През последните 10 години Ирена Методиева, клиничен психолог и психотерапевт, е отдадена на мисията да подпомага деца и хора със специални потребности. Чрез метода на асистираната с коне терапия, с помощта на коня Арни и кучето Леда, яздейки сред природата, децата участват в различни дейности под формата на игра, които стимулират справянето им с различни физически, поведенчески, сензорни, психо-емоционални и социални предизвикателства. Използвайки движенията на коня и пълния ресурс на заобикалящата природа, фокусът се поставя върху ефективната терапия за конкретното дете и неговата конкретна нужда, а не върху самата езда.
През 2020 г. Ирена започва да работи със сестра си Петя Митева - детско-юношески психолог и хомеопат. Двете стават изключителен екип и за да подобрят още повече процеса на работа с децата, започват своето обучение по ерготерапия, поведенчески анализ, антропософска специална педагогика и социална терапия.
Към момента двете сестри работят с над 70 деца с различни специални потребности - в това число деца от аутистичния спектър, с детска церебрална парализа, синдром на Даун, синдром на Рет, сколиоза и др.
През 2021 г. Ирена и Петя основават сдружение “ЗаЕдно можем”, което работи в полза на обществото. А следващата стъпка е да разширят дейността си, като създадат нов център за работа с деца в рамките на гр. Варна - къща с двор и две помещения. Дворното пространство ще бъде дом за две малки кончета - Ото и Лили, които ще помагат в терапевтичните сесии, а помещенията ще се превърнат в комбинирана солна/сензорна стая и ерготерапевтична стая.
За тази цел Ирена и Петя решават да стартират дарителска кампания, която да набави средства за цялостното оборудване на двете стаи и административните разходи на сдружението за срок от една година.
Какво означават понятията хипотерапия и ерготерапия?
Ирена: Ще говоря по-скоро за асистирана с коне терапия. Това е терапия, в която чрез движенията на коня в чисто биомеханичен план се оказва помощ на хора със специални потребности. В нашия случай това са деца - било то с детска церебрална парализа или от аутистичния спектър. Но освен движенията на коня използваме и психо-емоционалния контакт, който се създава между детето, животното и нас самите. Всъщност най-бързата връзка между терапевта и едно дете със специална потребност се осъществява през животното. Защото там няма осъждане, напротив - има моментално приемане.
А ерготерапията е насочена основно към дейностите. Тя помага на хората да участват в най-различни дейности, свързани със самообслужването, с играта и всичко, което им помага да участват по-пълноценно в обществения и социалния живот.
Петя: Ерготерапията дава възможност в максимална степен да се осигури самостоятелност и независимост на човек с физически, умствени или емоционални затруднения, за да може той да бъде активен в обществото и да има по-добро качество на живот.
Какво ще съдържат двете терапевтични стаи?
Ирена: В ерготерапевтичната стая коня Арни няма да го има, но за сметка на това ще има различни меки модули, люлка, шведска стена, триъгълник на Пиклер и всички дейности на тези уреди ще са под формата на игра. Освен това ще готвим с децата в тази стая, защото това е част от ежедневните дейности, в които те срещат затруднения.Също така много от тях се затрудняват да се обличат, събличат, да закопчават копчета, ципове - ще работим и върху това. Изобщо - развиване на фината моторика, като държане на химикал, молив, тебешир.
Петя: А сензорната стая е едно специално пространство, предназначено да помага на деца със сензорни проблеми. Помага им да се научат да регулират своите негативни реакции срещу силна светлина, силен шум и т.н. Подходяща е деца със специални потребности, от аутистичния спектър, за хиперактивни и такива с дефицит на вниманието, с ДЦП, със синдром на Даун, както и за хора със затруднение в комуникацията. В стаята ще има различни звуци, светлина, цветове, тактилни стимули, както и стимули за обонянието. В сензорната стая решихме да включим и солна терапия, която да подпомогне възстановяването на децата от различни респираторни заболявания.
Какви са вашите мечти отвъд това ново пространство?
Ирена: Мечтаем си за наше място близо до Варна, до гора, по възможност да има и вода, където да създадем голям център за работа с деца. Ще има още няколко кончета като Арни, още едно-две кучета, кози, кокошки, биодинамична градина. Ще има и логопед, а Елена Драганчева, която също е член на сдружението и е специалист по хляба, също ще бъде част от това голямо пространство. Идеята ни е, когато едно дете дойде там, да бъдат покрити всички негови нужди на едно място. Така и децата, и родителите ще бъдат по-спокойни и удовлетворени.
Целия на разговор на Ирена Методиева и Петя Митева с Добо Мързов в предаването Улица "Събота" чуйте в прикачения звуков файл.
Интервю с Trym Torson (EMPEROR, ÞRYMR) Trym Torson е известен като първия барабанист на ENSLAVED, а в последствие като постоянния ударник на EMPEROR. Способностите му зад барабаните не подлежат на коментар, но Trym изненада блек метъл социума с дебютен самостоятелен албум, който няма нищо общо с екстремизма, с който обикновено е свързван. „Saga..
В началото на годината стана ясно, че отделението по детска хирургия в МБАЛ „Света Анна – Варна“ преустановява приема на пациенти до 9 февруари, включително. В периода, докато отделението не приема пациенти, тече планов ремонт и екипът е в отпуск. По този повод, в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“, адвокатът по медицинско..
Жителите по селата също очакват приемането на републиканския бюджет, респективно общински, за да набележат задачите за новата година и плануват разходите си по тях. А дотогава не разчитат само на публичните средства, но и на дарения, спонсори, доброволен труд. „Това ще ми бъде последният мандат. Искам да оставя селото в приличен вид“ – казва по..
Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов". Лекарите, които според съществуващото..
Интервю с Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM) Швейцарската симфонична метъл банда AD INFINITUM ще направи първи концерт в България. Групата е част от турнето на ELUVEITIE и INFECTED RAIN. Датата за България е 9 февруари, мястото – софийският клуб „Joy Station“. Организатори са „BGTSC“. В предишно предаване представихме новия албум на групата..
От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..
Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...