Дали да има леко метро зависи от пътникопотока

Инвестицията в леко метро е първоначално по-голяма, когато се прави подземно, после за поддържането се дават по-малко средства. Когато се прави по открит способ първоначалната инвестиция е по-малка, а след това за поддържане е по-голяма сумата. Именно това е работата на експертите в този Експертен съвет да намерят оптималното, което е..

публикувано на 22.04.24 в 08:15