Украинците, настанени в хотелите "Хелиос" и "Лотос" в Балчик, вече втора седмица учат български език.
Уроците са практически, приложими в ежедневието и се провеждат два пъти седмично по един час. С доброволческата работа да преподава се е заела Светлана Атанасова – известна на балчиклии с езиковата си школа и организатор на международен фестивал на английския език в Балчик „Светът в детските длани“. Завършила е руска филология в Москва, след това английска.
Войната в Украйна, хората, потърсили убежище при нас, и голямото и сърце я тласкат към поредното предизвикателство – за първи път да преподава български език. В часа и на 16 март в хотел „Хелиос“сме свидетели на приятна атмосфера, мотивирани деца и възрастни да учат нещо ново.
- Госпожо Атанасова, с уроците по български език вие изпреварихте дори действията на държавата, какво ви накара да го направите?
- Първо искам да кажа, че съм твърдо против войната. Това е едно голямо бедствие, един голям кошмар, безумие, ужас за всички, които я преживяваме, особено в Европа. Имам много приятели от Русия и Украйна. Завършила съм руска филология в Москва, а после и английска. Няма как да остана безразлична към мъката на тези бедстващи хора. Веднага щом разбрах, че има нужда от някой, който говори руски и може да преподава и на български, реших да се отзова. И ето ме тук – учител по български. Досега не съм го правила, защото съм преподавател по английски език. Мисля, че добре се справям – учениците ми учат с голямо желание, любопитни са, задават въпроси, интересуват се и от българските традиции. Много добре усвояват.
- Какво виждате в очите на извънредните си ученици?
- В очите им виждам и тъга, и радост. Заради децата си се опитват да не показват това, което всъщност се случва, тази огромна мъка. Възхищавам се на духа им. Поддържат много силен дух, оптимизъм, надежда за бъдещето и за мира. Много ме трогват въпросите им – как ще бъде на български „Връщам се вкъщи“.
- Как виждате продължението на всичко, което сте предприели?
- Много се надявам бързо да приключат нашите уроци. Това ще означава, че те ще могат да се върнат в родните си места и към нормалния си живот, защото няма по-хубаво от родината.
Не сме очаквали такава доброта никъде – казват учениците на Светлана Атанасова. Затова любимата им дума е БЛАГОДАРЯ.
14 филма са включени в тазгодишното издание на фестивала "Master of Art", който започва от днес във Варна. Събитието продължава до 23 февруари, а първата лента, която ще гледат киноманите в морската столица, е " My Way". "Този избор е знак, че това е нашият начин да кажем, че искаме да направим живота по-красив - чрез фестивала и чрез споделянето на..
43-ма души, служители на Община Варна и граждани, се включиха в днешната кампания по кръводаряване „Капка любов“. Инициативата се провежда съвместно с Районния център по трансфузионна хематология в морския град. Четири екипа на кръвния център бяха на разположение на желаещите да се включат в кампанията в зала "Пленарна" на Община Варна. Процедурата..
Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, организира на 14 февруари Университетската ботаническа градин а в Балчик. Събитието ще се състои в Учебен участък - лозов масив с десертни сортове от 12.30 часа. Програмата включва водосвет, официално зарязване на лозите, дегустация на вина. По повод традиционното..
Проектът „Дигитална фолклорна палитра“ на ученици от Първа езикова гимназия e големият победител в тазгодишния конкурс „Млад благотворител“. Екипът от десетокласници впечатли журито с идеята за създаване на дигитален архив на българското музикално наследство, който да съхранява и популяризира богатството на българските фолклорни традиции...
Климатът във Варна, в страната и Черно море ще дискутират днес специалисти от различни институции в първия научен форум, организиран от новосъздадената платформа "Площад НАУКА". Събитието ще се проведе в Световния ден на радиото, тъй като тази година той е посветен именно на климатичните промени и тяхното отражение върху нас. Отбелязваме..
На 13 февруари отбелязваме Световния ден на радиото. Инициативата е на ЮНЕСКО. Тази година честването ще се проведе за 13-и пореден път, Денят е избран неслучайно - рождената дата на радиото на самата Организация на обединените нации е 13 февруари 1946 година. От ЮНЕСКО отбелязват, че радиото продължава да бъде една..
Община Варна се включи тази година в Международната седмица на брака, която традиционно се отбелязва в навечерието на 14 февруари. Това стана с непринудена среща без протокол и формалности на кмета Благомир Коцев с едно бъдещо семейство и с една многодетна двойка. Антон Максимилиан Емануел Шмид и Александра Олегивна Тищенко са бъдещото семейство Шмит...