Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доброволецът-филолог Светлана Атанасова

Как е на български „Връщам се вкъщи“ – питат украинските ми ученици

Украинците, настанени в хотелите "Хелиос" и "Лотос" в Балчик, вече втора седмица учат български език.

Уроците са практически, приложими в ежедневието и се провеждат два пъти седмично по един час. С доброволческата работа да преподава се е заела Светлана Атанасова – известна на балчиклии с езиковата си школа и организатор на международен фестивал на английския език в Балчик „Светът в детските длани“. Завършила е руска филология в Москва, след това английска.

Войната в Украйна, хората, потърсили убежище при нас, и голямото и сърце я тласкат към поредното предизвикателство – за първи път да преподава български език. В часа и на 16 март в хотел „Хелиос“сме свидетели на приятна атмосфера, мотивирани деца и възрастни да учат нещо ново.


Госпожо Атанасова, с уроците по български език вие изпреварихте дори действията на държавата, какво ви накара да го направите?

-  Първо искам да  кажа, че съм твърдо против войната. Това е едно голямо бедствие, един голям кошмар, безумие, ужас за всички, които я преживяваме, особено в Европа. Имам много приятели от Русия и Украйна. Завършила съм руска филология в Москва, а после и английска. Няма как да остана безразлична към мъката на тези бедстващи хора. Веднага щом разбрах, че има нужда от някой, който говори руски и може да преподава и на български, реших да се отзова. И ето ме тук – учител по български. Досега не съм го правила, защото съм преподавател по английски език. Мисля, че добре се справям – учениците ми учат с голямо желание, любопитни са, задават въпроси, интересуват се и от българските традиции. Много добре усвояват.


Какво виждате в очите на извънредните си ученици?

-  В очите им виждам и тъга, и радост. Заради децата си се опитват да не показват това, което всъщност се случва, тази огромна мъка. Възхищавам се на духа им. Поддържат много силен дух, оптимизъм, надежда за бъдещето и за мира. Много ме трогват въпросите им – как ще бъде на български „Връщам се вкъщи“.

Как виждате продължението на всичко, което сте предприели?

-  Много се надявам бързо да приключат нашите уроци. Това ще означава, че те ще могат да се върнат в родните си места и към нормалния си живот, защото няма по-хубаво от родината. 

Не сме очаквали такава доброта никъде – казват учениците на Светлана Атанасова. Затова любимата им дума е БЛАГОДАРЯ.

Чуйте репортажа на Албена Иванова в звуковия файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Варна се включва в 10-ата годишнина на Лютия тур на България

Състезание по надяждане с люти чушки във Варна ще се проведе на 20 юли пред сградата на Аквариума в Морската градина. Грандиозният финал по надяждане е ч аст от Лютия тур на България.  Желаещите могат  да се запишат онлайн на страницата на chilli-hills.com, в страницата на организаторите във Facebook, на бул. „Княз Борис“ 13, както и по време на..

публикувано на 19.07.24 в 15:50

Експерт: Дублетните форми объркват хората, честа грешка е и неправилната употреба на "й"

Дублетните форми на думите объркват хората. Тези, които коват езиковите норми, въвеждат два начина на изписване за улеснение, а правилата трябва да се знаят. Това мнение изрази експертът по български език и създател на образователния портал "Академика БГ" Евелина Гечева, която е и организатор на инициативата "Бъди грамотен" , която ще се проведе за..

публикувано на 19.07.24 в 15:15

Как безопасно да използваме една дробилка за клони

Предпазни мерки и инструкции за експлоатация Преди въвеждането на всяка една дробилка за клони в експлоатация се изисква особено внимание. При неправилна употреба от оператора, машината може да бъде опасна както за него така и за околните. Подхождайте внимателно и предпазливо и винаги обезопасявайте периметъра на работа с обезопасителна лента преди..

публикувано на 19.07.24 в 12:00
Денят Ашуре в Пловдив

Мюсюлманската общност празнува "Ашуре"

Започва новата 1446 година по ислямския или мюсюлманския календар, който се нарича Хиджра. Така се наименува епохата, в която пророкът Мохамед и неговите последователи се преселват от Мека в Медина, където основават и първата мюсюлманска общност, с което започва историята на Исляма. Първият месец от Хиджра се нарича Мухареми. Той започва, след..

публикувано на 19.07.24 в 10:00

Владичен: между спокойствието и отгласa на войната

Как се живее по време на война на село? Отговорът на този въпрос дава кметицата на Владичен, едно от селата в Болградски район на Одеска област в Украйна – Мария Игнатова. Разположено на западния бряг на най-голямото сладководно езеро в Украйна и второ по големина в Европа – Ялпуг, Владичен е село, населено преобладващо с етнически българи, чиито..

публикувано на 19.07.24 в 08:05

Ръководител на екип доброволци: Без дихателни апарати сме, не можем да сме в сърцевината на пожара

Доброволците, които се включват в овладяването на пожарите във Варна и областта, не разполагат с дихателни апарати. Те не могат да участват в най-голямата сърцевина на пожара, защото не само че са без, но и нямат право да работят с такова оборудване. Това каза за Радио Варна  Стойчо Стойчев, ръководител на екип от щатни доброволци към Община Варна. Той..

публикувано на 18.07.24 в 17:32
Археологически разкопки в Балчик, архив

Ежегодните разкопки в Балчик ще са през септември

За теренни археологически проучвания на късноантичната и ранносредновековна крепост "Хоризонт" и тази година са осигурени средства чрез Министерство на културата, съобщи директорът на Историческия музей в Балчик Радостина Енчева. Както през миналата, така и през тази археологическият сезон ще премине за около двайсет дни през септември. Теренните..

публикувано на 18.07.24 в 13:15