Доайенът на българските диригенти - маестро Борислав Иванов, чийто 90-годишен юбилей във Варна беше отбелязан през лятото на 2021 г., почина рано тази сутрин. Това съобщи в профила си в социалните мрежи директорът на ТПМЦ Варна Даниела Димова.
Борислав Иванов има огромни заслуги за утвърждаване на българската музикална култура и българските оперни гласове по света. С тях, както и със солисти от цял свят, той е гастролирал многократно в Испания, Италия, Германия, Полша, Русия, Египет, Франция, Белгия, Турция и др. Дирижирал е повече от 3 500 спектакъла на 4 континента и 65 сезона стои с неизменен успех на диригентския пулт.
Борислав Иванов е носител на многобройни отличия, сред които Почетен кръст за заслуги към културата, първа степен, от Президента на ФРГ Рихард фон Вайцзекер, Орден "Кирил и Методий", Почетен знак на Пловдив и Варна, Почетен гражданин на Варна, Награда "Варна"; "Златен век" от Министерство на културата; "Златно перо" на Европейския музикален фестивал и др.
Определян често и като "аристократът на българската музикална култура", маестро Борислав Иванов беше свързан неразривно с Варна и сцената на операта в морския град.
Освен диригент, той беше и артистичен директор на Варненската опера, а творческият му път на сцената ѝ започва още от самото начало - през 1949 г.
За първи път в Археологическия музей във Варна са показани артефакти от новите 10 гроба, проучени миналата година във Варненско, както и гроб 1 от Варненския халколитен некропол, в рамките на изложбата "50 години нови хоризонти в праисторията" по повод 50 години от откриването на най-старото обработено злато в света. Директорът на Регионалния..
Днес, на Международния ден на музеите – 18 май, в Бяла ще бъде представена книгата „История на Бяла“. Изданието разказва за хилядолетната история и културното наследство на Черноморския град от древността до 1989 година и описва етапите на развитие, етническия състав на местното население, административното устройство, демографските промени,..
Две прожекции на авторския си филм "Светецът светкавица" ще представи този четвъртък във Варна журналистът, писател и изследовател Ангел Бончев. Те ще се излъчат от 18.30 и от 20.00 часа във Фестивалния и конгресен център. В лентата, която е с продължителност 70 минути, варненци и гостите на града ще могат се запознаят с житието и чудесата на Свети..
Под това мото Младежка фондация "Аморфа" организира аристократична творческа Нощ на музеите и галериите в Адвокатската градинка във Варна. Тя започва в 18 часа на 18 май - международния музеен празник - и ще продължи до полунощ. Трите пространства за изложба, арт демонстрации и бохемска музика са галерия, стара изба и миниатюрна градска градинка...
На 18 май отбелязваме Международния ден на музеите, честван за първи път през 1978 г. Целта на празника е да се повиши информираността и ролята на музеите в обществото . Решението на 18 май да се отбелязва деня на музеите е взето през 1977 г. в Москва на ХІ-та генерална конференция на Международния съвет на музеите, а година по-късно..
В деня на Международния ден на музеите – 18 май, в Бяла ще бъде представена книгата „История на Бяла“. Мероприятието се организира от Общински културен институт /музей/ - гр. Бяла и ще се проведе от 18:00 часа в конферентната зала на Исторически музей в града. Изданието разказва за хилядолетната история и културното наследство на Черноморския..
17 май – вторник – 17 часа – ОСНОВНА СЦЕНА ХУБАВАТА ЕЛЕНА Оперета в две действия от Жак Офенбах Либрето Анри Мейак и Людовик Алеви Диригент - Стефан Бояджиев Режисьор - Светозар Донев Хореограф - Анна Донева Сценограф - Иван Токаджиев Костюмограф - Анна - Мария Токаджиева Диригент на хора - Цветан Крумов В ролите: МЕНЕЛАЙ - Александър..
Сезонът край морето започна за Клиниката на д-р Емилова . Много от пациентите постъпват, за да се възстановят след коронавирус. Постковид синдром – така медиците наричат хроничното заболяване, което..