Омбудсманът Диана Ковачева изпрати становище до министъра на икономиката и индустрията Корнелия Нинова относно публикувания за обществено обсъждане законопроект за събиране на вземания по потребителски договори, добил популярност като Закон за колекторите.
„Смятам, че от най-голямо значение е чрез закона по ясен и категоричен начин да се пресекат всички недобросъвестни практики, използвани до момента за притискане и принуждаване на хората да плащат, без съобразяване с лично, семейно и здравословно положение, на изтекли по давност дългове, с методи на ръба на закона и с позоваване на неясно как многократно нараснали дългове“, пише проф. Ковачева. В становището си тя обръща внимание, че в законопроекта липсват две много важни за правата на гражданите гаранции.
На първо място това е предварителното съгласие на длъжника вземането му да може да бъде прехвърлено на трето лице, различно от кредитора.
Общественият защитник настоява съгласието да бъде уговорено като отделна клауза в договора или анекс, а не като част от общите условия, с които повечето граждани не се запознават в подробност при подписването.
„По този начин самият длъжник ще може да прецени дали допуска да плаща или от него да бъде събиран дълга от лице, различно от кредитора. Ако не бъде дадено изрично съгласие, има риск гражданите изобщо да не разберат, че са се съгласили дългът им да бъде прехвърлен на друго лице“, подчертава омбудсманът.
Диана Ковачева обръща внимание и на друг известен факт, а именно, че когато се прехвърлят задължения, те се купуват на значително по-ниска стойност от дължимата сума. Затова според омбудсмана е справедливо кредиторът първо да предложи на длъжника да изкупи задължението си, но при същите условия, при които би го продал на колектор.
„Проблем виждам и в обхвата на предложения законопроект. Разпоредбата на чл. 1 визира необслужваните потребителски договори, но в този обхват не влизат банковите кредити и тези, отпускани с договор от фирмите за бързи кредити, а именно от тяхното извънсъдебно събиране от колектори страдат на-голяма част от гражданите. Също така е неясно дали под „необслужвани” се разбира изцяло или частично необслужвани“, допълва общественият защитник.
За да се пресекат недобросъвестните практики, Диана Ковачева настоява да се предвиди извънсъдебното събиране на вземания да се осъществява само от лице, което е вписано в регистър.
„Правилно и коректно е уведомяването за прехвърлянето да е от страна на първоначалния кредитор, но смятам, че към посочените реквизити на уведомлението следва да се добави и размерът на непогасения остатък на дълга, разбира се без размера на законната лихва, тъй като тя се начислява до окончателното изплащане на задължението. При посочването на дължимия остатък от първоначалния кредитор ще може да се прецени и дали се спазва разпоредбата на чл. 10 от закона, а именно новият кредитор да не може да иска от длъжника плащане, различно от договореното, а новият кредитор да има право само на лихва за времето на забавата“, посочва омбудсманът.
Във връзка с уведомяването проф. Ковачева отбелязва, че не е регламентирано кога длъжникът се счита за надлежно уведомен, както и че не е изрично разписано пред кого и по какъв ред той може да оспори вземането си.
„Подробно са описани действията, които колекторът не може да предприема спрямо длъжника и това е изключително важно, тъй като именно в тази насока са голяма част от оплакванията на хората“, подчертава общественият защитник.
Диана Ковачева посочва и важността на отделен регистър, в който да бъдат вписани колекторските фирми, а извънсъдебното събиране на вземания да не може да се осъществява от дружества, които не са включени в него. Но подчертава, че трябва внимателно да се обмислят критериите, на които трябва да отговарят тези фирми, за да бъдат допуснати до вписване.
Омбудсманът обръща внимание и на едно от основанията за служебно заличаване на лице от регистъра, а именно при грубо или системно нарушение на Етичния кодекс за професионална етика и поведение. В същото време, по чл. 16, дружествата за събиране на вземания не са длъжни да членуват в професионални организации на лицата, предоставящи такива услуги и съответно не са задлъжни да приемат Етичен кодекс за професионална етика и поведение, което пък на свой ред да даде основание за тяхното заличаване.
На следващо място, Ковачева посочва, че липсва норма, която да допуска пострадали граждани индивидуално да сигнализират контролния орган - Комисията за защита на потребителите, за извършени спрямо тях нарушения от страна на колектори. Това според предложения проект могат да правят само сдруженията на потребителите, които да информират писмено контролния орган в седемдневен срок, като му предоставят всички налични материали.
Сред другите предложения на омбудсмана е забрана задълженията за комунални и битови услуги да се прехвърлят на фирми за събиране на вземания.
„Задълженията за парно, ток, вода и услуги на мобилните оператори са сред чувствителните за гражданите теми и следва да се подхожда внимателно“, предупреждава омбудсманът.
Предимно положителни са температурите на въздуха в Източна България и край морето. Към 5.00 часа тази сутрин отрицателна е температурата само в района на Шумен – минус 2 градуса. В останалите части на региона температурата на въздуха е от 3 градуса в Добрич и Бургас до 11 в Ахтопол. 4 градуса е в Русе, Разград и Шабла. По 7 градуса е във Варна и..
Днес в Народното събрание се е провела обща среща между преговорните екипи на ГЕРБ-СДС, "Демократична България", БСП – Обединена левица и ИТН. По време на разговора са обсъдени предложения на страните по проекта на споразумение за управление, включващи дефиниране на приоритетите пред управлението и механизми за вземане на решения от бъдещо управляващо..
С два часа е удължено работното време на 2 и 3 януари на всичките седем пункта за издаване на карти за градския транспорт във Варна. Централният пункт, находящ се на ул. „Русе“ № 33 (обръщач до училище „Димчо Дебелянов“) ще работи до 20:30 ч., а останалите шест пункта, които са разположени в различните райони на града, ще работят до 19:00 часа. Това..
Рекордните 900 000 тона зърно са обработени на пристанищния терминал Варна - Запад през миналата 2024-та година. 20 млн. лева ще бъдат вложени във вече функциониращия зърнен терминал за подобряване на материалната база, оптимизация на процесите и повишаване на нормите за товарене. Това каза директорът на Пристанище - Варна Ивайло Гавраилов. През 2025-а..
Изплащането на пенсиите през януари чрез пощенските станции ще започне на 7 януари (вторник) и ще завърши на 20 януари (понеделник). Преводите на сумите за януарските пенсии по сметките на пенсионерите, които получават парите си по банков път, ще бъдат извършени на 7 януари 2025 г. Датата за изплащане на обезщетенията за безработица през този месец е..
Българската икономика се нуждае от повече от 250 000 кадри в различни сектори. Най-голям е дефицитът в строителството и здравните грижи. Не достигат тесни специалисти и ръководен персонал. В същото време бизнесът очаква ръст на разходите си за труд, за да задържа квалифицираната работна сила, предаде БНР. Индустрията търси високо квалифициран,..
Стотици пенсионери и ученици във Варна буквално блокираха централния пункт за продажба на карти за градския транспорт, тъй като по решение на Общинския съвет от вчера те пътуват безплатно, но трябва да получат карти за нов абонамент. Хората протестираха, че фирмата, която отговаря за продажбата на карти и билети - ТАСРУД, е трябвало по-рано да..