Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Илиян Кузманов от нулата до Амазон Топ 20

Илиян Кузманов е първият български писател, съумял с първата си книга „Ако срещнеш Буда, убий го!“ да влезе в Топ 20 по продажби на Амазон. 

Да чуем каква е тайната на успеха на книгата: 

Той е и първият български писател с престижна литературна награда зад океана - Литературни Титани, като е и финалист на най- комерсиалния конкурс за литература Readers Favourites с награден фонд $100, 000. 

Илиян бе избран между стотици писатели като Най-привлекателен писател за 2021 година, от списанието за популярна култура FilmDaily, четено от над 2 милиона души дневно. Класацията бе съвместно с Бостънския вестник - The Boston Courier.


Но историята на Илиян Кузманов е многопластова, като използвам думите на колегите от бостънското радио CIAO USA Radio Italia, които го определят като един от най-интересните и мистериозни майстори на перото.

Важно е да се подчертае, че Илиян определено в момента е медийна сензация зад океана, като вече бройката на медиите отбелязали неговите успехи е доста над хиляда, сред които са NBS, USA Today, CBS, FOX, Market Watch….

Илиян е въплъщение на Американската Мечта, човек започнал от нулата, получил житейските си уроци по най-суровия начин, въпреки турбуленциите успял да покори не един търговски връх. В неговата история присъстват много пътешествия, има „добри учители“ както се изразява той, и напълно липсват богати и влиятелни родители, като всичко постигнато той дължи на себе си.  

Илиян между другото е един от най-интелигентните хора в света, член на Международната МЕНСА. Завършил право в България, а от студентската скамейка поема към Канада, там работи, за да се издържа и сам плаща образованието си, достигайки до помощник на един от кандидат кметовете на Монреал. Следва Великобритания, където Кузманов създава мулти милионен бизнес, както и първия български социален бизнес с многобройни чужди отличия.

В момента той е в България, основател е на Фондация Арт Ангел и е на път да реализира най-мащабния и всеобхватен социален проект у нас, съвместно с Министерството на Правосъдието. 

Илиян смята, че инициативата за всичко трябва да е в наши ръце. Предците му са от село Калугерово, Пазарджишко. 

В разговора му с Ваня Славова първо ще чуем на кого е кръстен: 

- На дядо ми Илия съм кръстен. Прапрадядо ми е бил първият кмет на селото. Шансът и късметът също са знакови за случването на повечето неща в живота ми, твърди авторът.
В Англия започва своя бизнес от нулата. 
Чуйте подробности: 
- Въпросът е какво правиш на местата, на които си; какво реализираш на най-лошото място в Лондон, дали даваш и на хора, които нямат възможност да си позволят.

Какво смятате за благотворителността по време на празници?
- Опитвам се нещата, които правя да останат във времето. Не бих искал да бъде нещо само спонтанно. Около Коледа и Великден всички правим добри неща, но хората, които имат проблеми, ги имат през цялата година. Ако им помогнем еднократно, не само че не решаваме проблема, а залъгваме и обществото. Въпросът не е да ги нахраним веднъж, а да насочим вниманието на институциите, да насочим прожекторите към проблемите, а не да създадем грешна илюзия за тяхното решаване. Това е и основата на социалното предприемачество, защото когато имаш един социален продукт той може да бъде всичко, да кажем един хляб, една вода. Те могат да носят постоянен приход, който да помага на определени хора. В крайна сметка не можем само да събираме пластмасови капачки. Трябва от сока или от минералната вода да има постоянен приход за дадена кауза.

- Как лавирате между бизнеса и книгите, писането?
- Не мисля, че в случая има огромна разлика. Даже една книга може да бъде социален продукт. Започвайки даже от самото заглавие. Когато сме успели навън, можем да мислим за хората у нас, в България. Много от чуждите общности като испанци и италианци милеят за родините си и правят много за сънародниците си там. 
Чуйте подробности:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерт: Не мисля, че би могъл да се наложи таван на цените

Държавата трябва да има по-строг контрол върху качеството на стоките, които се предлагат в търговските вериги. Това мнение изрази за предаването "Новият ден" по Радио Варна доц. д-р Йордан Иванов, преподавател в Икономическия университет във Варна. По думите му не би могъл да се наложи таван на цените. "Това е едно популистко понятие, което няма как да се..

публикувано на 20.02.25 в 08:00

Jarda Haž (JIG-AI): Изкуството не трябва да бъде ограничавано

Интервю с Jarda Haž (JIG-AI) JIG-AI са чешка грайнд кор банда, силно повлияна от културата и живота на Япония. Триото бруталисти има четири албума за близо 20-годишната си кариера. Групата работи по пети, но преди това ще стане част от поредната танцувална веречинка „Grind Over Sofia“ на 28 февруари. Със съдействието на организаторите от..

публикувано на 20.02.25 в 07:10

Петер Скуг или как един диджей стана рибар в Исландия

Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..

публикувано на 19.02.25 в 08:35

Проф. д-р Милков: Без апаратче при намален слух се увеличава рискът от деменция

Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..

публикувано на 18.02.25 в 09:20

Майстори на домашното вино

27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..

публикувано на 18.02.25 в 09:00

Ученичка от НУИ "Добри Христов" във Варна стана младши студент в Грац, Австрия

София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира"  в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..

публикувано на 17.02.25 в 08:35
доц. Огнян Боюклиев

Огнян Боюклиев, БАН: Ниското качество на храните е по-голям проблем от високата им цена

Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..

публикувано на 15.02.25 в 13:58