Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

КТ „Подкрепа” призова работещите в музеите към ефективен протест утре

2
Археологически музей-Варна

Служителите на Регионалния исторически музей-Варна вече се включиха в символичния протест срещу предвиденото минимално увеличение на средствата в проекта за държавен бюджет. Специалистите заявявиха своята воля за протест срещу несправедливото разпределение на средствата за финансиране и подпомагане дейността на културните институции в България. Увеличението на средствата за националните и регионалните музеи и галерии спрямо миналата година е с 5%, а това за регионалните библиотеки е с 9.2%. С директора на РИМ-Варна Игор Лазаренко разговаря Светлана Вълкова.

Основният проблем е свързан с парите в бюджета, които се отделят за този сектор. Предлага се едно минимално увеличение. Какво бихте могли да направите с него?

Реално това увеличение с 5 процента покрива само увеличението на минималната работна заплата. Всичко останало не може да бъде покрито, защото тази сума покрива само неотложните разходи.

В момента има и друг сериозен проблем - разходите свързани с тока. Как се справяте с получената субсидия?

Ние с тока се справяме, но с газа сметката ни е покъртителна. Авансово за първите три месеца дължим 64 000 лева, а това е 4 пъти повече от разхода през миналата година. А пък токът ни е около 10-11 000 лева.

Какво още е нужно да се развива един музей?

Хората трябва да получават заплати и да имат условия за труд. Все пак ние не сме склададжии, които държат едни предмети, а трябва да бъдем привлекателни за публиката. Технологиите напредват и децата търсят повече дигитален контакт, а не физически досег с предмета. Технологиите обаче не са безплатни, а изискват някакъв финансов ресурс за изработване на програми. Другият проблем е поддръжката на сградния фонд. Това са стари сгради на повече от 100 години и са преустройвани за музеи. Имаме проблем и с Аладжа манастир, и с Римски терми. В първия случай има корозиционни процеси. Римските терми са изкарали 2000 години благодарение на римския строителен стандарт, но и те са в прецес на разпадане и се нуждаят вече от ремонт.

Вие имате пари само за козметичен ремонт.

Сметките там тръгват от 100 000 лева нагоре. А ние с такива пари през последните години не разполагаме. Приходите ни от над 800 000 спаднаха на около 200 - 250 - 300 000 лева. Имаме оптимистични очаквания, но едва ли през тази година ще наваксаме предишните печалби.

Целия разговор на Светлана Вълкова можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Цветан Симеонов, Българска търговско-промишлена палата (БТПП)

Бизнесът алармира за дефицит на висшисти в техническите науки

Остра нужда от кадри с висше образование в областта на техническите науки са заявили близо 80 на сто от представители на бизнеса в България, участвали в анкета на Българската търговско-промишлена палата. 22 на сто от участвалите в проучването са посочили необходимост от висшисти в областта на природните науки, математиката и информатиката, а 19..

публикувано на 08.02.25 в 14:44

Съветът на ректорите предлага медицинските сестри и акушерките да учат 3 вместо 4 години

За промяна на продължителността на обучението за придобиване на образователна степен „бакалавър“ за специалност „медицинска сестра“ и специалност „акушерка“ от 4 на 3 учебни години настояха от Управителния съвет на Съвета на ректорите на висшите училища по време на съвместно заседание с министъра на образованието и науката Красимир Вълчев днес...

публикувано на 08.02.25 в 12:17
Димитър Ганев

Димитър Ганев, "Тренд": Най-големият проблем за българите са високите цени

32% от българите имат позитивно отношение към кабинета "Желязков", но други 39% са на противоположното мнение и не одобряват новото правителство. Това сочи социологическо проучване на "Тренд", съобщи социологът Димитър Ганев. Икономическата тревожност сред българите остава висока. Проблем номер 1 за населението е повишаването на цените. Според запитаните..

публикувано на 08.02.25 в 12:10

Как да не купим фалшив парфюм за 8 март?

Наближаването на 8 март традиционното засилва търсенето на дамска козметика. Рисковете да попаднем на фалшиви парфюми в този период също нарастват, напомнят от онлайн платформата „Ние, потребителите“.  От там отбелязват, че макар репликите да копират в голяма степен оригиналите по външен вид, дизайн, надписи, цветове, флакон и опаковка, все пак има..

публикувано на 08.02.25 в 12:09
В цяла Гърция имаше масови протести на втората годишнина от жп катастрофата, при която загинаха 57 души

Катя Пеева, БНР: Гърците още не са стигнали до апогея на протестите

Все още не се е стигнало до апогея на протестите в Гърция. Това коментира за обзорното предаване "Позиция" на Радио Варна кореспондентът на БНР в южната ни съседка Катя Пеева. Масовите недоволства са с искане за правосъдие заради виновните за влаковата катастрофа преди две години, защото, "не е виновен само началникът на гарата в Лариса" , подчерта..

публикувано на 08.02.25 в 12:00

"От Киноцентъра до музейната витрина" - носии от филма "Капитан Петко войвода"

По повод 125-годишнината от кончината на Капитан Петко Войвода в музея на Възраждането във Варна е подредена изложбата "От Киноцентъра до музейната витрина". В нея са показани автентични народни носии от фонда на Историческия музей в град Попово. Облеклата са част от колекция, събирана през 70-те и 80-те години на миналия век от екипа на серийния игрален..

публикувано на 08.02.25 в 10:25

Механична плетачна машина

Ръчна машина за плетене на прежда е най-новият експонат в постоянната експозиция на Музея за нова история на Варна. Машината е на фирмата "Дюбие", модел 1930 година. В онези години това механично устройство е било мечта за всяка домакиня, защото с него плетенето се е превръщало в бързо и удобно. "Точно това е едно нововъведение за времето си, което е..

публикувано на 08.02.25 в 09:48