Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бате Иван Статев – Странджата си замина

Днес литературен клуб „Йордан Кръчмаров“ при читалище „Паисий Хилендарски – 1870“ в Балчик изпрати в последния му път с аплодисменти своя доайен. Десет дни преди да навърши 80 години.

„... Но запомнете – той не е част от черната статистика за деня! Той винаги ще си остане личност, за която ще си спомняме винаги с добро! Той обичаше най-много хората, живота и правдата! Още една свидна жертва даде литературен клуб "Йордан Кръчмаров" и Балчик! Искрени съболезнования към семейството му и поклон пред паметта му!“ – написа председателят на клуба Николай Мирчев.

Иван Статев е автор на две книги – първата е „Сатири“, втората, излязла през 2017 година – автобиографичната "Моят живот". Тя е посветена на загиналите в Балчик при изпълнение на своя воински дълг летци и парашутисти от Българската армия, на родителите му, които са направили всичко необходимо, за да стане човек, на близките, приятелите и колегите му.

Из „Моят живот“

„Роден съм на 15.11.1941 г. в зодия Скорпион, в гр. Балчик, в семейството на бедни родители. Баща ми Стати Павлов Баналиев се занимаваше със земеделие. Имаше ниви, коне и каруца, но трудно преживявахме. Беше непосилен труд. Имаше наложени данъци и накрая беше принуден да ги подари на държавата - всъщност на кметството в Балчик. Или всъщност беше "каруцар", но занимаваше се с “кираджилък“.

Майка ми Деспина Тодорова Статева беше домакиня и много работна и възпитана жена. Имаше домашен стан – тъчеше черги, бродираше килими и в обща степен се занимаваше с това. И бяхме и гладни и "сити", и доволни и щастливи. Работеха, трудеха се честно - отгледали са ме и доколкото могат са ме възпитали.

Благодарение на тях, аз дължа живота си. Те бяха гагаузи - майка ми от Карамед - с. Божаново, а баща ми от Изгюбелник, сегашното (с. Могилище), близо до Каварна. Те били бездетни родители - нямали деца и са ме взели "хранениче" - бебе на 40 дена. Аз съм бил малко, слабичко, черничко - колкото едно ламбено шише.

Това всичко го разправяше майка ми, когато вдявахме пищелите.

"Боже, дали ще стане от туй дете човек, дали ще оцелее, как ще отгледаме, как ще порасне."

Обаче баба, баба Калинка, майка на майка ми, ме вземала на село и като почнала да ме разтрива, да ме захранва със свинска мас малко по малко, доди на себе си“ – каза майка ми.

Отгледала ме е с много любов, с много труд и с много големи грижи.

-

Това е последното стихотворение на Иван Статев, написано на 25 септември 2021 год.

В земен рай...О, майко моя,
родино мила,
рай, знам ми беше,
но ад си ми сега.

Мутра сменя мутра,
чалга – не се спря,
от кюлчета златни
няма и следа...

От нагли зли езици
огън изхвърча,
змия коварна плъзна,
с отрова ни заля.

Алчност и омраза,
злоба и вражда,
ковид се показа,
глад ни завладя.

Реформа след реформа,
лъжа подир лъжа,
разрухата не секна,
упадъкът не спря.

Пенсията ни изпъшка,
изохка, изтъня
Ангел ни зачака,
славей ни запя.

О, майко моя,
родино мила,
змия коварна плъзна,
упадъкът не спря...

В рай си ме родила,
в ад ще си умра...

25.09.2021 г.
гр. Балчик

Ковид пенсионер
Ив. Статев




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как безопасно да използваме една дробилка за клони

Предпазни мерки и инструкции за експлоатация Преди въвеждането на всяка една дробилка за клони в експлоатация се изисква особено внимание. При неправилна употреба от оператора, машината може да бъде опасна както за него така и за околните. Подхождайте внимателно и предпазливо и винаги обезопасявайте периметъра на работа с обезопасителна лента преди..

публикувано на 19.07.24 в 12:00
Денят Ашуре в Пловдив

Мюсюлманската общност празнува "Ашуре"

Започва новата 1446 година по ислямския или мюсюлманския календар, който се нарича Хиджра. Така се наименува епохата, в която пророкът Мохамед и неговите последователи се преселват от Мека в Медина, където основават и първата мюсюлманска общност, с което започва историята на Исляма. Първият месец от Хиджра се нарича Мухареми. Той започва, след..

публикувано на 19.07.24 в 10:00

Владичен: между спокойствието и отгласa на войната

Как се живее по време на война на село? Отговорът на този въпрос дава кметицата на Владичен, едно от селата в Болградски район на Одеска област в Украйна – Мария Игнатова. Разположено на западния бряг на най-голямото сладководно езеро в Украйна и второ по големина в Европа – Ялпуг, Владичен е село, населено преобладващо с етнически българи, чиито..

публикувано на 19.07.24 в 08:05

Ръководител на екип доброволци: Без дихателни апарати сме, не можем да сме в сърцевината на пожара

Доброволците, които се включват в овладяването на пожарите във Варна и областта, не разполагат с дихателни апарати. Те не могат да участват в най-голямата сърцевина на пожара, защото не само че са без, но и нямат право да работят с такова оборудване. Това каза за Радио Варна  Стойчо Стойчев, ръководител на екип от щатни доброволци към Община Варна. Той..

публикувано на 18.07.24 в 17:32
Археологически разкопки в Балчик, архив

Ежегодните разкопки в Балчик ще са през септември

За теренни археологически проучвания на късноантичната и ранносредновековна крепост "Хоризонт" и тази година са осигурени средства чрез Министерство на културата, съобщи директорът на Историческия музей в Балчик Радостина Енчева. Както през миналата, така и през тази археологическият сезон ще премине за около двайсет дни през септември. Теренните..

публикувано на 18.07.24 в 13:15
Провадия-Солницата

Търсят работници за разкопките в Провадия-Солницата

На първи август ще започне 20-ият археологически сезон за Праисторическия солодобивен и градски център Провадия-Солницата. Поради тази причина в момента от Историческия музей в Провадия обявиха, че търсят работници за работа на обекта . Работници се наемат за месеците август и септември, като работното време е от 6.30 часа до 14.00 часа, с..

публикувано на 18.07.24 в 09:20

Варна отбелязва с общоградско честване 187 години от рождението на Васил Левски

С общоградско честване във Варна ще бъдат отбелязани 187 години от рождението на Васил Левски.  Церемонията по полагане на венци и цветя, съпроводена с военен ритуал, ще се проведе на 18 юли от 9 часа на паметника на Апостола в Алеята на Възраждането в Морската градина, съобщиха организаторите от Община Варна.  Съорганизатори на събитието са..

публикувано на 18.07.24 в 07:00