Повишените разходи за издръжка са причина за 50-процентното увеличение на цената за вход в територията, стопанисвана от Университетска ботаническа градина в Балчик, обясни Валя Машкарова – ръководител на звеното към Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Това са покачването на минималната работна заплата, поскъпването на тока, водата, материали и препарати, присъщи за работата на градината. Цената на билета (8 лева вход на възрастен), валидна в продължение на шест години – от 2016 до 2021-ва, е калкулирана при минимална заплата 420 лева, мотивира тя покачването на 12 лева. По думите и ведомството е на ръба на оцеляването и заради понижената посещаемост, съответно приходи, в последните две години на пандемия, тъй като се самоиздържат. Не планират инвестиции през 2022 година, както и съкращаване на персонала и други разходи, тъй като повече няма накъде.
Новият ценоразпис не засяга балчикилии, тъй като продължава да е в сила споразумението за свободен вход между Община Балчик и СУ.
Валя Машкарова се надява през тази година да бъде постигнато споразумение между двете ведомства, управляващи мястото – СУ и Министерство на културата, и двете каси за туристите да преминат в една.
За разрешаване на дългогодишния казус „Двете каси“ ще бъде запознат и новият министър на културата, каза директорът на културен център Двореца Жени Михайлова, тъй като по думите и това води до негативи както за културния институт, така и за туристическия имидж на България.
Така при 12 лева вход за градината и 7 лева за Двореца, общата цена за един възрастен тази година е 19 лева. За семейство с деца е 36 лева(съответно 24 лв. и 12 лв.).По-ниска от редовната е цената за учащи и пенсионери, безплатен е входът за хората с трайни увреждания.
Подробностите чуйте в репортажа на Албена Иванова:43 души, служители на Община Варна и граждани, се включиха в днешната кампания по кръводаряване „Капка любов“, която се проведе от 9 до 14 часа в зала „Пленарна“ на Общината. Инициативата се реализира съвместно с Районния център по трансфузионна хематология в морския град. Четири екипа на кръвния център бяха на разположение на желаещите да се включат в..
Всяка среща с варненската публика за мен е абсолютен празник. Когато дойда във Варна, тук попадам на едно общество от четящи, любопитни, мъдри и много емоционални хора. Това подчерта за Радио Варна съвременната българска писателка Мария Лалева, която е специален гост в зимната "Алея на книгата", открита днес в морската столица. Във Варна..
Народно читалище "Просвета 1927 г." във варненския квартал "Аспарухово" чества своята 98-годишнина през 2025-а. Събитието ще бъде отбелязано с редица инициативи през цялата седмица, съобщиха за Радио Варна читалищният секретар Любка Тодорова и библиотекарят Ж ивка Минева. Дни на отворените врати се провеждат днес и утре, а на 14 февруари..
Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, организира на 14 февруари Университетската ботаническа градин а в Балчик. Събитието ще се състои в Учебен участък - лозов масив с десертни сортове от 12.30 часа. Програмата включва водосвет, официално зарязване на лозите, дегустация на вина. По повод традиционното..
Проектът „Дигитална фолклорна палитра“ на ученици от Първа езикова гимназия e големият победител в тазгодишния конкурс „Млад благотворител“. Екипът от десетокласници впечатли журито с идеята за създаване на дигитален архив на българското музикално наследство, който да съхранява и популяризира богатството на българските фолклорни традиции...
Климатът във Варна, в страната и Черно море ще дискутират днес специалисти от различни институции в първия научен форум, организиран от новосъздадената платформа "Площад НАУКА". Събитието ще се проведе в Световния ден на радиото, тъй като тази година той е посветен именно на климатичните промени и тяхното отражение върху нас. Отбелязваме..
На 13 февруари отбелязваме Световния ден на радиото. Инициативата е на ЮНЕСКО. Тази година честването ще се проведе за 13-и пореден път, Денят е избран неслучайно - рождената дата на радиото на самата Организация на обединените нации е 13 февруари 1946 година. От ЮНЕСКО отбелязват, че радиото продължава да бъде една..