За 23-та поредна година излезе от печат календарът „Стара Варна”. Изданието за 2022 година беше представено днес в едноименния музей в морската столица, намиращ се на улица „Цар Калоян” 5 в центъра на града.
Календарът съдържа 12 уникални фотографии, разказващи за живота и духа на Варна в периода между 1880-та и 1970-та година.
"Календарът е един прекрасен албум, в който има вълшебни прозорци към доброто старо време, което е нашето бъдеще", каза в началото на представянето основателят на музея хаджи Ламбрин Сотиров.
По-голямата част от фотографиите са непоказвани досега пред широката варненска публика. На корицата е изобразено Пристанище Варна от края на XIX век. На снимката има и надпис „Хубав живот” или "Dolce vita", тъй като надеждата на хаджи Ламбрин Сотиров е 2022 година ще бъде по-добра.
"Фотографията на месец януари е една загадка. На преден план се виждат типичните за Варна обли прозорци", каза създателят на календара и предизвика широката общественост да разгадае кое точно е мястото на фотографията.
Снимката на февруари показва сградата на страрата митница.
"Тя е заснета от мачтите на един параход, който влиза в пристанището. Известна е заповедта на началника на митницата от края на XIX век, с която той забранява на младите митничари да се разхождат по покрива в обедно време, защото чупят керемидите и започва да вали върху документите в митницата", разказа с усмивка хаджи Ламбрин Сотиров.
Той акцентира и върху изображението за юли, което показва първият луксозен дървен ресторант, намиращ се на мястото на сегашния Фестивален и конгресен център.
"В дъното на изображението се вижда входа на Морската градина, която първоначално е имала ограда от ковано желязо. На входа е пишело "Забранено за войници и кучета", каза Ламбрин Сотиров.
В календара могат да бъдат видяни още стари фотографии на улиците „Княз Борис” и „Преславска”, Двореца в „Евксиноград”, манастирът „Св. Св. Константин и Елена”, Побити камъни, крайцерът „Надежда” и торпедоносецът „Дръзки”, както и Катедралният храм "Свето Успение Богородично" със старите кубета отпреди подмяната им през 1937 година. Една от най-любопитните фотографии, хаджи Ламбрин Сотиров е оставил за декември. Тя представлява панорамна снимка на Варна от Север.
Всички изображения в календара са от фонда на музея, съдържащ 6500 фотографии от Варна, както и още 2500 стари снимки от други градове в страната.
Чуйте повече в репортажа на Иван Барбов:Министерството на културата обяви имената на читалищата, одобрени за финансиране по проект "Българските библиотеки - съвременни центрове за четене и информираност" - 2024. Библиотеката към балчишкото читалище "Паисий Хилендарски-1870" кандидатства с проект за близо 5 000 лева. Отпуснатата..
В Регионална библиотека „Пенчо Славейков“ – Варна в 17 часа ще бъде открита гостуващата изложба „America through Мy Еyes” / “Америка през моите очи“. Експозицията включва селекция фотографии от ХI фотоконкурс „Америка през моите очи“, направени от български студенти по време на лятната програма за работа и пътуване в САЩ. Изложбата е част от..
"Опитвам се да предам в картините си своето огромно възхищение от земята на Намибия и от духа на мястото, от неговата безкомпромисна красота и сила, но... трябва да вдишате въздуха там … да пропътувате дълги часове, обвити в бял прах до някое жадувано място и едва тогава да усетите поне малко тази страна. Едва тогава... А аз ще продължа да се боря..
Среща с романтични съкровища очаква ценителите на камерната музика на 21 ноември във Варна и на 22 ноември - в Бургас. Поканата е от триото Стоимен Пеев, цигулка, Атанас Кръстев, виолончело и Мартина Табакова, пиано. Тримата изпълнители са изявени артисти, носители на престижни награди като „Кристална лира“ на Съюз на българските музикални и..
Премиерно в двата града ще прозвучат три нови и изключително любопитни произведения с джаз теми в симфоничен аранжимент под диригентската палка на Борислав Йоцов: К онцерт за джаз пиано и оркестър със солист Константин Костов – пиано (автор на произведението), Концерт за тромпет, тромбон и оркестър от Христо Йоцов със солисти Михаил Йосифов – тромпет..
България - страна със сходна историческа съдба на Турция, която 40 години след Освобождението се стреми да се дистанцира от Османската империя, е основното вдъхновение за реформаторските идеи на Мустафа Кемал Ататюрк. Когато през 1913 г. Мустафа Кемал пристига в София като военно аташе, той открива, че България е една изцяло европейска страна. За него..
Под мотото „Морето“ Художествената галерия в Добрич подреди изложба от своя фонд. В нея са събрани творби на четирима художници, които принадлежат към различни поколения. Родени от края на XIX век до 20-те години на XX век, в определен период от творчеството си са свързани с морската стихия и разработват сюжета, като го пречупват през призмата на..