Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Епидемиолог: Колективен имунитет ще имаме тогава, когато всички се ваксинираме

Д-р Цветелина Великова
Снимка: Ани Петрова

Колективният имунитет, придобит чрез ваксини, а не чрез преболедуване е по-дълготраен и по-устойчив. Виждаме примерите на страни от ЕС като Португалия, Великобритания и Франция, където е постигнат висок процент на ваксинирани срещу ковид-19. Смъртността в тези страни е изключително ниска – няколко души на фона на стотици на ден у нас. Това коментира за Радио Варна д-р Цветелина Великова - специалист по Клинична имунология в болница „Лозенец” в столицата и преподавател в Софийски университет "Св. Климент Охридски". 

Третата доза или бустерната е подходяща за всеки, каза в интервю за Радио Варна д-р Великова, която е и един от медицинските специалистите в групата „Ваксини” във фейсбук, които отговарят на въпроси за ваксините и не допускат дезинформация. 

Голяма част от хората, които са се ваксинирали срещу ковид-19, със сигурност ще ваксинират и своите деца, когато имат тази възможност, каза още д-р Великова. Тя смята, че другите, които ще направят тази крачка, са онези, които загубиха много близки хора и виждат колко мъчителна е смъртта и въобще болничното лечение при този вид заболяване. 

Върлува митът, че децата не боледуват тежко, разказва д-р Цветелина Великова. Те също могат да боледуват тежко. Самата част на децата от населението е по-малка, затова ние виждаме по-малко заболели, докато процентно тежкото боледуване при тях, е същото както и при възрастните, коментира епидемиологът. Д-р Великова е категорична, че родителите трябва да имат предвид усложненията след преболедуване от ковид при децата. Те могат да се проявят в много по-късен етап и да са с трайни последици за организма. Няма от какво да се притесняват по отношение на безопастността и ефективността на ваксината за деца. Както виждаме тези проучвания продължават по-дълго. Много по-сериозно се гледа цялата документация на тези изпитвания, за да се вземе решение за използването им, добавя още д-р Великова. 

За съжаление пада възрастовата граница на заболелите от COVID-19. Липсата на ваксина сред подрастващите ги прави по-уязвими, категоричен е специалистът. 

Всеки има право на мнение, но не всеки има факти, категорична бе д-р Цветелина Великова, по отношение на дезинформацията в медиите и в интернет пространството. Групата "Ваксини" във фейсбук е единствената у нас, в която медицинските специалистите отговарят с факти и научни обяснения на въпроси, свързани с ваксините. Там категорично не се допуска дезинформация, добавя д-р Великова. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александър Кашъмов

Александър Кашъмов: С поисканите от Сарафов промени има риск от повишаване на непрозрачността

Да бъде отменен достъпът до информация за разследвания и проверки, касаещи прокуратурата. Това е поискал от Върховния административен съд (ВАС) изпълняващият функцията главен прокурор и единствен кандидат за длъжността „главен прокурор“ Борислав Сарафов. За това алармира екипът на Програма „Достъп до информация“ , като изразяват надежда, че „ всички..

публикувано на 16.01.25 в 09:40
Ивайло Илиев

Политологът Ивайло Илиев: Хоризонтът на управление на този кабинет може и да не е толкова кратък

Със сигурност предлаганият кабинет "Желязков" ще започне с крайно ниско доверие. Поради липса на политическа алтернатива обаче, хоризонтът на управление може и да не бъде толкова кратък. Това коментира в предаването на Радио Варна Post Factum политологът Ивайло Илиев. Според него сметките могат да се объркат, ако партия "Величие" влезе в парламента. В..

публикувано на 16.01.25 в 08:05

КТ "Подкрепа" започна подписка за връщане на клас "прослужено време" на държавните служители

Да бъде възстановено възнаграждението за придобит трудов стаж и професионален опит, по-известно с понятието "клас прослужено време", за държавните служители, настояват от КТ "Подкрепа". Вече има организация за събиране на подписка във всички синдикални структури. Това каза Васил Василев, председател на регионалната синдикална организация КТ "Подкрепа"..

публикувано на 15.01.25 в 08:30

Христина Набошни: 2025-а е много подходяща за посещение на Китай

2025 година е по-специална за българите, пътуващи до Китай. В края на миналата година стана ясно, че през тази ще можем да посещаваме най-многолюдната страна в света, без да ни е необходима виза. Предизвикателствата да организираме визитата си там обаче не са никак малко.  Отдавна сме свикнали да си помагаме с какви ли не мобилни приложения, а сред..

публикувано на 14.01.25 в 07:30

„Неизчезващите“ - открит урок на киношкола „Братя Люмиер“ във Варна

Младите кинематографисти от киношкола „Братя Люмиер“ при ЦПЛР – Общински детски комплекс канят варненци на открит урок в отдел „Изкуство“ на Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“. Той ще се проведе днес, 13 януари, от 17 часа. Поводът е рождената дата на българското кино.  На 13 януари 1915 г. се е състояла премиерата на първия български филм..

публикувано на 13.01.25 в 08:25
Станислав Стоянов, депутат от

Евродепутатът Станислав Стоянов: Шенгенското пространство е инструмент от друго време и създаден при други нужди и реалности

Земеделците и фермерите в ЕС са силно обезпокоени от търговското споразумение ЕС-Меркосур, договор за свободна търговия между Европа и икономически блок включващ няколко държави от Южна Америка. Това каза за предаването „Позиция“ евродепутатът от партия „Възраждане“ Станислав Стоянов. По думите му, подписаното тихомълком от председателя на ЕК..

публикувано на 11.01.25 в 13:45

Специализациите на лекарите продължават да са дефицитни

До 16 януари е отворена за обществено обсъждане и консултации Наредбата за специализациите на медицинските специалисти. В България от години се говори за недостатъчен брой специалисти ( това са лекарите със специалност – педиатри, неонатолози, хирурзи, ортопеди и пр. и пр. ), както и за недостатъчен брой лекари. Дефицитът на лекари се..

публикувано на 10.01.25 в 09:36