Как се влиза в топ 2% на учените в света? Отговорът на този въпрос у нас знаят само 20 души. Толкова по последни данни са българите, които фигурират сред общо 100 хил. учени в световните научни рейтинги.
Сред тях от броени седмици е и проф. Станислав Иванов - зам.-ректор на Висшето училище по мениджмънт (ВУМ) във Варна.
От българските учени, най-познатото име в класацията на топ 2% учените е това на настоящия министър на образованието - проф. Николай Денков. Преобладават тези, които са в природните науки - химия, физика, медицина (т.нар. STEM направления), коментира за Радио Варна проф. Иванов.
Той е единственият българин в класацията в областта на социалните науки.
Добрата работа и постоянство винаги се отплащат, казва Станислав Иванов, който е познат както с изследванията си по управление на приходите - нещо като висш пилотаж в маркетинга на авиокомпании, хотели и компании за услуги и разработената от него математическа методика за дублажи на стаи, но и с разработването и популяризирането на робономиката (автоматизираната икономика).
Понастоящем подготвя книга по робономика, която обхваща много от въпросите и казусите, които автоматизацията и дигитализацията поставят. Главен редактор е на списанието European Journal of Tourism Research и е част от редколегиите на 30 списанията в областта на туризма, маркетинга и икономиката. Пише статии и си сътрудничи с учени от ЕС, САЩ, Турция, и др.
Повече може да чуете в звуковия файл.
Младежка фондация АМОРФА е основана на 25 януари 2009 г. във Варна с мисията да създава най-различните, автентични и интересни дейности на млади хора за млади хора и града. Вече 16 години програмите на фондацията са мост за варненските младежи към образованието, творчеството, креативността и свързването в общност. А 2024 г. беше една от..
Православната църква почита паметта на Свети Григорий Богослов. Той е един от тримата кападокийски отци на Църквата заедно със Свети Василий Велики и брат му Свети Григорий Нисийски. Свети Григорий Богослов е известен със задълбочените си богословски трудове и изключителните си речи за християнската вяра. Григорий Богослов е..
И тази година Университетските Ботанически градини публикуваха своя INDEX SEMINUM (от латински „списък със семена“). Ежегодно се осъществява обмен с над 120 ботанически градини и институции по света, като международните правила изключват частни лица да поръчват семена. Съгласно Международната конвенцията за биологично разнообразие, влязла в сила..
Изолация, финансов контрол, заплашване, физическа и емоционална злоупотреба. Това са различни форми на домашното насилие научиха ученици от езиковата гимназия в Добрич по време на гостуването си в Окръжния съд. По темата за домашното насилие те разговаряха със съдия Павлина Паскалева – какви мерки за защита може да постанови съдът според Закона за..
Всяка година хиляди българи заминават за чужбина, където се установяват и започват работа. Освен в едната посока, все по-често терминалите по летищата се пълнят и със завръщащи се у нас след дълги години зад граница. Именно тези хора най-често се обръщат с молба за съдействие към Здравноосигурителната ни каса за да им бъдат прехвърлени здравните..
С нов камион за снегопочистване и косене разполага вече Община Вълчи дол. Обществената поръчка бе обявена през ноември и в началото на новата година бе избран доставчикът на машината. Тя е рециклирана, но с високотехнологичен инвентар за всички нужни зимни дейности, съобщават от общиснкия пресцентър. Транспортното средство е оборудвано със..
Днес българската морска общност отбелязва 132 години от рождението на капитан I ранг Георги Славянов. Георги Славянов има големи заслуги за развитието на ВМС и подводното плаване. Той е и един от началниците на ВВМУ. Командир е на първата българска подводница UB18. Дава тласък на пристанищните корабостроителници в Русе и Варна за строеж и..