Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

О.з. полковник Недьо Радев: Гражданската защита спешно трябва да бъде реформирана

Няма нищо секретно в тази информация - населението трябва да бъде запознато и подготвено

О.з. полковник инженер Недьо Радев е бивш заместник-началник на управление „Гражданска защита“ в Министерството на отбраната в София от 1992 година до пенсионирането си през 2000 година, като е исекретар на Постоянната правителствена комисия при бедствия и аварии към Министерския съвет. Започва трудовата си кариера като началник щаб на Гражданска отбрана в завод „Независимост“ в Габрово. През 1975 година завършва Висшия химико-технологичен институт в Бургас и е военизиран в Окръжния щаб на Гражданска отбрана в Габрово като помощник-началник щаб по радиационна и химическа защита. През 1984 г. завършва Военната академия „Г. С.Раковски“. Специализира стратегически курс по ГО в Русия, обучава се в курсове за квалификация в САЩ и Швеция.

Като най-критични моменти в своята над 35-годишна кариера полковник Радев определя аварията в Чернобил и реакцията у нас и голямото земетресение с жертви в Свищов. Днес е пенсионер и живее в Габрово, но продължава активно да се интересува от проблемите на гражданската защита на населението у нас. Счита, че системата на гражданска защита се нуждае от спешна реформа, защото с присъединяването и към структурите на МВР, в частност на службите за пожарна безопасност, е допусната сериозна грешка, довела до унищожаване на една вече 80-годишна традиция.

Още на 22.02.20022 година, няколко дни преди началото на войната в Украйна, публикува открито писмо до председателя на Народното събрание, президента, министър-председателя и министър на вътрешните работи, в което апелира за неотложно обсъждане и информиране на гражданите за състоянието на скривалищата и противорадиационните укрития, на средствата за индивидуална защита - противогази и детски камери, на сиренно-оповестителната система, на държавния и мобилизационния резерв, на ситуацията в момента относно обучеността на населението да реагира в критични ситуации. Писмото е публикувано в социалните мрежи - в страницата на клуб "Гражданска защита" във фейсбук, а чрез народен представител от Габрово е насочено и към институциите.

Полковник Радев смята, че някои теми се неглижират, защото не се разбират от управляващите. "С изключение на центровете за управление, нищо друго не може и не трябва да бъде секретно. Хората трябва да са информирани, защото вместо паника и страх, знанието ще нидаде спокойствие. Ако сте подготвен и знаете - моите защитни средства ще дойдат в кварталния клуб, аз ще ги получа там, ще ги съхранявам и в случай на необходимост ще ги използвам, няма стрес, няма страх. Всеки трябва да знае - моето защитно съоръжение се намира на това място и аз знам къде трябва да отида. Доколкото ми е известно, състоянието на скривалищата не е добро, всичко е унищожено, ръждясало. Преди имаше щатни хора, които ги поддържаха, подменяха водата, проветряваха и т.н. Единственото, което разбирам, че правят в момента на правителствено ниво, е да подменят йодните таблетки с изтекъл срок на годност. Те действително са важни и могат да защитят щитовидната жлеза при повишена радиация, но трябва да се раздадат предварително хората да знаят кога икак да ги приемат. Важни са и индивидуалните средства - маските, които използваме срещу зараза от вируси, могат да ни предпазят донякъде и от радиацията, но не и от бойни отровни вещества, токсични газове и пр. Срещу тях са необходими противогази и спецални торби за предпазване на деца до 1 годинка. Като инженер-химик и специалист по стареене на каучиковите материали, мога да Ви кажа, че доколкото имам информация, средствата, доставени преди десетилетия се пазят добре, но не са подменяни, а те стареят..."

О.з. полковник инженер Недьо Радев смята, че с отвореното писмо е изпълнил своя граждански дълг. Надяваме се институциите да го чуят. "Човек трябва да бъде подготвен - реална опасност винаги съществува, може да не е военен конфликт, а стихийно бедствие или ядрена или химическа авария. Казват, че имало повишаване на радиационния фом край Чернобил, ами ако стане нещо в някоя от двете АЕЦ в Украйна - може да е неумишлено или умишлено причинен инцидент, какво правим? Някои казват, че няма да дойде до нас. Да, но няма гаранции - имаме урок от аварията в Чернобил. Тогава радиацията достигна до България на 5-6 ден. Облакът стигна до Германия, но, за съжаление, после въздушното течение се обърна и дойде към Сърбия, България и Черно море. Увеличението на радиацията беше десетократно. Аз самият участвах в първите замервания и нивата на радиация бяха десет пъти над максимално допустимите норми. Много се говори, че тогава нищо не е направено, но не съм съгласен. Вярно е, че официалната информация под формата на кратка бележка в "Работническо дело" излезе чак на десетия ден, а аз лично исках да изляза в медиите в Габрово тогава, да говоря на хората, но не ми разрешиха. Едва на десетия ден започнаха да издават указания детските градини да не извеждат децата навън и пр. Но аз имам 41 страници документи за това, което все пак беше направено и за това, което не бива да се прави в подобни кризисни ситуации".

Можете да се запознаете със съдържанието на писмото и да чуете цялото интервю на Валерия Василева в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
доц. Огнян Боюклиев

Огнян Боюклиев, БАН: Ниското качество на храните е по-голям проблем от високата им цена

Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..

публикувано на 15.02.25 в 13:58

Винен експерт: Родни вина се предлагат и в Мишлен ресторанти, избирайте българското!

Българите преоткриват  позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино  П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..

публикувано на 14.02.25 в 08:08

Икономист: Бойкотът във варианта, в който се предлага днес, няма да има никакъв ефект

Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..

публикувано на 13.02.25 в 18:12
Иван Кабуров

Зеленчукопроизодител: Държавата спешно да ограничи сивия сектор в покупко-продажбата на плодове и зеленчуци, да има контрол

Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..

публикувано на 13.02.25 в 11:48

Масово хора от по-малки градове купуват жилища във Варна с готови пари

65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна.  63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..

публикувано на 13.02.25 в 08:05

Клубът на варненските краеведи очаква своите нови членове

23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед".  Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..

публикувано на 12.02.25 в 08:30

Сестрите и акушерките в готовност за протести, ако се намали обучението им с година

Медицинските сестри и акушерките са в готовност за провеждане на масови протести, ако бъде одобрена идеята обучението по тези специалности да бъде намалено от 4 на 3 години. Това каза Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Обучението им сега отговаря на изискванията на европейска директива,..

публикувано на 11.02.25 в 19:00