Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц.Румен Петров: Докато война и държава са синоними, някой някъде ще прави война

3
доц.Румен Петров
Снимка: НБУ

Разговорът за мира е страшно непопулярен. Никъде не се насърчава. Не можем да се разберем още за насилието над жените и децата, а ще се разберем за Буча. Няма как... Това сподели в интервю за Радио Варна психиатърът и преподавател по социална работа в НБУ доц.Румен Петров. Той беше лектор в дискусията „Държавата, училището и войната. Какво пропускаме?”. Тя се проведе онлайн с безплатен достъп, но вече може да бъде гледана и на запис в сайта на организаторите Фондация "Калейдоскоп" Уебинарът е част от #ДемокрацияИобразование 2022 - годишна инициатива на Фондация “Калейдоскоп”, която изследва връзките между памет, общество и образование. Сред въпросите, които коментира доц.Петров са: образованието подготвя ли децата ни за идеите на демокрацията и как да възпитаваме хора, които не повтарят грешките на миналото и настоящето: достатъчно смели, за да се противопоставят на всяко насилие и достатъчно мъдри, за да взимат решения, водени от морала? За Радио Варна той коментира и въпроса трябва ли да „превеждаме” на децата новините около войната в Украйна, ако те все пак по някакъв начин стигнат до тях и как?

Лекторът Румен Петров споделя: "Учих медицина за да стана психиатър, който да стане психоаналитик. По пътя научих много неща, повечето от които се оказаха по-интересни от психоанализата. Затова докторантурата ми е посветена на въпроса за трудностите в сътрудничеството (Collaboration and Vulnеrability, 2011), а хабилитацията ми по социална работа е по темата на социалната травма и социалната връзка (Объркани в болката, 2018). Започнах да пиша по повод злоупотребите с власт и насилието (Атентатите и дискурсът на завистта, 2001). Текстът веднага след това е посветен на злоупотребата с власт в училище (Отношенията в съвременното българско училище, 2003) и през последващите десет години писах за училището и работих с училищни реформатори от различни инициативи. Веднъж дори МОН ме покани да коментирам резултатите от PISA, но след като прочете коментара загуби интерес към него (Резултатите от PISA и различните начини, по които мислим образованието, 2011). Имам се за учител - преподавам без прекъсване от 1992 г., и едва напоследък разбирам какво и защо трябва да правя за да привлека умовете (в клас) към критично мислене."




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Каръл и Норман Макдоналд

"Шотландски боец" от село Куманово

Какво знаете за Шотландия? Част е от Обединеното кралство, а населението ѝ е около 5 милиона и 500 хиляди души. Известни са с характерния си, специфичен акцент в изговора на думите, който понякога затруднява общуването с тях. Шотландци са и съпрузите Норман и Каръл Макдоналд, които от години прекарват летата си в аксаковското село Куманово. Те..

публикувано на 15.07.24 в 08:20

Max Cavalera (CAVALERA CONSPIRACY, SOULFLY, екс-SEPULTURA): Важно е да не забравяме миналото

Интервю с Max Cavalera (CAVALERA CONSPIRACY, SOULFLY, екс-SEPULTURA) Кой не знае Max Cavalera, кой не е чувал за него. В рамките на година заедно с брат си Iggor, двамата презаписаха първите три издания на SEPULTURA – минилбума „Bestial Devastation”, дебюта „Morbid Visions” и „Schizophrenia”. Под името CAVALERA Max и Iggor ще направят концерт и в..

публикувано на 15.07.24 в 07:10

Биляна Раева: И магьосник да стане управител на Градски транспорт няма да обърне тенденцията дружеството да е на загуба

Общинската фирма „Градски транспорт“ продължава да е на загуба, при тези обстоятелства и магьосник да стане управител няма да обърне тенденцията. Това каза в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“ общинският съветник от ГЕРБ/СДС Биляна Раева. По думите и, общинският съвет продължава да е принципал на дружество „Градски транспорт“, но..

обновено на 14.07.24 в 10:40

Арх. Михий ван Дрийш: Крайбрежната алея във Варна не трябва да изглежда като автомобилна улица

Решенията за оползотворяване на морския бряг в градовете трябва да се основават на природата, смята главният архитект на Грьонинген в Кралство Нидерландия Михий ван Дрийш. Паркът и плажната ивица във Варна са уникални. Крайбрежната алея не трябва да изглежда като автомобилн аулица, а да бъде по-удобна за пешеходци и велосипедисти, както и да..

публикувано на 13.07.24 в 16:15
Петра Димитрова

Изложбата на Петра Димитрова - протест срещу консуматорството в съвременното общество

Летният сезон в Галерия A&G Art Meeting, Варна,  продължава със самостоятелна изложба живопис на една млада художничка – Петра Димитрова.  Все още в началото на творческия си път, Петра вече е разпознаваем автор, който изгражда собствен, провокативен стил на изразяване. Познаваме от предишни нейни представяния интереса и към..

публикувано на 12.07.24 в 08:10
Симеон Димов и Хенри Ескелинен

Симеон и Хенри - новите лица на Варненския театър

Две нови лица ще виждат любителите на театралното изкуство във Варна. Част от трупата на Драматичен театър "Стоян Бъчваров" от това лято са Симеон Димов и Хенри Ескелинен. Във визитката на 26-годишния Симеон е записано, че е роден в Бургас, където през 2016 завършва Националното училище за музикално и сценично изкуство "проф. Панчо Владигеров" със..

публикувано на 11.07.24 в 08:00

Писателката Ина Иванова: Изкуството има силата да ни връща базовите човешки настройки

„Не тръгва ли понякога времето срещу търсача, не му ли показва на ъгъла част от лицето си, не разкрива ли в дребна ежедневна случайност забулените следи на предстоящото?  А не е ли любовта единственият възможен начин да прекосиш живота?" Новата книга с разкази на Ина Иванова "И винаги любовта" бе представена пред четящата публика във Варна...

публикувано на 10.07.24 в 08:05