Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Землевеж": Неравенство между регионите и числата

„Землевеж“ е рубрика за живота на числата. „Землевеж“ е платформа за представяне на данни от статистически проучвания по достъпен начин за света и България от достоверни източници.
През последната учебна година около 45 хил. студенти завършват в България висше образование в различни степени (напр. бакалавър, магистър). Поради концентрацията на големи университети в дадени градове, броят завършили е неравномерно разпределен по области. 
40% получават дипломите си в София, а още 40% - от образователните центрове в други четири области - Пловдив, Варна, В. Търново и Благоевград.
В ред области няма нито един университет, а в повечето от останалите броят студенти е пренебрежим. Привличането на млади образовани специалисти в едва няколко области води до недостиг на такива кадри в останалите и свързани с това икономически и демографски неравенства

Над четири пети от чуждестранните преки инвестиции в България отиват само в шест области - София-град, Пловдив, Бургас, Варна, София-област и Стара Загора. 
Същевременно това са областите, в които се съсредоточава брутният вътрешен продукт, индустрията и населението на страната, отчасти благодарение на инвестициите.

Почти половината от брутния вътрешен продукт на България (мярка за размера на икономиката) се произвежда в София. Равен дял със столичния има брутният вътрешен продукт на всички останали области без Варна и Пловдив, взети заедно.

Към 2019 г. брутният вътрешен продукт (БВП) на глава от населението в столицата възлиза на почти 40 хил. лв. Това го прави приблизително равен на средния БВП в Португалия и Чехия. Сред българските области на второ място след София-град се нарежда София-област, а на трето - Варна. БВП на човек във Варна (16 340 лв.) е около 2,5 пъти по-нисък от този в София и приблизително равен на средния БВП в Сърбия. Областта с най-нисък показател - Силистра, има БВП от едва 7 687 лв. на човек, близък до този на Молдова и 5 пъти по-нисък от БВП в София.
Чуйте повече от разговора на Павло Славова с Иван Люцканов:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Алея на книгата" с 15-о издание във Варна

15-ото издание на "Алея на книгата" предстои във Варна. Тази година то ще се проведе от 2 до 11 август  на обичайното си място по пешеходната част на бул. „Сливница“ до централния вход на Морската градина и Слънчевия часовник.  Във всеки от десетте дни могат да бъдат посетени 19-те шатри на 50 издателства с над 40 000 заглавия.  Работното време..

публикувано на 02.08.24 в 11:00

Отбелязваме Илинден по стар стил

Илинден е денят, в който се почита Свети пророк Илия. По стар стил той се отбелязва на 2 август, а по нов - на 20 юли. Свети Илия се тачи от всички християни като най-големия библейски пророк и заедно с Моисей. Има поверие, че на този ден морето взима най-много жертви.  Днес имен ден имат: Илия, Илиян, Илин, Илина, Илияна, Илко.

публикувано на 02.08.24 в 09:41

Изложбата "Разкази от злато и сребро" от днес в Балчик

От днес до 14 октомври в Каменната зала на Двореца в Балчик е достъпна богата и много различна изложба, създадена да допълни събитията по отбелязването на 100-годишнината от началото на построяването на Двореца - бившата лятна резиденция на румънската кралица Мария Единбург, съобщават домакините от Държавния културен институт Представената в Каменна..

публикувано на 01.08.24 в 16:00

БАБХ въвежда допълнителни мерки срещу чумата по дребните преживни животни

Във връзка с влошената епизоотична обстановка в Румъния и Гърция и заболяването чума по дребните преживни животни, със заповед на изпълнителния директор на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), се въвеждат допълнителни мерки за предотвратяване на разпространението на болестта у нас. Ръководството на Министерството на земеделието и..

публикувано на 01.08.24 в 12:45

80 години от рождението на изследователя на Варненския некропол отбелязват във Варна

През 2024-та се навършват 80 години от рождението на Иван Иванов, изследователят на варненския халколитен некропол и откритото в него най-старо обработено злато в света. По този повод от 18 часа днес, 1 август – рождената дата на Иван Иванов , в зала „Одесос“ на Варненския археологически музей ще бъде представен юбилейният сборник „Да оставиш..

публикувано на 01.08.24 в 08:00

Поливно земеделие - възможно ли е в България?

От началото на тази година вече няколко пъти бяха подобрявани дневните рекорди за високи температури от времето, в което са били извършени първите измервания. Високите температури през зимата и екстремно горещото време през лятото, започнало още през месец юни, повдигнаха на дневен ред отново темата за поливното земеделие и огромната нужда от неговото..

публикувано на 31.07.24 в 17:15

Птицезащитни устройства монтираха в село Стожер

Птицезащитни устройства  бяха монтирани по електроразпределителни съоръжения в добричкото село Стожер.  Районът е част от главния маршрут на миграция на птиците от Европа към Африка и обратно - Via Pontica. Повишен риск за живота и здравето на птиците отчитат еколозите и експертите от ЕРП-Север. Пилотното поставяне на устройствата е преди..

публикувано на 31.07.24 в 15:40