Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георги Илиев e Mista Future

Първият му самостоятелен албум съчетава аналоговия синтез с конвенционалните инструменти на съвременната поп култура

9
Снимка: Габриела Георгиева

"Най-после!" Това възклицание се чуваше най-често след концерта, на който Mista Future - новият албум на Георги Илиев, беше представен по време на есенното издание на фестивала Varna Jazz Days през октомври. Най-после, защото варненската, а и изобщо българската музикална сцена, имаше нужда от подобен актуален поглед върху съвременната музика.

Mista Future съдържа 11 композиции и представлява едно своеобразно пътешествие между цветни звуци от аналогови синтезатори, ефирни китарни рифове и красиви вокали с абстрактни, но в същото време дълбоко лични послания.

Колкото и странно да звучи, всичко се случи в един следобед преди 3-4 години. Моят приятел Денис Попстоев много държеше да пробвам аналоговия му синтезатор. Затворих се вкъщи и до вечерта написах 7 демо версии на парчета. Това беше първата искра.

Георги Илиев на фестивала Varna Jazz Days (17.10.2021)

Георги Илиев е познат на музикалната общественост основно като китарист. Той е завършил Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в гр. Пловдив, където придобива професията си - китарен педагог. Освен всички музикални проекти, в които участва, Георги преподава китара в училището по изкуства “Св. Климент Охридски” в родния Добрич. Но основният му фокус през последната година е първият му самостоятелен албум Mista Future, в който е насочил вниманието си върху аналоговия синтез и съчетанието му с най-конвенционалните в съвременната поп култура инструменти. Албумът носи усещането за електронна стилистика, но в него не са използвани дигитални звуци или семпли. Той е своеобразно движение по ръба на няколко жанра; музика със съвременна форма и скрит преден план.

В записите Георги Илиев свири на почти всички инструменти: бас, барабани, китара, синтезатори, глас. Освен него, участват още Галин Ненов-KillaBee (бийтбокс) и барабанистите Александър Василев (в “Nile” и “Uni-Verse”) и Валери Ценков (в “Abo”).

На 17 октомври Георги Илиев представи албума Mista Future за първи път пред публика. Той свири на бас и синтезатори, а заедно с него на сцената се качиха Цветан Момчилов - клавишни, Чавдар Гочев - китара, и Васил Вутев - ударни, със специалното участие на варненския бийтбоксър Галин Ненов-KillaBee.

Докато създавах албума, бях с ясното съзнание, че това е един музикален експеримент. Винаги съм си представял, че той би звучал адекватно на фестивал за електронна музика като РАДАР например - до момента, в който Нейко Бодуров ми се обади с предложение да го представя на Varna Jazz Days. Тогава си дадох сметка, че това е нещо повече от просто електронна музика.


Кои са концепциите, които обединяват отделните композиции в едно цяло?

Албумът като цяло е изтъкан от ритмически противоречия, които буквално са в диаметрално противоположни посоки. Но в същото време има една обединяваща концепция в целия албум и това е цифрата 4. Синтезаторът ми е с 4 гласа, т.е. максималният брой тонове, които мога да ползвам в даден момент, е 4; освен това аналоговият синтез включва 4 вида вълни, една от които се нарича squаrе (квадрат) и ми е любима. Използвах я в архитектурата на почти всеки един синт звук. На китарата също използвам най-много 4 от шестте струни в ситуация на акомпанимент. Басът ми е четириструнен. Барабаните, които използвам, са съставени от 4 части. А форматът на групата е квартет - синтезатори, китара, бас и ударни.

Другият обединяващ момент е посланието. Всяка от песните засяга най-употребената тема - любовта. От интрото на албума - "Любовта е всяка подробност", до последния трак - "Uni-Verse" (чийто текст гласи: “Вселената се разширява непрестанно, а с това и разстоянието между нас. Единственото противодействие на този физичен закон е любовта.”), любовта присъства във всеки един от текстовете, но съм се опитал да я представя в по-различен, по моему космически начин.

Целия разговор на Георги Илиев с Добо Мързов в предаването 45 оборота в минута чуйте в прикачения звуков файл.

Mista Future ще бъде наличен във всички музикални онлайн платформи на 11 ноември. Седмица по-късно с мини концерт ще бъде представен и компактдискът.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Три гостуващи изложби в Двореца в Балчик

Н а 26 април от 17.00 часа ще се представи младата самоука художничка Дарина Пенева, която влага в своите картини любовта си към природата-творец и към всяко цвете, което тя е създала. Изложбата и "Цветна феерия" може да видите от 26.04. до 09.05.2024 г. в Галерия "Тунела " в ДКИ КЦ "Двореца".Дарина Пенева е дарявала..

публикувано на 24.04.24 в 17:36

"Царствените ботаници" в Ботаническата градина - Балчик

В Университетска ботаническа градина - Балчик е подредена изложба "Царствените ботаници". Тя е посветена на 130-годишнината от рождението на Цар Борис III Обединител и цели да покаже приноса на българските царе Фердинанд I и Борис III за развитието на ботаническата наука и естествознанието в България. Баща и син, те са едни..

публикувано на 24.04.24 в 16:59

Илюстраторката Дияна Нанева гостува на варненската библиотека днес

Илюстраторката Дияна Нанева ще представи днес във Варна първата част от юбилейното издание на детската поредица за Червенокоска от Златко Енев. Събитието ще бъде от 18 часа в отдел "Изкуство" в Регионалната библиотека "Пенчо Славейков". С тази нова визия „Червенокоска в гората на призраците“ прави своя дебют във Варна – родния град на художничката..

публикувано на 24.04.24 в 14:35

Етнически групи в креативен спектакъл на Арлекин

Всички деца имат таланти и всички ги проявяват по различен начин. Младите таланти на "Арлекин" в партньорство с Международната асоциация на театър за деца и младежи ASSITEJ NORWEY - осъщетсвиха спектакъла "Какво мислиш за мен? /Приятелство чрез изкуства/". Участниците са от  Суворово, Пет могили, Игнатиево, Казашко, Каменар...

публикувано на 24.04.24 в 11:19

Цигуларят Марио Хосен и оперната прима Красимира Стоянова ще музицират с виртуозите на Миланската La Scala във Варна

Цигуларят Марио Хосен и оперната прима Красимира Стоянова ще музицират с виртуозите на Миланската La Scala във Варна. Концертът на 29 април е финален за 20-тото издание на Европейския музикален фестивал - Варна и първи от съпътстващата програма на ММФ „Варненско лято“ 2024. „Работата с такива изключителни професионалисти е едно творческо..

публикувано на 23.04.24 в 16:34

"Мелодия и ритъм на формата" - изложба на скулптора Ангел Атанасов във Варна

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна, представя от днес, 23 април, до 18 май 2024 г. самостоятелна изложба на Ангел Атанасов - скулптор, чиито творчески интереси са съсредоточени върху чистите форми. Изложбата включва 12 скулптури, изработени в бронз и 4 в дърво, обединени от името “Мелодия и ритъм на формата”. Ангел Атанасов..

публикувано на 23.04.24 в 14:42

Фестивал на любителските състави в Балчик на Лазаровден

Традиционният общински фестивал на любителските състави “Лазаровден” ще се проведе и тази година в Балчик.  19-ото издание ще събере na 27 април колективи от общинските читалища и пенсионерските клубове.  Тази година обичайната сцена на проявата се променя и мястото ще бъде информационният център "Мелницата", като за първа година там ще се организира и..

публикувано на 23.04.24 в 14:39