Кризата с пандемията, огромната инфлация и високите сметки за ток удариха сериозно по родния бизнес, а сред най-засегнатите са хотелиерите. Несигурността принуди много собственици на хотели да затворят и да пуснат своите обекти за продажба.
"За разлика от София и другите големи градове, във Варна и близките курортни комплекси "Св. Св. Константин и Елена" и "Златни пясъци" няма хотели, които да се продават", каза в интервю за "Радио Варна" Калоян Балинов, собственик на агенция за недвижими имоти.
"Преди началото на сезона, никой хотелиер няма да пусне обекта си за продажба. Това може да се случи след края на летния сезон, когато хотелиерите ще си направят равносметка дали могат да продължат" каза още Балинов, който е разговарял с хотелиери от "Златни пясъци".
Търсене вместо предлагане
Според Калоян Балинов, в момента се наблюдава засилено търсене на хотели по родното Черноморие.
"Има запитвания за хотели на първа линия в курорта "Златни пясъци", както от инвеститори от София, така и от чужди държави като Германия и Великобритания", разкри Балинов.
Градските хотели се превръщат в апартаменти за продан
"Има повишен интерес от страна на строители към хотели в рамките на града, които се преустройват на апартаменти с цел продажба", обясни експерта и даде пример с бивш хотел в центъра на Варна, който се намира под общината, който е бил закупен с цел реконструкция.
Калоян Балинов отрече информацията, че руски граждани продават спешно своите ваканционни имоти на много ниски цени.
"Действително има руснаци, които искат да се върнат в родината си и продават своите имоти, но не и при неотложност или на цени под пазарната им стойност", коментира Балинов.
По думите на експерта, заради инфлацията и поскъпването на строителните материали, цените на имотите ще продължат да се повишават.
"Скъпите материали "обират" печалбата на строителите, които масово се отказват да продават на зелено", обясни още Калоян Балинов.
Чуйте разговора на Иван Барбов с Калоян Балинов:
Остра нужда от кадри с висше образование в областта на техническите науки са заявили близо 80 на сто от представители на бизнеса в България, участвали в анкета на Българската търговско-промишлена палата. 22 на сто от участвалите в проучването са посочили необходимост от висшисти в областта на природните науки, математиката и информатиката, а 19..
За промяна на продължителността на обучението за придобиване на образователна степен „бакалавър“ за специалност „медицинска сестра“ и специалност „акушерка“ от 4 на 3 учебни години настояха от Управителния съвет на Съвета на ректорите на висшите училища по време на съвместно заседание с министъра на образованието и науката Красимир Вълчев днес...
32% от българите имат позитивно отношение към кабинета "Желязков", но други 39% са на противоположното мнение и не одобряват новото правителство. Това сочи социологическо проучване на "Тренд", съобщи социологът Димитър Ганев. Икономическата тревожност сред българите остава висока. Проблем номер 1 за населението е повишаването на цените. Според запитаните..
Наближаването на 8 март традиционното засилва търсенето на дамска козметика. Рисковете да попаднем на фалшиви парфюми в този период също нарастват, напомнят от онлайн платформата „Ние, потребителите“. От там отбелязват, че макар репликите да копират в голяма степен оригиналите по външен вид, дизайн, надписи, цветове, флакон и опаковка, все пак има..
Все още не се е стигнало до апогея на протестите в Гърция. Това коментира за обзорното предаване "Позиция" на Радио Варна кореспондентът на БНР в южната ни съседка Катя Пеева. Масовите недоволства са с искане за правосъдие заради виновните за влаковата катастрофа преди две години, защото, "не е виновен само началникът на гарата в Лариса" , подчерта..
По повод 125-годишнината от кончината на Капитан Петко Войвода в музея на Възраждането във Варна е подредена изложбата "От Киноцентъра до музейната витрина". В нея са показани автентични народни носии от фонда на Историческия музей в град Попово. Облеклата са част от колекция, събирана през 70-те и 80-те години на миналия век от екипа на серийния игрален..
Ръчна машина за плетене на прежда е най-новият експонат в постоянната експозиция на Музея за нова история на Варна. Машината е на фирмата "Дюбие", модел 1930 година. В онези години това механично устройство е било мечта за всяка домакиня, защото с него плетенето се е превръщало в бързо и удобно. "Точно това е едно нововъведение за времето си, което е..