Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доброволци вече помагат на пристигащите украинските бежанци на "Дуранкулак"

Снимка: Мая Щърбанова

Очакваното от седмици чувствително увеличение на потока от украински граждани, влизащи в страната ни, вече е факт. Въпреки това един от най-натоварените Гранични пунктове, този край село Дуранкулак, се оказа напълно неподготвен да посрещне хилядите бягащи от войната в Украйна. Със започването на засиления поток се забрани допускането на територията на България на автобуси, без техните пътници да са получили задължително документ за временна закрила. Това съответно доведе и до струпването едновременно на стотици украински граждани, които се налага да чакат повече от 12 часа пред регистрационните пунктове.

Макар тромаво и бавно в България започнаха да работят десетки пунктове за регистрация за временна закрила и до преди дни те поемаха част от натовареността на пунктовете на границата при Дуранкулак. Целта беше да не се стига до струпване на много хора на едно място, а в същото време на други да няма нито един чакащ. Тази практика обаче беше прекъсната миналата седмица, когато беше преустановено пропускането на автобуси към страната, докато пътниците им не получат документ. Това, заедно с увеличения поток от автобуси, доведе до истински хаос на границата. Хаос, при който стотици украински граждани, предимно жени и деца, се налагаше да чакат по повече от половин денонощие на граница, в която има една палатка с доброволци и до вчера едва две химически тоалетни. 

От ОС на БЧК в Добрич, които повече от месец вече са на границата при Дуранкулак ежедневно, обявиха, че се набират хора, които да сключат с организацията граждански договор и срещу заплащане да дежурят на пункта през нощта. Не можем да допуснем още веднъж цяла нощ стотици украински граждани да стоят на границата без достъп до храна и вода, както се случи в нощта на събота срещу неделя, заяви председателят на Хуманитарната организация в Добрич д-р Артюн Еринозов.

Тази нощ, в която за първи път на границата имаше доброволци, е преминала спокойно. Девет са вече гишетата, на които се издават документи за временна закрила, а ново разпореждане гласи, че автобусите, за чиито пътници има сигурна резервация за настаняване в хотел и е потвърдена от самия хотел, се пропускат и не се задържат на границата. Очакванията са обаче, че през тази седмица потокът от украински граждани, влизащи в България ще се увеличи още. Дали сме подготвени и кога на доброволците ще бъде подадена ръка с хранителни продукти и хигиенни материали предстои да видим.

Повече за ситуацията на Граничния пункт Дуранкулак чуйте в репортажа на кореспондента ни в Добрич Мая Щърбанова:

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Варненски ученици сред победителите в конкурс на Националното космическо общество в САЩ

Екип от 12 български ученици от 11-и клас, сред които и варненски възпитаници, ръководен от Елица Павлова, спечели първо място сред участници от цял свят в престижния конкурс за проектиране на космическа колония, организиран от  Националното космическо общество  в САЩ,  съобщава БНР.  Тазгодишното издание на конкурса привлече повече от 9 хиляди..

публикувано на 10.02.25 в 10:50

Променя ли се трайно климатът във Варна?

Изминалият януари е бил най-топлият януари, измерван някога в света, по данни на европейската обсерватория "Коперник". По данни на НИМХ-Филиал Варна обаче не януари 2025, а този през 2023 година е бил най-топлият първи месец в годината досега, каза за Радио Варна синоптичката Венета Тодорова. По-топлите зими през последните години се..

публикувано на 10.02.25 в 10:36

Почитаме Свети Харалампий - покровител на пчеларите

На 10 февруари православната църква почита Св. Харалампий Магнезийски, свещеномъченик на вярата. Св. Харалампий е смятан за покровител на меда и пчеларите. А народът нарича този ден още Хараланбей, Араланбей, Чуминден, Харалапинден. Празникът остава в българската традиция като един от последните зимни празници. От този ден народът започвал да..

публикувано на 10.02.25 в 07:29

Морско око: Варна отвисоко

Едва ли има човек, интересуващ се от инфраструктурното развитие на Варна и от градската среда, който да не е попадал на видео, дело на Морско око . Това е онлайн медия, отразяваща теми от строителството, инфраструктурата, градската среда и обществения живот във Варна и областта. Нейна отличителна черта е видеозаснемането с дрон на ключови..

публикувано на 08.02.25 в 16:00

Студентът на годината Виктор Иванов разработва платформа за кандидат-студенти

Студентът от трети курс в Техническия университет във Варна Виктор Иванов беше обявен за студент на годината. Виктор учи в специалността "Изкуствен интелект", той е с изявена активност и посещава курсове по различни научни теми. На 4 декември м.г. на специална церемония беше удостоен с Годишната поименна награда на Община Варна за студенти. "От..

публикувано на 07.02.25 в 16:25

Отпада "контактната бележка" в детските градини

Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..

публикувано на 07.02.25 в 11:52

Ученици от I езикова гимназия - победители в конкурса "Млад благотворител"

Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..

публикувано на 07.02.25 в 09:40