120 години от създаването на Варненското археологическо дружество се отбелязват през тази година. За начална дата се приема 12.12.1901 година, но в действителност основите са поставени още през 1887 година. Тогава група учители от варненската Мъжка гимназия под ръководството на Карел Шкорпил и Янани Явашов започват събирателска дейност.
Още за създаването на дружеството разказва археологът д-р Васил Тенекеджиев в разговор със Светлана Вълкова.
Още в края на 19 век във Варна пристига Карел Шкорпил, който е един от бащите на археологията в България. Той е бил учител и започва да се занимава със събирането на следи от древното минало на града и да създава първата археологическа сбирка. Той създава и едно неформално дружество с участието на интелектуалци, които имат интерес към историята. Заедно те обикалят околностите на града, и на практика тяхното "Ученолюбиво дружество" представлява предшественик на Варненското археологическо дружество, което е създадено на 12.12.1901 година.
Защо се обединяват тези хора?
Идеята е много възрожденска. Те искат да привлекат вниманието на обществеността към древното минало на Варна и България, да създадат знание и усещане за гордост от това минало. Разработването на миналото и знанието за него по онова време е било една непозната сфера. Не само интелектуалците, но и местните хора въобще са проявявали много силен интерес към това познание. Вече 120 години по-късно ние знаем много повече за миналото на нашия град и колко важни неща са ставали тук. Варна се е превърнала в една от основните исторически и археологически туристически дестинации в България.
Вероятно една от големите цели на това дружество е създаването на музей, което и се случва по-късно.
Да. Създаването на музей легитимира цялата тази дейност и я прави видима за всички. От административна гледна точка това не е никак лесно. 120 години по-късно ние продължаваме да срещаме подобни трудности в археологическата си работа.
Може би сграда е липсвала?
Да, но и административна възможност за създаването на такава институция. Карел Шкорпил създава малка сбирка с представителни антични паметници. По това време се създава нов закон, с който най-хубавите паметници от цяла България са преместени в София за създаването на музей. Местните варненски дейци обаче не се отказват и създават нова сбирка, която влиза в музея, създаден през 1906 година.
А знае ли някой къде са тези първи археологически паметници сега?
Те не са били толкова много. Но, да. Те се пазят. В Националния археологически институт с музей в София е запазена и показана една скулптурна група, която представя Афродита и Адонис и богът на любовта Ерос от елинистическата епоха в Одесос. Това е пример за тези първи паметници, преместени в София. Със създаването на Варненския музей вече има и законово основание интересните паметници да остават в града. Това е голямо постижение за варненската наука.
Къде се е намирал музеят? Какви сгради и помещения е обитавал през годините?
Първото помещение на Варненския музей е в сградата на тогавашната Девическа гимназия. За нуждите на музея е било предоставено едно таванско помещение, а достъпът до там не е бил много лесен. Въпреки това интерес към експозицията е имало. Имаме и няколко снимки от нея. Тя изглежда много старинно. Много интересно е да разпознаем на снимките някои от паметниците, които се пазят и до днес.
По-късно след много перипетии музеят бива разположен до 80-те години в района на сегашния Куклен театър. След това музеят заема цялата сграда на Девическата гимназия, както е и до днес.
Каза, че Археологическото дружество е създадено с възрожденски дух. Как той е пренесен до днес?
Бих казал, че част от този дух е пренесен и до днес, и това се дължи на екипа. Това са едни традиции, които с радост мога да кажа, че се препотвърждават с всяко поколение. Сега обстановката е много по-различна. Науката е много по-канализирана и уредена със закони и наредби. Но това донякъде "изсушава" нашата работа и дори понякога я затруднява. Нашият археологически екип в музея продължава много от проектите на Варненското археологическо дружество и до днес. Изследването на един обект обикновено отнема десетилетия, а понякога дори повече от столетие. Днес някои от най-известните археологически обекти са открити от братя Шкорпил и техните съмишленици още от онова време и ние продължаваме да работим по тях.
Кои са те?
Аладжа манастир, както и манастирите в местностите Джанавара и Караач Теке.
Още за тези и други обекти в околностите на Варна можете да чуете в звуковия файл.
По традиция преди Коледните и новогодишни празници варненската галерия "Арт Маркони" представя сборната изложба "Изобилие". В нея със свои творби участват редица художници - Ангел Атанасов/Ачо, Ангел Веселинов, Васил Петров, арх. Владимир Рачев, Димитър Манолов, Дима Ненова, Димитър Кавръков, Емилия Бояджиева, Ивайло Евстатиев, Илиян Пеев, Клементина..
Интервю с Eicca Toppinen (APOCALYPTICA) APOCALYPTICA започнаха кариерата си с албум с кавъри на METALLICA. Близо 30 години по-късно финландците издадоха и втора част отново с кавъри на METALLICA. На 28 ноември групата ще представи „Plays Metallica Vol. 2“ и в София по покана на „EventEase“ в Зала 3 на НДК. Това ще бъде деветия концерт на..
Своеобразният литературен маратон на поетесата и журналист Керанка Далакманска, започнал на рождения ѝ ден 2 октомври, е към своя край и бележи успех с пълните салони и души на хората, докоснали се лично до поезията и в "Петия ъгъл". Ъгълът на чувствеността. Нейният ъгъл, който носи смисъла за доброта, човечност, усещане на природа, на..
Всеки ден за семейството на к.д.п. Денчо Добрев е специален, защото след дългия работен ден и след училище, всички се събират да вечерят заедно и споделят как е минал денят им. Денчо Добрев отделя 18 години на морето, като последният му рейс е най-кошмарният – ковид-пандемията в самото начало, когато се оказва в Китай и не може да слезе от..
Учителите са в протестна и стачна готовност, ако няма увеличени на заплатите от 1 януари заради липсата на приет Бюджет за догодина. Това каза председателят на синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" Юлиян Петров. Обмислят се вариантите на протест, сред които са ефективна стачка, незавършване на първия учебен срок, електронна стачка, обобщи той...
Театрално-танцовият спектакъл "Таралежите" по мотиви от романа на братя Мормареви - "Войната на таралежите", подготвят актьорът и режисьор Стоян Радев и танцовият хореограф и режисьор Георги GOOSH Енчев. Премиерата ще бъде на 23 ноември от 17.30 и 19.30 часа в "The Center World" на ул. "Шипка" 4, както и на следващия ден - отново от 17.30 и 19.30..
Над 5 млрд. лева харчи българинът на година за цигари. Огромна част от този разход отива в бюджета, тъй като акцизът и Данъкът върху добавената стойност взимат 80% от цената на цигарите. Ако акцизите за тютюневи изделия се вдигнат по-сериозно, в бюджета на България ще постъпват с 1,5 млрд. лева повече. Заради по-високите цени на цигарите около 150 000..