Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ирена Методиева и Петя Митева - заедно за децата със специални нужди

Дарителска кампания набира средства за разширяването на дейността на двете сестри

През последните 10 години Ирена Методиева, клиничен психолог и психотерапевт, е отдадена на мисията да подпомага деца и хора със специални потребности. Чрез метода на асистираната с коне терапия, с помощта на коня Арни и кучето Леда, яздейки сред природата, децата участват в различни дейности под формата на игра, които стимулират справянето им с различни физически, поведенчески, сензорни, психо-емоционални и социални предизвикателства. Използвайки движенията на коня и пълния ресурс на заобикалящата природа, фокусът се поставя върху ефективната терапия за конкретното дете и неговата конкретна нужда, а не върху самата езда.

През 2020 г. Ирена започва да работи със сестра си Петя Митева - детско-юношески психолог и хомеопат. Двете стават изключителен екип и за да подобрят още повече процеса на работа с децата, започват своето обучение по ерготерапия, поведенчески анализ, антропософска специална педагогика и социална терапия.

Към момента двете сестри работят с над 70 деца с различни специални потребности - в това число деца от аутистичния спектър, с детска церебрална парализа, синдром на Даун, синдром на Рет, сколиоза и др.

През 2021 г. Ирена и Петя основават сдружение “ЗаЕдно можем”, което работи в полза на обществото. А следващата стъпка е да разширят дейността си, като създадат нов център за работа с деца в рамките на гр. Варна - къща с двор и две помещения. Дворното пространство ще бъде дом за две малки кончета - Ото и Лили, които ще помагат в терапевтичните сесии, а помещенията ще се превърнат в комбинирана солна/сензорна стая и ерготерапевтична стая.

За тази цел Ирена и Петя решават да стартират дарителска кампания, която да набави средства за цялостното оборудване на двете стаи и административните разходи на сдружението за срок от една година.


Какво означават понятията хипотерапия и ерготерапия?

Ирена: Ще говоря по-скоро за асистирана с коне терапия. Това е терапия, в която чрез движенията на коня в чисто биомеханичен план се оказва помощ на хора със специални потребности. В нашия случай това са деца - било то с детска церебрална парализа или от аутистичния спектър. Но освен движенията на коня използваме и психо-емоционалния контакт, който се създава между детето, животното и нас самите. Всъщност най-бързата връзка между терапевта и едно дете със специална потребност се осъществява през животното. Защото там няма осъждане, напротив - има моментално приемане.

А ерготерапията е насочена основно към дейностите. Тя помага на хората да участват в най-различни дейности, свързани със самообслужването, с играта и всичко, което им помага да участват по-пълноценно в обществения и социалния живот.


Петя: Ерготерапията дава възможност в максимална степен да се осигури самостоятелност и независимост на човек с физически, умствени или емоционални затруднения, за да може той да бъде активен в обществото и да има по-добро качество на живот.

Какво ще съдържат двете терапевтични стаи?

Ирена: В ерготерапевтичната стая коня Арни няма да го има, но за сметка на това ще има различни меки модули, люлка, шведска стена, триъгълник на Пиклер и всички дейности на тези уреди ще са под формата на игра. Освен това ще готвим с децата в тази стая, защото това е част от ежедневните дейности, в които те срещат затруднения.Също така много от тях се затрудняват да се обличат, събличат, да закопчават копчета, ципове - ще работим и върху това. Изобщо - развиване на фината моторика, като държане на химикал, молив, тебешир.

Петя: А сензорната стая е едно специално пространство, предназначено да помага на деца със сензорни проблеми. Помага им да се научат да регулират своите негативни реакции срещу силна светлина, силен шум и т.н. Подходяща е деца със специални потребности, от аутистичния спектър, за хиперактивни и такива с дефицит на вниманието, с ДЦП, със синдром на Даун, както и за хора със затруднение в комуникацията. В стаята ще има различни звуци, светлина, цветове, тактилни стимули, както и стимули за обонянието. В сензорната стая решихме да включим и солна терапия, която да подпомогне възстановяването на децата от различни респираторни заболявания.

Какви са вашите мечти отвъд това ново пространство?

Ирена: Мечтаем си за наше място близо до Варна, до гора, по възможност да има и вода, където да създадем голям център за работа с деца. Ще има още няколко кончета като Арни, още едно-две кучета, кози, кокошки, биодинамична градина. Ще има и логопед, а Елена Драганчева, която също е член на сдружението и е специалист по хляба, също ще бъде част от това голямо пространство. Идеята ни е, когато едно дете дойде там, да бъдат покрити всички негови нужди на едно място. Така и децата, и родителите ще бъдат по-спокойни и удовлетворени.

Целия на разговор на Ирена Методиева и Петя Митева с Добо Мързов в предаването Улица "Събота" чуйте в прикачения звуков файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Д-р Владимир Славчев: Варненският некропол не е наша собственост. Той е притежание на нацията

Не са достатъчни средствата за археологическите разкопки на Варненския халколитен некропол. Това потвърди д-р Владимир Славчев, ръководител на археологическия екип. Нужни са около 50 000 лева, с които ще се удължи работата на терен и археолозите ще се приближат към пълното проучване на източния район на некропола.  Регионалният исторически музей..

публикувано на 26.04.24 в 10:15

"Пейзажът и градът" представя три творчески поколения в българското изкуство

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя до 16 май тематичната изложба “Пейзажът и градът”. В нея са включени 43 произведения живопис на 37 художници от фонда на художествения музей, създадени от три творчески поколения в българското изкуство. Селекцията е на изкуствоведа Румен Серафимов, главен уредник в Галерията и куратор..

публикувано на 25.04.24 в 17:33

"Мелодия и ритъм на формата" - изложба на скулптора Ангел Атанасов във Варна

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя самостоятелна изложба на Ангел Атанасов - скулптор, чиито творчески интереси са съсредоточени върху чистите форми. Изложбата включва 12 скулптури, изработени в бронз и 4 в дърво, обединени от името “Мелодия и ритъм на формата”. Ангел Атанасов завършва Националната художествена..

публикувано на 25.04.24 в 08:20
Факсимиле от проекта за трасе на лекото метро във Варна, публикуван в сайта на Община Варна

Арх. Христо Топчиев: Проектът за бул. „Цар Освободител“ дава приоритет на автомобилите

Разширението на бул. „Цар Освободител“ беше припознато като приоритетно за реализация и от новия екип на Община Варна. Предвидено е да се прави със смесено финансиране, общинско,  държавно и европейско, а най-вероятно и по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). П о този повод днес от администрацията организират  обществено обсъждане,  от..

публикувано на 24.04.24 в 07:58

Ани, която бяга с кауза и заразява с добро!

Да бягаш с кауза, за да помогнеш на друг. Това прави от близо две години Анна Христова, която е успешен маркетинг специалист. Макар и със сериозен дефицит на желязо, чисто здравословно, Анна се мобилизира, за да продължи да бяга с кауза и да заразява с добро още повече хора от своето обкръжение. Тя участва в маратони и полумаратони в..

публикувано на 23.04.24 в 16:08
Анна Заркова

Анна Заркова за събитията от убийството на Луканов и сега: Паметта ни се трие като червило с изтекъл срок на годност

Журналистът Анна Заркова ни връща към убийството на бившия премиер Андрей Луканов с новата си книга "Смъртта на Бялата лисица". Казва, че историята ѝ не е абсолютната истина, но е достоверен разказ, в който всички герои са истински личности - с изключение само на един - предполагаемият убиец. Неговата история е измислена, но в резултат на сериозни..

публикувано на 23.04.24 в 08:30

Проф. Милчо Лепоев: Дали да има леко метро зависи от пътникопотока

Инвестицията в леко метро е първоначално по-голяма, когато се прави подземно, после за поддържането се дават по-малко средства. Когато се прави по открит способ първоначалната инвестиция е по-малка, а след това за поддържане е по-голяма сумата. Именно това е работата на експертите в този Експертен съвет да намерят оптималното, което е..

публикувано на 22.04.24 в 08:15