Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георги Илиев e Mista Future

Първият му самостоятелен албум съчетава аналоговия синтез с конвенционалните инструменти на съвременната поп култура

9
Снимка: Габриела Георгиева

"Най-после!" Това възклицание се чуваше най-често след концерта, на който Mista Future - новият албум на Георги Илиев, беше представен по време на есенното издание на фестивала Varna Jazz Days през октомври. Най-после, защото варненската, а и изобщо българската музикална сцена, имаше нужда от подобен актуален поглед върху съвременната музика.

Mista Future съдържа 11 композиции и представлява едно своеобразно пътешествие между цветни звуци от аналогови синтезатори, ефирни китарни рифове и красиви вокали с абстрактни, но в същото време дълбоко лични послания.

Колкото и странно да звучи, всичко се случи в един следобед преди 3-4 години. Моят приятел Денис Попстоев много държеше да пробвам аналоговия му синтезатор. Затворих се вкъщи и до вечерта написах 7 демо версии на парчета. Това беше първата искра.

Георги Илиев на фестивала Varna Jazz Days (17.10.2021)

Георги Илиев е познат на музикалната общественост основно като китарист. Той е завършил Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в гр. Пловдив, където придобива професията си - китарен педагог. Освен всички музикални проекти, в които участва, Георги преподава китара в училището по изкуства “Св. Климент Охридски” в родния Добрич. Но основният му фокус през последната година е първият му самостоятелен албум Mista Future, в който е насочил вниманието си върху аналоговия синтез и съчетанието му с най-конвенционалните в съвременната поп култура инструменти. Албумът носи усещането за електронна стилистика, но в него не са използвани дигитални звуци или семпли. Той е своеобразно движение по ръба на няколко жанра; музика със съвременна форма и скрит преден план.

В записите Георги Илиев свири на почти всички инструменти: бас, барабани, китара, синтезатори, глас. Освен него, участват още Галин Ненов-KillaBee (бийтбокс) и барабанистите Александър Василев (в “Nile” и “Uni-Verse”) и Валери Ценков (в “Abo”).

На 17 октомври Георги Илиев представи албума Mista Future за първи път пред публика. Той свири на бас и синтезатори, а заедно с него на сцената се качиха Цветан Момчилов - клавишни, Чавдар Гочев - китара, и Васил Вутев - ударни, със специалното участие на варненския бийтбоксър Галин Ненов-KillaBee.

Докато създавах албума, бях с ясното съзнание, че това е един музикален експеримент. Винаги съм си представял, че той би звучал адекватно на фестивал за електронна музика като РАДАР например - до момента, в който Нейко Бодуров ми се обади с предложение да го представя на Varna Jazz Days. Тогава си дадох сметка, че това е нещо повече от просто електронна музика.


Кои са концепциите, които обединяват отделните композиции в едно цяло?

Албумът като цяло е изтъкан от ритмически противоречия, които буквално са в диаметрално противоположни посоки. Но в същото време има една обединяваща концепция в целия албум и това е цифрата 4. Синтезаторът ми е с 4 гласа, т.е. максималният брой тонове, които мога да ползвам в даден момент, е 4; освен това аналоговият синтез включва 4 вида вълни, една от които се нарича squаrе (квадрат) и ми е любима. Използвах я в архитектурата на почти всеки един синт звук. На китарата също използвам най-много 4 от шестте струни в ситуация на акомпанимент. Басът ми е четириструнен. Барабаните, които използвам, са съставени от 4 части. А форматът на групата е квартет - синтезатори, китара, бас и ударни.

Другият обединяващ момент е посланието. Всяка от песните засяга най-употребената тема - любовта. От интрото на албума - "Любовта е всяка подробност", до последния трак - "Uni-Verse" (чийто текст гласи: “Вселената се разширява непрестанно, а с това и разстоянието между нас. Единственото противодействие на този физичен закон е любовта.”), любовта присъства във всеки един от текстовете, но съм се опитал да я представя в по-различен, по моему космически начин.

Целия разговор на Георги Илиев с Добо Мързов в предаването 45 оборота в минута чуйте в прикачения звуков файл.

Mista Future ще бъде наличен във всички музикални онлайн платформи на 11 ноември. Седмица по-късно с мини концерт ще бъде представен и компактдискът.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Спечелиха дело срещу Община Варна за отказан достъп до обществена информация

Продуцентът Доно Цветков, носител на 3 награди „Варна”,спечели дело срещу Община Варна. Това пише в окончателно съдебно решение, според което той има право на информацията кой, как и по какви критерии е финансирал културни проекти от 2017 до 2021 година от варненския Фонд „Култура. След като от Община Варна не отговориха по същество на тези въпроси,..

публикувано на 08.07.24 в 11:50

Гостуваща изложба в РИМ-Варна: "Подаръкът - акт на дипломация и междудържавни отношения"

Исторически музей – Правец представя единствена по рода си колекция, включваща подаръци на българската държава и на държавния глава Тодор Живков от гости и делегации на правителствено ниво от цял свят. Периодът обхваща 60-те и 70-те години, както и подготовката и честването на 1300 годишнината на българската държава през 80-те години на ХХ..

публикувано на 07.07.24 в 11:24

Фестивалът „Киното – моя любов, моя песен“ за 13-ти път във Варна

Варна отново е домакин на фестивала за младежко изкуство „Арлекин“, от 3 до 8 юли. Част от него е 13-то издание на конкурса за пеещи деца и младежи „Киното – моя любов, моя песен“, от 5 до 7 юли. Над 40 деца от различни населени места в страната се представиха с популярни филмови песни Арт салона на Радио Варна. Тази година журито е в състав:..

публикувано на 06.07.24 в 16:36

Премиера на "Бохеми" тази вечер в Опера в Летния театър

Операта "Бохеми" със  звездното сопрано Красимира Стоянова в главната роля ще има своята премиера тази вечер от 21 часа във Варна.  Опера от Джакомо Пучини се поставя в рамките на Опера в Летния театър по повод  100 години от смъртта на Пучини.  Прочутият испански тенор Антонио Гандиа от Испания, гостуващ за пръв път във Варна, ще изпълни ролята..

публикувано на 06.07.24 в 10:53

Изложбата "Отвътре навън" гостува на варненската галерия "Ларго"

Талантливата художничка Силвия Богоева гостува на варненската галерия "Ларго" със серия от живописни платна и рисунки. Експозицията носи името "Отвътре навън" и представя творби, подготвяни в последната година. Това е първата самостоятелна изложба на младата авторка във Варна, а публиката ще има възможност да надникне във вселената на Силвия...

публикувано на 05.07.24 в 14:45

Излезе от печат книгата „Крайморска Добруджа – недоразказаното минало”

Излезе от печат книгата „Крайморска Добруджа – недоразказаното минало“. Днес авторът  проф. д-р Ангел Ангелов, д.м.н., я представи първо пред Общинския съвет в Балчик, който преди година гласува финансова подкрепа за издаването и. Краеведското издание съдържа: ретроспекция на земетресения и сурови снежни зими; историческа топонимия – над 400..

публикувано на 04.07.24 в 17:34

“HOME 2124” или едно дистопично бъдеще в бункер

На 4 юли се открива изложбата “ДОМ 2124” по идея на художника Димитър Солаков. 11 артисти от България и света ще превърнат бункера в дом “след края на света”. Звездата на изложбата е украинската артистка Жана Кадирова със световно известната творба “Паляница” (на укр. погача). Творбата представлява хляб, направен от камък и е метафора за трудностите..

публикувано на 04.07.24 в 16:39