Дерзай е заглавието на двуезично печатно списание, което дебютира през пролетта, а от ноември може да бъде намерен и вторият брой благодарение на издателство "Потайниче". Но Дерзай е повече от списание - това е цялостна платформа, създадена с идеята за обмен на вдъхновения и размишления. Хартиеното издание помества специфично комбинирани за даден период творби, но онлайн присъствието и срещите на живо между артисти, автори и публика допълват идеята на Джули Хаджолян, създател на Дерзай, за изграждане на общност от хора, обединени от стремежа си за развитие на своите критични и творчески възприятия.
В пилотното издание 16 артисти интерпретират произведения на свои колеги в собствен стил. Вторият брой продължава тази традиция, като желаещите да участват в предизвикателството нараства до над 40 души. Визуалните и писмените взаимовръзки канят читателя да последва естествения им ход из страниците, където ги очакват и няколко аналитични текста. Есенният брой предоставя поле за обмен на гледни точки, представени под формата на свободни размишления или фокусирана критика - oбщо 7 автори споделят свои перспективи и усещания относно различни теми в сферата на изкуството. Художествените творби в списанието са представени в тяхната оригинална версия - на български или английски език, а преводи на теоретичните текстове могат да бъдат открити на сайта.
Дерзай като платформа е насочена и към координиране на съпътстващи събития - през лятото и есента на 2021 г. са осъществени три изложби във Варна и София с творби от брой I, а освен това са организирани и срещи между автори и съмишленици. Подобни инициативи предстоят и за новото издание - то ще бъде представено в някои от големите български градове, сред които Бургас (20.12, Papa Beer, 18:00) и Варна (21.12, The Bookstore, 18:00).
Създател на Дерзай е Джули Хаджолян.
Как се роди идеята за Дерзай?
Винаги съм се интересувала от много неща, но никога не съм се фокусирала само върху едно от тях. Преди няколко години завърших кино и театър в Англия, след което се завърнах към писането и към други форми на себеизразяване. Тогава, съвсем случайно, ми хрумна идеята да направя списание. И колкото повече го обмислях, толкова по-ясно осъзнавах, че то комбинира това, в което съм добра, от една страна, и това, което ме интересува, от друга. Освен това можех да съчетая организационните си умения с това, че съм любопитен човек и обичам да се свързвам с хората. И то взе, че стана.
Но идеята за Дерзай от самото начало беше да е една по-отворена платформа. Хартиеното списание събира на едно място различни форми на изкуства, които се доразвиват и в нашия сайт, но срещите на артисти и публика на живо, както и останалите съпътстващи събития, осмислят докрай концепцията на Дерзай.
Това, че изданието е двуезично, означава ли, че търсиш и публика извън пределите на България?
Със сигурност гледам в тази посока. Засега има само няколко артисти от чужбина, които участват от първия брой - от САЩ, от Италия, живеещи в Англия, но идеята на тази платформа е тя да бъде отворена. Аз съм човек, който мисли отвъд граници, живяла съм на различни места и за мен едно от най-важните неща е да се свързваш с различни култури. В крайна сметка светът върви в тази посока - да се свързваме без ограничения.
Целия разговор на Джули Хаджолян с Добо Мързов в предаването Улица "Събота" чуйте в прикачения звуков файл.
Среща с романтични съкровища очаква ценителите на камерната музика на 21 ноември във Варна и на 22 ноември - в Бургас. Поканата е от триото Стоимен Пеев, цигулка, Атанас Кръстев, виолончело и Мартина Табакова, пиано. Тримата изпълнители са изявени артисти, носители на престижни награди като „Кристална лира“ на Съюз на българските музикални и..
Премиерно в двата града ще прозвучат три нови и изключително любопитни произведения с джаз теми в симфоничен аранжимент под диригентската палка на Борислав Йоцов: К онцерт за джаз пиано и оркестър със солист Константин Костов – пиано (автор на произведението), Концерт за тромпет, тромбон и оркестър от Христо Йоцов със солисти Михаил Йосифов – тромпет..
България - страна със сходна историческа съдба на Турция, която 40 години след Освобождението се стреми да се дистанцира от Османската империя, е основното вдъхновение за реформаторските идеи на Мустафа Кемал Ататюрк. Когато през 1913 г. Мустафа Кемал пристига в София като военно аташе, той открива, че България е една изцяло европейска страна. За него..
Под мотото „Морето“ Художествената галерия в Добрич подреди изложба от своя фонд. В нея са събрани творби на четирима художници, които принадлежат към различни поколения. Родени от края на XIX век до 20-те години на XX век, в определен период от творчеството си са свързани с морската стихия и разработват сюжета, като го пречупват през призмата на..
Благотворителна кампания под надслов "Дари усмивка за децата" организират от Скаутски клуб „Владислав Варненчик“ в навечерието на празниците. Доброволческата акция е в подкрепа на деца в нужда и техните семейства. Всеки, който има желание да се включи, може да го направи, като дари дрехи, играчки, книжки или занимателни материали. Те трябва..
Община Варна обявява конкурс за най-красива външна коледна украса. Победителите ще бъдат обявени на 5 декември и заедно с кмета Благомир Коцев ще участват в запалването на светлините на коледната елха на Никулден Надпреварата ще се проведе от 19 ноември до 5 декември 2024 г. в две категории: Външна украса на частен дом – еднофамилна къща или..
Как завърши 15-ият археологически сезон съвместно между Исторически музей – Балчик и СУ „Св. Климент Охридски“ Късноантичната и ранносредновековна крепост в кв. "Хоризонт" в Белия град ни разказва директорът на музея Радостина Енчева, която е и заместник научен ръководител заедно с ръководителите от Алма матер д-р Румяна Колева и д-р Чавдар Кирилов...