„Винаги има цветя за тези, които искат да ги видят” – изложба живопис на Ренета Павлова, се открива днес във варненската галерия „Арт Маркони“ от 18.30 часа.
Темата на изложбата не случайно заимства цитат на един от най-известните представители на модерното изкуство – Анри Матис. В тази експозиция натюрмортите с цветя преобладават. Един разговор с професор Владимир Иванов по повод кръговратите в изкуството, предизвиква желанието на Ренета да вмъкне в своите картини леки провокации – препратки към известни творби. Това им придава загадъчност и допълнителен чар.
Големите сътресения в света винаги са били катализатор на промени в изкуството. И точно когато всички предричат, че то навлиза в задънена улица и започва да се обезличава, от пепелта на разпада му покълват нови течения, идеи и вдъхновение, разсъждава върху творбите на младата художничка галеристката Ваня Маркова. С „Черният квадрат” Малевич, поставя своеобразна точка в изобразителното изкуство, стремейки се да зачеркне дотогавашната култура, стигайки до пълен пластичен лаконизъм – квадратът е нулева форма, а черното е не цвят, а пустотата на небитието. Стотина години по-късно италианецът Маурицио Кателан поставя добре узрял банан, залепен на стената с тиксо и успява да го продаде за шокиращо висока сума – 150 000 долара. Бананът се припознава, като символ на консуматорското ни, преситено общество, неспособно да създаде нещо трайно, което ще остави следа през годините, като намек за произхода на човека и връщането му към неговата първичност – прехраната. Ренета Павлова ни въвлича в провокация, вмъквайки в една от най-популярните творби на холандския художник Йоханес Вермеер ван Делфт „Момичето с перлената обица”, бананът на Маурицио Кателан. В първият момент шокът от закачката е неминуем. Но той е израз на отношението на художника - Ренета Павлова към елементарния опит за привличане на внимание, какъвто е този на италианеца Кателан.
Веднъж отворена, вратата на провокациите отвежда авторката в друга посока – да вмъква в картините си елегантни препратки към известни творби на импресионисти. Така един от многобройните сюжети от слънчогледи на Ван Гог, кротко „позира” в натюрморт със слънчогледи и ябълки. На пръв поглед няма никакво сходство, защото композицията на авторката е съвсем различна. Това, което асоциира с Ван Гог, е усещането. Както в неговата творба, така и в картината на Ренета, липсва онази застиналост, характерна за натюрморта. В изобразяването на цветовете и листата отсъства преднамерена аранжировка, те са изразени със свободна четка и замах, и създават чувството, че са раздвижени от вятър.
Ренета Павлова си позволява и интересна заигравка с една от десетте най-известни картини на Пикасо – „Любителката на абсент”. Тук асоциацията е по-завоалирана, като е заимстван само елемент от картината / характерната бутилка абсент и чашата/ , които са пренесени в неангажиращ натюрморт с цветя. Решен с синя тоналност, той напомня за синия период в творчеството на Пикасо.
Наред с прекрасните си композиции с цветя, Ренета Павлова поднася още две изненади, които водят към Клод Моне и Анри Матис. Искрено се радвам на нейното желание да направи една интересна и провокативна изложба, напомняйки ни за истински стойностни творби и творци, белязали историята на изкуството. Тя е млад и изпълнен с енергия художник, който успешно експериментирайки с различни техники и стилове, и търсеща своя характерен почерк. В изложбите си винаги показва добро владеене на техника и мярка, както и завидно трудолюбие.
Изложбата ще остане подредена до 19 април 2022 г.
През 2024 г. се изпълниха 80 години от трагичната гибел на Яни Калиакренски – писател, журналист и общественик, изцяло свързал живота си с Добруджанския край и радетел за свободна Добруджа. Във връзка с тази годишнина, с подкрепата на Община Каварна, Националния исторически музей и на родолюбиви българи, е преиздадена историческата повест „Легендата..
XXIV Регионален ученически конкурс за художествено слово „Моята България“ ще се проведе в Концертна зала на Младежки дом - Варна на 22 и 23 февруари т.г. Право на участие в конкурса имат ученици от I до XII клас. Те ще бъдат разделени в четири възрастови групи, а жури, съставено от изтъкнати професионалисти, ще излъчи призьорите. През т. г. ще бъдат..
Самостоятелна изложба на Деница Янева открива афиша на Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна за 2025 г. Експозицията отбелязва юбилея на авторката, представяйки 55 творби рисунка, графика и живопис от последните 25 години. Тя е предпочела да покаже не толкова хронологията, колкото тенденциите, посоките, в които се е развивала..
Когато музиката се преплита с емоция и прецизност, се ражда магия. Италианският квартет 40 F INGERS е живото доказателство за силата на този съюз. Музикантите избраха Варна за второто си гостуване у нас. Остават броени дни до концерта им в морската столица – на 17 януари в Двореца на културата и спорта. В продажба са последните билети...
Младите кинематографисти от киношкола „Братя Люмиер“ при ЦПЛР – Общински детски комплекс канят варненци на открит урок в отдел „Изкуство“ на Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“. Той ще се проведе от 17 часа на 13 януари. Поводът е рождената дата на българското кино. На 13 януари 1915 г. се е състояла премиерата на първия български филм..
Най-добрите и най-ярките холивудски актьори от киното и телевизията ще излязат на червения килим тази вечер за наградите „Златен глобус“. Това е първата голяма галавечер за годината в шоубизнеса. Златните глобуси предлагат отделни награди за драми и комедии/мюзикъли, като по този начин разширяват полето на филмовите звезди, които се..
Той е татуировчик и музикант. Познат е като барабанист от харкор пънк сцената. Изкарва си парите като „рисува“ по кожата на хората. Всъщност това е и най-голямото му платно. В същото време е и художник. И на 4 януари в галерия „Графит“ ще открие втората си самостоятелна изложба. Която се казва „50 години въображение". И е посветена на 50-годишния му..