Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Слънчеви усмивки в класа на Микаела всеки ден

21 март e Световен ден на хората със синдром на Даун 

За първи път денят е отбелязан по време на VI световен симпозиум посветен на на синдрома на Даун, който се провежда в Палма де Майорка през 2006 година, по инициатива на Европейската и Международна асоциации с цел превенция и помощ на хората.

Денят – двайсет и първо число на третия месец не е избран случайно, а за да покаже, че синдромът на Даун е свързан с тризомия (три копия) на 21-вата хромозомна двойка.

Синдромът на Даун е описан през 1866 г. от Джон Лангдън Хейдън Даун – британски лекар, генетик, който дава определение “монголизъм”Сто години по-късно е открита и допълнителната хромозома, така през 1965 г. хромозомната аномалия официално получава определението “Синдромът на Даун” в чест на своя пръв откривател.

Всяко родено дете със синдром на Даун има реален шанс да води един пълноценен и сравнително независим живот, стига да му бъде предоставена тази възможност.

Осигуряването на необходимите медицински и физиотерапевтични грижи, целенасочените занимания още от първите дни на бебето, всекидневният контакт с любящи близки, помощта на специалисти логопеди и психолози стимулират разгръщането на възможностите на тези деца.

 Тяхната наблюдателност, старателност и упоритост са качества, които им дават добър шанс да си намерят подходяща работа. Любовта им към музиката, танците, изобразителното изкуство би могла да бъде креативна и да доведе до успехи в тези области.

През последните години с напредъка на медицината, педагогическите науки и образованието, са постигнати значителни успехи в преодоляването на ограниченията, които синдромът на Даун налага.

Все по-често се появява информация за успешната реализация на хората със синдром на Даун във всички области на живота – децата успешно се справят в училище, младежи се обучават във висши учебни заведения, работят, изявяват се в сферата на изкуствата – стават художници, музиканти, артисти.

Слънчевите деца са сред нас, внасят настроение с положителната си нагласа.

Репортерът ни Ваня Славова посети днес първи "В" клас в Основно училище "Добри Чинтулов" във Варна.


Училището, което сбъдва мечти и което ще помогне за реализацията на желанията на Микаела:

 Родителите на Микаела са хората, които основават във Варна Фондация „Живот със Синдром на Даун” и променят стереотипи и обществени нагласи.

С изцяло положителна нагласа е и целият клас към Микаела и днес в нейна чест децата обуха весели цветни чорапки.


Чуйте още от анкетата в прикачения звуков файл:

Съучениците на слънчевата Микаела.


Учители на първокласничката са педагозите Елизабет Влаева и Александра Константинова.

Елизабет Влаева е дългогодишен учител в ОУ "Добри Чинтулов"-Варна, любим класен ръководител на много деца, въпреки огромната взискателност, която проявява към тях, всички ученици я обичат безусловно.


За първи път обаче е учител на дете със Синдром на Даун, казва, че приема с лекота предизвикателството.

Ето какво допълва още г-жа Влаева:

Дай Боже всеки слънчеви деца като Микаелка да бъдат така успешно приети и обичани от учители и съученици!

Положително настроение от техните усмихнати душички!

За финал чуйте майката на Микаела: Силвена Христова, с която разговаря Даниела Стойнова:

Малко е нужно в света ни всеки ден: подкрепа, близост и общи дела, за да живеем по-добре и по-щастливо!


Ученици от всички класове на училище "Добри Чинтулов" днес изразяват своята съпричастност към децата със Синдром на Даун и с удоволствие обуха за целта шарени чорапи.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Добо Мързов: За Коледа, Рождения ден и Деня на бащата

26 декември не е само денят, в който празнуваме Рождество Христово, но и ден, посветен на един от най-важните стълбове в живота на всеки човек – бащата. Денят на бащата има за цел да подчертае значението на бащинството и да отдаде почит на ролята, която бащите играят в семейството и обществото.  В България Денят на бащата започва да се празнува..

публикувано на 26.12.24 в 14:00

За астрономията и учениците от Варна с любов

Расте интересът към точните науки, макар и малко, но все повече деца във Варна проявяват любопитство към нещата, които свързваме със STEM обучението. Сред местата, на които малките ученици, а и по-големите се докосват до тях е астрономическата обсерватория, чиито възпитаници в годините са сред участниците в подборите и националните отбори по..

публикувано на 26.12.24 в 09:20

Протест "Не! на родителското отчуждение!" във Варна

Във връзка с Международния ден на бащата – 26 декември, от 15:00 ч. на площад „Севастопол“ (пред хотел „Черно море“), като част от националния протест на Фондация „За споделено родителство“, ще се състои протест под мотото: „Не! на родителското отчуждение!“ . В протеста ще участват представители на фондации и други неправителствени организации,..

публикувано на 26.12.24 в 07:23

Църквата чества Събор на пресвета Богородица

На втория ден на Рождество Христово църквата възхвалява с благодарствени песни пречистата Божия майка, родила Спасителя. Празникът се нарича Събор на пресвета Богородица. Празникът поставя акцент върху съхраняването на традиционните семейни ценности. Благородният Йосиф и Дева Мария успяват да спасят новородения си син от разгневения владетел Ирод, който..

публикувано на 26.12.24 в 07:20

По празниците хапвайте от всичко по малко

По време на Коледно-новогодишните празници се увеличават пациентите на  д-р Албена Кирова. Повечето са преяли и препили, тогава се обаждат  жлъчки и стомаси: "Човек трябва да си контролира храненето като вид храна и като количество. Хората, които са постили, в никакъв случай не бива да се нахвърлят на храната, трябва да ядат от всичко по..

публикувано на 25.12.24 в 16:30

Хлеботерапевт: Месим, за да се смесим

През 14-те години, през които Росица Проданова работи като сертифициран хлеботерапевт, е научила, че за хубав хляб винаги е нужно добро настроение: "Дори и без мая, хлябът тогава става душишка. Хлябът събира всички съставки - вода, огън, брашно. Рисуването върху брашно създава нашата нова приказка. Трябва да притихнем, за да излезе мисълта на душата."..

публикувано на 25.12.24 в 14:20

Момченца са първите коледни бебета във Варна

Няколко бебета изплакаха до обед във варненските болници. Първото "коледно" момченце се е родило днес в АГ болницата в 7.45 ч. с класическите мерки 3200 гр. и 50 см. Детето е родено по естествен път, посочиха от лечебницата. От началото на годината там са родени  1 850 деца. Няколко часа по-късно - около 10 ч., момче се роди и в родилното отделение на..

публикувано на 25.12.24 в 13:29