Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Писателят Георги Господинов гостува на събитие, посветено на децата и образованието

| обновено на 13.04.22 в 17:39
2
Снимка: sofia.bg

„Къде стоят децата ни, когато светът около тях върви към разруха?” Това е един от въпросите, които ще постави онлайн среща с писателя Георги Господинов на 14 април, от 19 часа. Един от най-успешните и вълнуващи съвременни български писатели Георги Господинов ще сподели гледната си точка по темите за паметта, разтърсващото съвремие и страха за бъдещето. Темата на събитието „Невидимото дете” е част от поредицата „Демокрация и образование” на Фондация “Калейдоскоп” и Академия за Родители, която изследва връзките между памет, общество и образование.

Георги Господинов е един много съвременен, много комплексен автор. Той често засяга темата за миналото и неговите следи в настоящето, затова за нас беше много важно да той да приеме нашата покана. Това каза Нора Гавазова от Фондация Калейдоскоп, тя психолог и специалист по ранна педагогика в интервю за Радио Варна.

За да може образованието да достигне този капацитет, който е заложен в него е важно да се развиват основни неща като критическото мислене, човешката емпатия, умението да боравим с информация, което стана много стана много ключово сега, сподели още Нора Гавазова.

Един друг въпрос, който дискутирахме напоследък е да говорим ли с децата за войната. Това е някакъв много малък аспект от критическото мислене и мжеби тук големият въпрос е: говорим ли въобще с нашите деца, колко говорим, кога говорим, има ли теми табу? Защото наистина голяма част от хората са свикнали с това да има тем табу.И каква е гледната ни точка, която носим за детето – дали това е едно крехко същество, което аз искам да залюпя и то да не разбере, че светът е едно лошо, страшно място или е човекът, в който виждам някаква гражданска отговорност и лична отговорност за промяна. Аз мисля, че нашите деца, поставени в нашата ситуация, да могат да имат много ясна мисъл за това кое е правилно и ко е грешно, от нормата, която задава етиката, а не геополитиката. Много важно е тази етична нормаи тя се изгражда през разговора”.

Линк за безплатен достъп: https://bit.ly/3qgz564




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Миналото на Варна оживява в подкаст и печатно издание

В Деня на Варна, 15 август, започва излъчването на подкаста „Свидетелства от Варна“, а през ноември предстои и премиерата на печатно издание в 500 страници.  Поредицата събира 48 автентични спомени на четири поколения актьори, музиканти, художници, архитекти и организатори, оставили следа в живота на Варна. Интервютата са осъществени през 1993 -..

публикувано на 14.08.24 в 14:39

В края на август излиза новата книга на Георги Господинов

На 27 август излиза новата книга "Градинарят и смъртта" на Георги Георгиев, съобщи самият той в профила си във Фейсбук.  "Макар че всичките ми книга са лични, тази май е най-личната след „Естествен роман“. Надявам се сама да намери пътя до следобедите на своите читатели", подчерта Господинов.  "Баща ми беше градинар. Сега е градина...

публикувано на 09.08.24 в 13:38

Започна археологическият сезон в община Каварна

Археологическият сезон в община Каварна беше подновен преди дни. На разкопките на нос Калиакра, на които през последните години бяха разкрити изключителни находки, отново работи екипът на директора на Националния исторически музей доц. д-р Бони Петрунова. През септември или октомври месец, при отпуснато финансиране, се очаква да започнат дейностите и на..

публикувано на 09.08.24 в 11:19

Национално антикварно изложение започва във Варна

Националното антикварно изложение започва от днес и ще продължи до 11 август във Варна.  Над 200 антикварни щанда са подредени на на алеите до Аквариума в Морската градина.  Събитието е организирано от Народно читалище "Стара Варна" със съдействието на Общината в морската столица и е посветено на Деня на Варна, 15 август. 

публикувано на 09.08.24 в 09:23
автор: Васил Петров

„in vino…” - изложба на художника Васил Петров

Откриването е на  08.08., ч етвъртък, от 18,30 във варненската  галерия „Арт Маркони”. Васил Петров отново оставя въображението да движи ръката и мисълта му. Живописните му разсъждения са своеобразно продължение на миналогодишната идея „Август, като осем, като безкрайност…” Този път тя намира конкретика, номинирайки за „осмо изкуство” изкуството..

публикувано на 08.08.24 в 16:59
автор: Николай Стоев

„Облакът на розовите желания” - живопис на Николай Стоев

„Чувството да хванеш облака е нещо фантастично. Това е една алегорична история, в която съм искал да кажа много неща. Основното е, че не можеш да хванеш неуловимото. Картината „Облакът на розовите желания”, в която всички, с едни чували, взимат от него и накрая като се приберат - няма никой. Пресъздавам илюзията, желанието да хванеш нещо, което лети...

публикувано на 08.08.24 в 14:33

Във Варна започва Десетият кинофестивал за късометражни филми "Карантината"

Днес, 6 август, започва Десетия международен кинофестивал за късометражни филми "Карантината". Събитието се открива от 20 часа  пред едноименното рибарско селище на плаж "Аспарухово".  Музикалните сетове започват от 20 часа, а прожекциите - час по-късно.  Фестивалът продължава до 10 август, а входът за него е свободен.  Организаторите..

публикувано на 06.08.24 в 14:30