За първи път във Варна ще бъдат представени дарените от наследниците на граф Игнатиев личен печат – част от фонда на Националния военноисторически музей, жезъл и часовник – част от фонда на Националния исторически музей, както и копия на документи от архива на Министерството на външните работи на Русия. Сред тях е копие на Санстефанския мирен договор, по специално частта от текста на френски език. Те са експонирани от днес във Военноморския музей във Варна. Камерната експозиция е по повод 190 години от рождението на Граф Николай Игнатиев и Националния празник Трети март.
Посетителите ще имат възможността да погледнат от още един ракурс личността на дипломата, играл ключова роля в продължение на няколко десетилетия при решаването на Източния въпрос и подписал от името на Руската империя Санстефанския договор, който ознаменува Българското освобождение.
Изложбата се реализира по идея и с помощта на Община Варна, с участието на Националния военноисторически музей и Националния исторически музей. Тя може да бъде разгледана до 19 март 2022 г. На Националния празник Трети март по традиция във Военноморския музей във Варна ще е Ден на отворени врати.Елия е персонаж от книгите-игри на Стефан Стефанов и се завръща в нов формат - на страниците на графичната новела "ЕЛИЯ: - чудовище в мазето"! Безценната дъщеря на барона е изчезнала през нощта. Следите сочат, че най-вероятно е била отвлечена от вампир. А какъв по-добър начин да откриеш вампир, от това да изпратиш подире му своя собствен?..
Началото на Двадесет и третото издание на Международното биенале на графиката – Варна ще бъде поставено на 14 август т.г. Интересът към форума е огромен. Творби на графичното изкуство ще бъдат изложени паралелно на три локации в морската столица - ГХГ и галериите „Ларго“ и „Графит“. От 1800 творби са селектирани 515 на 358 автори от 59 страни. Това..
„Мигът на Дора“ е роман за най-голямата добруджанска радост – освобождението на областта от четвъртвековната румънска окупация и връщането й в пределите на Царство България. През погледа на голямата поетеса Дора Габе, пламенно ангажирана с борбата за свободна Добруджа, книгата проследява събитията от подписването на Крайовската спогодба на..
Легендарните рок групи БТР и АХАТ започнаха съвместно турне. Третата дата от него е във Варна. Концертът е в Летния театър. След това двете банди отиват да се срещнат с рок феновете си в Бургас. За Радио Варна певецът на БТР Наско, или по паспорт Атанас Пенев, казаха, че бандите ще бъдат заедно на сцена, като едновременно ще изпълняват песни както на..
От днес до 29 август 2025 г. варненската Галерия 33 ще бъде домакин на изложбата „Лицата на Европа“ на известния български скулптор Рашо Митев. Откриването е от 18:00 ч. на ул. „Габрово“ 2А. "Лицата на Европа" включва мраморни бюстове, вдъхновени от многогласната културна идентичност на Европа. Всеки портрет в колекцията..
Във Военноморския музей във Варна бе официално открита изложбата „Българските околосветски плавания“ – първата по рода си експозиция, посветена на всички родни морски обиколки на земното кълбо. Повече подробности от разговора на репортера ни Ваня Славова с директора на Военноморския музей Мариана Кръстева: Изложбата ще бъде достъпна и..
Варна отново ще бъде домакин на едно от най-обичаните културни събития у нас – 11-ият международен филмов фестивал "Карантината", който ще се проведе от 5 до 9 август, на плажа до рибарското селище Карантината. Фестивалът, създаден и поддържан изцяло на доброволчески принцип, доказва, че културата съществува без лукс, а чрез хората. Без субсидии, но с..