Малко повече от половината от учениците от 1 до 4 клас вече са върнати в клас чрез тестването. 3 милиона са поръчаните щадящи тестове, но все още не е доставена цялата бройка. Това е причината децата от 5 до 12 клас да продължават да учат онлайн. Това обяви служебният министър на образованието академик Николай Денков в рубриката „Властта говори! Открито“, излъчвана на Фейсбук страницата на Министерския съвет:
„Не мога да кажа дата, защото доставянето на тестовете не зависи от това дали има средства, или не. Средствата са осигурени. Те зависят от това кога фирмите ще ги докарат с камионите в склада в Лозен. Това, което сме казали, е, че за 24 часа ги разпределяме и че родителите ще знаят 2 дни предварително“.
Парите за тестване за децата от 1 до 4 клас са осигурени до коледната ваканция.
С министъра на здравеопазването Денков е обсъждал варианта по-големите ученици да се върнат в присъствено обучение с друг тип тестове и вземане на проба от носа, който те сами си правят, както е в Австрия и други държави, но има съпротива от родителите да се ползват този тип тестове.
45 процента са ваксинираните учители, сочат данните на МОН. Ниският брой установявани с коронавирус деца при тестването се дължи на тяхната триседмична изолация, каза още министър Денков. Ако всички отново тръгнат на училище, е възможно в рамките на 1 месец отново да се възпроизведе епидемичен взрив, каза служебният министър.
„Радикалното решение за връщане на децата в клас ще бъде, когато заболяемостта спадне под 250 на 100 000“, коментира още министърът.
Учители няма да бъдат принуждавани да напускат, ако отказват да се тестват за коронавирус.
Денков обяви, че от ръководствата на университетите ще зависи кога студентите ще започнат да учат присъствено, тъй като висшето образование е автономно. Денков напомни, че във Медицинския университет в Пловдив се учи присъствено.
Всички въпроси и отговори са достъпни във фейсбук страницата на Министерски съвет на Република България.През следващото денонощие във вътрешността ще е предимно ясно и слънчево, а по крайбрежието ще сe задържи облачно, възможно е да прехвърча сняг , в Югоизточна България да превалява слаб дъжд или сняг. Ще духа слаб до умерен, по Черноморието с пориви до силен северен вятър . Минималните температури ще са между минус 8° и минус 3°, по крайбрежието от..
Две земетресения с магнитуд над 4,0 по Рихтер са станали в района между Санторини, Анафи и Аморгос през последните 12 часа. Те разтърсиха острова на фона на продължаващата от 2 седмици сеизмична активност, съобщи "Катимерини". Земетресение с магнитуд 4,1 по Рихтер бе регистрирано в 11:02 ч. на 9 февруари, на 26 км североизточно от Оя, Санторини...
Министърът на социалната политика и труда, Борислав Гуцанов, заяви пред журналисти в Бургас, че няма да има повишаване на данъци и такси, както и промени в социалните придобивки. Той подчерта, че хората трябва да се чувстват спокойни, тъй като бюджетът ще гарантира стабилността на социалната сфера без намаляване на средствата. Гуцанов добави, че..
Браницкият епископ Пахомий е новият Видински митрополит. Това показват резултатите от гласуването за избор на нов митрополит за видинската епархия, предаде репортер на БГНЕС. Изборът започна с литургия в параклиса на Светия синод "Св. Цар Борис-Михаил". Името на Пахомий беше съобщено в 11:00 ч. С пълно единодушие - 14 гласа - Браницкият епископ..
Министерство на околната среда и водите (МОСВ) ще сключи договори със седем ВиК оператора за интервенция, ремонт във ВиК мрежи, за около 800 млн. лв., съобщи министърът на околната среда и водите Манол Генов пред БНР. Той обясни, че става дума за градовете Велико Търново, Габрово, Плевен, София, Търговище, Хасково и Добрич. Ресурсът ще бъде разпределен..
Пътищата в област Добрич са проходими при зимни условия, настилките са обработени от десет машини на Областно пътно управление – Добрич. В областният град главните улици и булеварди, и улиците, по които минават линиите на градския транспорт, са приоритетно обработени против заледяване. Това съобщи в официалния си профил в социалните мрежи кметът на..
Свлачището в Балчик, в района на вилна зона “Овчаровски плаж” , което се простира на 90 декара, отново e активно. Според специалистите, съществува реална опасност от срутване на изоставените сгради в района, а земните маси бавно се движат към крайбрежната алея. Издадена е препоръка към собствениците да не се допускат хора до сградите, които са..